שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משבר המים: מתקני התפלה יגבירו ייצור
  הזכיינים של מתקני בחדרה ובפלמחים סיכמו עם הממשלה על הגברת הייצור עד סוף 2013, בעד 15% מההיקף הנוכחי. האוצר: בשלב זה אין כוונה להעלות את מחיר המים לצרכן

  מתקני ההתפלה בחדרה ובפלמחים חתמו על הסכם עם הממשלה, לפיו הם יגבירו את היקף ייצור המים, כדי להתמודד עם המחסור הגדל במים בישראל. המתקנים מתחילים מהיום (ד') לייצר מים במשך יותר שעות ביום ולהגדיל את היקף המים המסופקים למקורות ב-10 עד 20 מיליון קוב בשנה - תצרוכת ממוצעת של עיר בת 100 אלף תושבים.

   

   

  בהתאם להחלטת הממשלה מ-30 בינואר 2011, אשר דנה במשבר במשק המים ובצעדי החירום שיש לנקוט, פנתה ועדת המכרזים הבינמשרדית להתפלת מי-ים אל הזכיינים של מתקני ההתפלה בפלמחים ובחדרה, בהצעה להגדיל זמנית את היקף ייצור המים, עד סוף שנת 2013, תוך ניצול עודף כושר הייצור של המתקנים בשעות שבהן הם אינם מייצרים כיום בשל תעריפי החשמל הגבוהים.

   

  בעקבות זאת, נענו מתקני ההתפלה להצעת המדינה וחתמו על הסדר שיגדיל את היקף הייצור בעד 15% מהיקף היצור הקיים. מתקן ההתפלה בפלמחים יחל ביצור המוגבר החל מהיום ואילו מתקן ההתפלה בחדרה יחל בייצור המוגבר רק ב-1 בינואר 2012, בשל מגבלות טכניות.  

   

  מחיר המים שמשלמת חברת מקורות למתקני ההתפלה נקבע בהתאם לעלויות החשמל במועד הייצור על פני עונות השנה, בתוספת תשלום קבוע בגין עלויות התפעול הקבועות והמשתנות. בעקבות המעבר לייצור מוגבר, המחירים צפויים לנוע בין 1.34 ל-3.15 שקלים למ"ק מים.

   

  מאגף החשב הכללי במשרד האוצר נמסר, כי נכון לרגע זה אין כוונה להעלות את מחיר המים לצרכן בעקבות המהלך. זאת, בשל העובדה שהיקף התוספת לייצור היא שולית יחסית - 10 מיליון קוב בשנה מתוך 1.2 מיליארד קוב לשנה שמייצר המשק הישראלי. ייקור של תעריפי המים יתבצע, אם יתבצע, רק בעדכון עתידי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים