שתף קטע נבחר

בלוגר: ספינות עופר העבירו סוכני מוסד לאיראן

ריצ'רד סילברסטיין טוען כי ספינות של האחים עופר עגנו במדינה עשרות פעמים בשנים האחרונות ואפשרו לסוכני מוסד "רבים" להיכנס אליה למשימות סודיות

הבלוגר האמריקני ריצ'רד סילברסטיין טוען היום (ד') כי ספינות של האחים עופר עגנו בשנים האחרונות "עשרות" פעמים בנמלים איראניים, וכך אפשרו ל"מספר רב" של סוכני מוסד להיכנס למדינה לצורך משימות סודיות. הדיווח של סילברסטיין בא על רקע הסנקציות שהטיל הממשל האמריקני על חברת הספנות של האחים עופר, בגין עשיית עסקאות עם גורמים איראניים.

 

סילברסטיין טוען כי כמה מסוכני המוסד שהיו מעורבים לכאורה בחיסול בכיר חמאס, מחמוד אל-מבחוח, בדובאי בינואר אשתקד, נמלטו לאחר ביצוע המעשה מדובאי לאיראן באמצעות מעבורות. "זה תמיד נראה מוזר (העובדה שסוכני מוסד לכאורה בורחים לאיראן), אבל אם הייתה ספינה של האחים עופר, זה לא יהיה משונה בכלל", כתב סילברסטיין.

 

הבלוגר האמריקני דיווח עוד כי מקור שלו סיפר לו מפי פוליטיקאי ישראלי שהפתק שהועבר אתמול ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, כרמל שאמה, והביא להפסקת הדיון בפרשת האחים עופר, הגיע מ"גורם ביטחוני בדרגה גבוהה מאוד". הצנזורה וקצין הביטחון של הכנסת אמרו אתמול כי לא הם הורו להפסיק את הישיבה.

 

ריצ'רד סילברטיין הוא יהודי בן 59 מסיאטל, המפעיל את הבלוג "תיקון עולם". בעבר כבר פרסם מידע על פרשות ביטחוניות הקשורות בישראל. בין השאר הוא דיווח על פרשת ענת קם, החיילת שהדליפה מסמכים רגישים מלשכת אלוף פיקוד המרכז, ועל מעצרו של אמיר מח'ול בחשד לריגול, כשהדברים היו עדיין אסורים לפרסום בארץ.

 

עסקה עם האיראנים

פרשת האחים עופר התפוצצה בשבוע שעבר, אחרי שארה"ב הודיעה כי חברת הספנות שלהם נמצאת בין שבע חברות זרות שוושינגטון תטיל עליהן עונשים משום שניהלו קשרים עסקיים עם איראן וסייעו למימון תוכנית הגרעין שלה. בהודעה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית ביום ג' שעבר נמסר שקבוצת האחים עופר, יחד עם שתי חברות ספנות ממונקו וסינגפור, הייתה מעורבת בספטמבר 2010 בעסקה שבמסגרתה סיפקו שירותי ספנות בשווי של כ-9 מיליון דולר לחברת הספנות האיראנית IRISL.

 

על החברה האיראנית הזו הוטלו בעבר עיצומים על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי, ונאסר לעשות עסקים עמה. עוד נמסר בהודעת מחלקת המדינה כי "קבוצת האחים עופר לא ביצעה בדיקה נאותה ולא נעזרה במידע פומבי וזמין שהיה מצביע כי מדובר בחוזה עם חברת IRISL". בעקבות הסנקציות שהוטלו על החברה הישראלית, נאסר על חברת האחים עופר לקבל

מימון מהבנק לייצוא-ייבוא של ארה"ב, לקבל הלוואות של יותר מ-10 מיליון דולר ממוסדות פיננסיים אמריקניים, ולקבל רישיונות ייצוא בארה"ב.

 

השבוע חשף "כלכליסט" כי בשנים 2004-2010 עגנו לפחות שבע מכליות נפט של החברה "טנקר פסיפיק" ששייכת לסמי עופר בנמל האיראני שבאי חארק. מבדיקת העיתון עלה כי שבע ספינותיה של "טנקר פסיפיק" פקדו את הנמל האיראני שמונה פעמים, כל זאת בתקופה שבה ישראל הפעילה שתדלנות מסיבית מול ארצות-הברית, כדי שזו תטיל סנקציות על מסחר עם איראן - ולאחר שהאמריקנים כבר הודיעו כי יאמצו סנקציות חמורות נגד כל חברה שתגלה מעורבות כלשהי בסחר עם איראן, לרבות בדרך של הובלה הקשורה לתעשיית הנפט של המדינה. אתמול חשף "כלכליסט" כי עוד חברה של האחים עופר עגנה באיראן השנה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמל באיראן. הספינות עזרו לחיסול מבחוח?
צילום: AP
מומלצים