שתף קטע נבחר

"המאבק העולמי בסמים כשל, לנסות לגליזציה"

ועדה בינלאומית שכוללת את מזכ"ל האו"ם לשעבר, נשיאי מדינות, בכירי ממשל אמריקנים, אנשי עסקים וסופרים קוראת לממשלות לשנות את מדיניותן נגד סמים. "יש לומר באומץ ובפומבי - לא היה ולא יכול להיות ניצחון במלחמה בסמים"

המלחמה בסמים ברחבי העולם כשלה ועל הממשלות לבדוק אפשרויות ללגליזציה של מריחואנה וחומרים נוספים. אמירה זו לא נשמעה מפיהם של אנשי "עלה ירוק" או מכיוון חבורת סטלנים בפעולה, אלא נכתבה בדו"ח של ועדה בינלאומית שכללה ראשי מדינות, אנשי עסקים, ואישי ציבור שבהם גם מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן. הדו"ח החדש של "הוועדה הבינלאומית למדיניות סמים" יפורסם היום (יום ה').

 

בדו"ח בן 24 העמודים קובעים חברי הוועדה כי לכישלון המלחמה בסמים היו "תוצאות הרסניות ליחידים ולחברות ברחבי העולם".

 

"למנהיגים פוליטים ואישי ציבור צריך להיות האומץ לבטא בפומבי את מה שרבים מהם מכירים בו בפרטיות: הראיות מראות באופן מוחץ שאסטרטגיות דכאניות לא יפתרו את בעיית הסמים,

וכי לא היה ניצחון במלחמה בסמים, ולא יכול להיות ניצחון כזה", נכתב בדו"ח.

 

19 אישים חברים בוועדה, בהם מזכ"ל האו"ם לשעבר אנאן, חבר הקבינט בארה"ב לשעבר ג'ורג' שולץ, שכיהן תחת הנשיאים רונלד רייגן וריצ'רד ניקסון, היו"ר לשעבר של הבנק המרכזי האמריקני, פול וולקר, נשיאים לשעבר של מקסיקו, ברזיל וקולומביה, הסופרים מריו ורגס יוסה וקרלוס פואנטס, איש העסקים הבריטי ריצ'רד ברנסון, וראש ממשלת יוון ג'ורג' פפנדראו.

 

הוועדה דחתה מכל וכל את הנוהג הרווח להעניש משתמשים ש"לא גורמים נזק לאחרים". במקום זאת, קוראים חבריה לממשלות לשים קץ לאי החוקיות של שימוש בסמים, להתנסות במודלים חוקיים שיפגעו בארגוני הפשע, ולהציע שירותי בריאות למשתמשי סמים הזקוקים לכך.

 

עוד קראה הוועדה לאמץ מדיניות סמים המבוססת על שיטות שנוסו בשטח, הוכחו כיעילות בצמצום הפשיעה, הובילו לבריאות טובה יותר וקידמו פיתוח חברתי וכלכלי.

 

חברי הוועדה מתחו ביקורת במיוחד על ארה"ב. לדבריהם, עליה לשנות את מדיניותה מכזו שמונחית על ידי גישות של מלחמה בפשע, לכזו המושתתת על שירותי בריאות וזכויות אדם. "אנחנו מקווים שארה"ב לפחות תתחיל לחשוב שיש אלטרנטיבות", אמר נשיא קולומביה לשעבר, צ'זאר גבירייה.

 

ואילו המשרד האמריקני למדיניות סמים דחה את הצעות הדו"ח. "התמכרות לסמים היא מחלה שניתן למנוע אותה ולטפל בה בהצלחה",

אמר דובר המשרד רפאל למטרה, "הפיכת סמים לנגישים יותר, כפי שמציע הדו"ח, תקשה עלינו לשמור על קהילותינו בריאות ובטוחות".

 

על פי המשרד, השימוש בסמים בארה"ב נמוך משהיה לפני 30 שנה, ובחמש השנים האחרונות צנח השימוש בקוקאין בקרב צעירים ב-46 אחוזים. ואילו הדו"ח מצטט את הערכות האו"ם, שלפיהן בין השנים 1998 ל-2008 עלה השימוש בנרקוטים ברחבי העולם ב-34.5 אחוזים, השימוש בקוקאין עלה ב-27 אחוזים, והשימוש במריחואנה גדל ב-8.5 אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לכישלון המלחמה בסמים תוצאות הרסניות ליחידים ולחברות"
צילום: AFP
מפגינים בברזיל בעד לגליזציה. ביקורת בעיקר על ארה"ב
צילום: AFP
אנאן. "למנהיגים צריך להיות האומץ לבטא בפומבי את מה שרבים מהם מכירים בו בפרטיות"
צילום: AP
מומלצים