שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ניו יורק: הרב שהורשע בשחיתות לא יישלח לכלא
  ראש קהילת היהודים יוצאי סוריה באזור ניו יורק וניו ג'רזי, הרב שאול קצין בן ה-79, ישלם קנס גדול ונגזר עליו עונש מאסר על תנאי בפרשת הלבנת כספי תרומות. לפני כשנתיים נעצרו עימו עשרות חשודים, בהם גם ראשי ערים ופוליטיקאים

  הרב הישיש שאול קצין, ראש קהילת היהודים יוצאי סוריה באזור ניו יורק, לא יישלח למאסר למרות שהרב בן ה-79 הורשע בעסקת טיעון בפרשת הלבנת כספי תרומות שהיו מיועדים לצרכי הקהילה. כך קבע אמש (יום ד') בית המשפט בארצות הברית, שהטיל על הרב קנס של כ-37 אלף דולר ועונש מאסר על תנאי לשנתיים, מעבר ל-370 אלף דולר שהרב הסכים להעביר לשלטונות.

   

  וכך יוכל הרב הראשי של יוצאי סוריה שעומד בראשת בית הכנסת "שערי ציון" בברוקלין ועיירת הנופש דיל בחוף ניו ג'רזי (שבה נופשים יוצאי סוריה בקיץ) לחזור הביתה.  לפני כשנתיים הוא היה העצור המרכזי במצעד עשרות חשודים בפרשיות שוחד, והלבנת הון שבה היו מעורבים גם ראשי ערים ופוליטיקאים מניו ג'רזי, שצילומיהם התנוססו בעמודים הראשונים של עיתוני אזור ניו יורק.

   

  מי שהסגיר את הרב קצין ואת ראשי הקהילה האחרים של יוצאי סוריה, היה בשר מבשרם, בן הקהילה שלמה (סלומון) דואק, בנו של רב אחר בקהילה, שהסתבך בהונאה של 50 מיליון דולר והפך למשתף פעולה עם הבולשת הפדרלית במבצע עוקץ כדי להפליל את ראשי הקהילה הסגורה שבה גדל וחי.


  מבצע המעצרים לפני כשנתיים (צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג)

   

  הוא הצליח לחשוף את הרב קצין לעסקה של הלבנת כספים, באמצעות תרומות לקרן הצדקה והחזרת הכסף ל"תורם" כשבדרך "נושרים" 5-10 אחוזים לקרן הקהילה, שבה השתמש הרב לחינוך ילדים ולסיוע רווחת זקנים. בפרשה הגדולה שהתפוצצה לפני שנתיים הובאו למעצר 43 איש ובהם עוד שני רבנים מהעיירה דיל.

   

  אביו של המפליל התנכר לו

  פרסום הפרשה גרם בושה גדולה בקהילת יוצאי סוריה,
  שהיא קהילה סגורה שלראשיה חשוב יותר לסייע בחינוך הדור הצעיר ללימודי דת ולסייע ברווחת הקשישים מאשר לשלם מיסים לשלטונות.

   

  יצחק דואק, אביו של שלמה דואק ומי שמכהן כרב הראשי של של בית הכנסת של הקהילה הסורית בעיירה דיל, הופיע בשבת שלאחר המעצרים לתפילה בבית הכנסת, והודיע למתפללים כי הוא אינו מכיר עוד בבנו. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ניו יורק: הרב שהורשע בשחיתות לא יישלח לכלא"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב קצין. הולך לביתו
  צילום: רויטרס
  סוכני הבולשת הפדרלית בעת המעצר
  צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג
  מומלצים