שתף קטע נבחר

הפלסטינים: מהלך "עוקף וטו" לקראת מדינה

שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי הבהיר כי אם האמריקנים ינצלו את זכות הווטו ויבטלו הכרה במדינה פלסטינית, תזמן הרשות דיון חירום במועצת האו"ם. במקביל, במאמר בעיתון "א-שרק אל-אווסט", טען עריקאת: צריך להתרכז בקבלה לחברות באו"ם

הפלסטינים מתחילים לשקול את הצעדים הבאים, במקרה שהניסיון לזכות בהכרה באו"ם בחודש ספטמבר לא יסתיים כפי שקיוו. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, אמר היום (ד') כי גם אם ארצות-הברית תנצל את זכות הווטו שלה במועצת הביטחון של האו"ם ותפיל את ההצעה להכיר במדינה פלסטינית, תעשה הרשות הפלסטינית מאמצים לעקוף את ההחלטה.

 

 

במקביל להצבעה באסיפה הכללית של האו"ם, כדי להצטרף לארגון יש לקבל גם את אישור מועצת הביטחון. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, רמז כי ארצות הברית עשויה להשתמש בזכות הווטו שלה במקרה זה.

 

אל-מלכי אמר כי במקרה כזה יזמנו הפלסטינים אספת חירום בעצרת הכללית של האו"ם, הידועה בשם "מאוחדים לשלום", בניסיון לעקוף כל וטו שיוטל. מהלך מסוג זה עלול לעורר ויכוחים בנוגע למידת החוקיות שלו.


ינסו לכנס דיון חירום ולעקוף את הווטו. עצרת האו"ם (צילום: רויטרס)

 

עריקאת: חברות באו"ם לפני הכרה במדינה

חבר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר במאמר שפורסם היום (ד') כי על הפלסטינים "להתרכז בהשגת חברות באו"ם". במחקר שהגיש לוועד ולליגה הערבית פרט עריקאת את האפשרויות שעומדות בפני הפלסטינים במצב שבו לא יתקיים משא ומתן עם ישראל, "בגלל עקשנות הצד הישראלי להמשיך בבנייה בהתנחלויות".

 

במאמר, שפורסם בעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, מבהיר עריקאת כי יש הבדל בין הפעילות להשגת הכרה במדינה פלסטינית לבין הצטרפות לאו"ם במעמד של חברות מלאה, וטוען כי על הפלסטינים לפנות קודם כל לאמריקנים,

לפני שיווצר מצב בו יוטל וטו.

 

"לקראת ספטמבר 2011 עלינו להבחין בין הכרה מצד מדינות העולם במדינת פלסטין בגבולות 1967, שבירתה ירושלים המזרחית, לבין קבלת מדינת פלסטין כחברה באו"ם", אמר עריקאת. "הכרה היא דבר אחד וחברות היא דבר אחר".

 

לדבריו, מעמד של חברות מלאה יסייע לרשות הפלסטינית לחדש את המשא ומתן ולדון בכל סוגיות הליבה. "עלינו לפתוח בדיאלוג אסטרטגי עם הממשל האמריקני, בנוגע לסוגיית החברות באו"ם", אמר. "כידוע, שימוש בזכות הווטו האמריקנית תהפוך את זה לבלתי אפשרי. אם נלך לעצרת הכללית אחרי הווטו, פלסטין תהפוך ל'מדינה לא-חברה'. זה מצב שונה לחלוטין ממצב שבו יכיר האו"ם בפלסטין כחברה מלאה, שנמצאת תחת כיבוש של חברה אחרת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יוותרו בקלות. אל-מלכי
צילום: AFP
יטיל וטו? נשיא ארה"ב, ברק אובמה
צילום: MCT
מומלצים