שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האי קולי במלפפונים באירופה - מזן חדש ולא מוכר

  בדיקה של הרצף הגנטי של החיידקים במלפפונים שערך ארגון הבריאות העולמי העלתה כי מדובר בחיידק צואתי מסוג אי קולי מזן חדש שלא היה מוכר עד כה. החיידק גורם לשלשולים דמיים ואף לאי-ספיקת כליות שעלולה להוביל למוות

  ארגון הבריאות העולמי מסר היום כי זן החיידק הצואתי אשריכיה קולי (אי קולי), האחראי להתפרצות הזיהום במלפפונים אשר קטל עד כה 17 אנשים וגרם לתחלואה של מאות באירופה, הוא זן חיידק חדש שלא נראה עד כה. הריצוף הגנטי הראשוני שנערך לחיידק העלה כי מדובר במוטציה של שני זני אי קולי.

   

   

  הגנום הקטלני של החיידק עשוי להסביר מדוע ההתפרצות באירופה כה מסיבית ומסוכנת. לדברי מומחי הארגון, הזן החדש טרם בודד והוא אלים ביותר. הזן החדש כונה O104.

   

  עד כה הזן המוטנטי O104 של אי קולי גרם למחלה אצל 1,500 איש, מתוכם 470 סובלים מאי ספיקת כבד. החוקרים עדיין לא מצליחים לזהות את מקור ההתפרצות, אולם ככל הנראה תשע ארצות באירופה נגועות בזן החדש.

   

  כמעט כל החולים מתגוררים בגרמניה או שביקרו שם לאחרונה. שניים מהחולים נמצאים כעת בארצות הברית, ושניהם ביקרו לאחרונה בהמבורג שבגרמניה, שם נרשמו מקרי הדבקה רבים. המקרים החדשים שדווחו הם של חולים בבריטניה, וגם אלה ביקרו ברמניה לאחרונה.

   

  עד כה גרמה ההתפרצות למותם של 17 אנשים ולתחלואה של מאות אנשים ברחבי אירופה, רובם כאמור בגרמניה. ממשלת ספרד החלה בבדיקת המלפפונים שסומנו בתחילה כאשמים בהתפרצות, אולם אלה לא איתרו את זן החיידק אי קולי הגורם לשלשולים דמיים ולאי ספיקת כליות שבה לקו חלק מהחולים.

   

  בינתיים הזהיר האיחוד האירופי מפני צריכת מלפפונים מספרד, חרף העובדה שלא נמצאה הוכחה כי הם המקור להדבקות. היום הודיעה רוסיה כי היא אוסרת על יבוא כל סוגי הירקות מהאיחוד האירופי, לאחר שעד כה אסרה על יבוא ירקות מגרמניה ומספרד בלבד.

   

  אי קולי הוא אחד ממיני החיידקים השורצים במעיים ומופרשים בצואה, ומכאן סיווגו העממי כאחד החיידקים הצואתיים. הוא נתגלה על ידי החוקר תיאודור אשריך, ומכאן שמו: אשריכיה קולי, ובקיצור אי קולי.

   

  החיידק הוא שוכן קבע במעיים ואף מאזן את אוכלוסיית החיידקים שם ומסייע לעיכול המזון, אולם הוא עלול לגרום למחלות קשות. אחד הסימפטומים השכיחים של הזנים האלימים גורם לשלשולים, כאשר הוא עובר למערכת השתן, לרוב באמצעות קיום יחסי מין אנאליים בלתי מוגנים.

   

  החיידק עלול לחדור לזרם הדם ממערכת העיכול ואז לגרום לזיהום דם חמור (ספסיס) או לדלקת בחלל קרום הבטן (פריטוניטיס).

   

  אחד הזנים האלימים של אי קולי הנקרא O157:H7 גורם לשלשול אצל ילדים ולסיבוך הקרוי HUS. החיידק מפריש רעלן הגורם להופעת דם בצואה, להרס תאי דם עד אנמיה ולהופעת קרישי דם בכלי דם קטנים עד להרס הכליות.

   

  כאמור, חלק מהחולים שצרכו מלפפונים פיתחו תסמינים אלה, ולכן חשבו כי מדובר בזן הזה, אולם הבדיקות היום אישרו כי מדובר במוטציה מסוג חדש.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא ידוע אם הם המקור להידבקות. מלפפונים בגרמניה
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים