שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ממשיך בקו: אובמה דחה העברת השגרירות לי-ם
  כמו קודמיו בוש וקלינטון, גם הנשיא המכהן הודיע לקונגרס כי "מטעמים ביטחוניים" שגרירות ארה"ב בארץ לא תועבר מת"א. להבדיל מהם, הוא נמנע מלהצהיר שבעתיד מיקומה ישתנה

  השגרירות האמריקנית לא תועבר לירושלים גם ב-2011. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הלך בעקבות קודמיו, ג'ורג' וו. בוש וביל קלינטון, והודיע לקונגרס כי "מטעמים ביטחוניים", השגרירות האמריקנית בישראל לא תועבר מתל-אביב לירושלים.

   

  למרות שהחוק המורה על העברת בניין השגרירות לירושלים חוקק כבר לפני 16 שנה, ההחלטה בנושא נתונה בידי הנשיא המכהן. מדי חצי שנה מודיע הנשיא האמריקני לקונגרס על דחיית ההעברה מטעמי ביטחון לאומי. קלינטון ובוש, שפעלו באופן דומה לאובמה, נהגו לצרף להודעה התחייבות להעברת השגרירות לבירת ישראל בעתיד. לעומתם, אובמה נמנע מלפרסם הצהרה שכזו.

   

  בנאומו המרכזי על המזרח התיכון, לפני כשבועיים, אמר אובמה כי סוגיית ירושלים צריכה להיפתר רק בהמשך המשא ומתן. "שני נושאים אמוציונליים נותרים במחלוקת: עתיד ירושלים ועתיד הפליטים הפלסטינים", אמר אז אובמה וטען כי "התקדמות כעת על בסיס שטחים וביטחון תספק בסיס לפתרון שתי הבעיות האלה, בדרך שתהיה צודקת והוגנת". עם זאת, בנאומו בפני השדולה היהודית הוא נמנע מלהתייחס לסוגייה זו, אולי סלע המחלוקת הגדול ביותר בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

   

  ב-1995 עבר בקונגרס האמריקני חוק המחייב את העברתה של שגרירות ארצות-הברית בארץ לירושלים, עד 31 במאי 1999. עם זאת, בפועל הדבר טרם בוצע, משום שהנשיאים האמריקנים ביקשו להמתין עד להשגת הסדר בנוגע למעמדה של העיר בין ישראל לפלסטינים.

   

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השגרירות בת"א. נשארת במקומה
  צילום: ירון ברנר
  אובמה. לא צירף התחייבות למעבר השגרירות
  צילום: AP
  מומלצים