שתף קטע נבחר

היערכות "יום הנכסה": "אם צריך, נירה אש חיה"

בגבול סוריה ולבנון, בירושלים, בשטחים ובעזה - צה"ל והמשטרה נערכים בכל הגזרות. גם הדיווחים על ביטול הצעדות לגדר לציון המפלה ב-67' לא הורידו את הכוננות. "לא נרשה לאיש לחדור, נפעיל מגוון אמצעים, ואם נצטרך גם אש חיה", אמרו בצה"ל

הפעם לא לוקחים סיכונים: בצה"ל ובמשטרת ישראל הכוננות גבוהה במיוחד לקראת "יום הנכסה" (המפלה) היום (א'), לציון 44 שנים לפרוץ מלחמת ששת הימים. גורמי הביטחון נערכים לאפשרות של הפגנות וצעדות בכל הגזרות ועל גדרות הגבול, כמו לפני שלושה שבועות ב"יום הנכבה" הקטלני. בהמשך למסרים החריפים שהעביר הדרג המדיני, בצה"ל לא מתכוונים להתיר שום חדירה לישראל, ומאיימים בשימוש באש חיה.

  

למרות הדיווחים על ביטול הצעדה של הפעלים הפלסטינים בסוריה, נראה כי עיקר תשומת לב מופנית לגבול הצפוני, שם פרצו בתקרית האחרונה וחסרת התקדים עשרות בני אדם לתוך ישראל, וכמה מהם נורו למוות. בפיקוד הצפון פרסו כוחות במספר נקודות הנחשבות לרגישות יותר, כמו מג'דל שמס ומעבר קונטרה. הגדרות חוזקו ובאזור מוגבל גם חודשו המוקשים הישנים.

 

הוראות הפתיחה באש חודדו בכל גזרה, כאשר המטרה להימנע מפגיעה באזרחים כל עוד ניתן. עם זאת, קצינים בכירים שיהיו בשטח יחד עם הכוחות רשאים להורות גם על פתיחה באש חיה. "אין כוונה לתת לאיש להכנס לישראל. נפעל בשיקול דעת, עם מגוון אמצעים, ואם יהיה צורך גם עם אש חיה", הבהיר גורם צבאי.


חייל צה"ל במג'דל שמס בסיבוב הקודם (צילום: רויטרס)

 

בצה"ל העבירו לכוחות בכל הגזרות אמצעים לפיזור הפגנות ונשק אל הרג. "המפקדים הבכירים שיהיו בשטח, יקבלו את ההחלטות בזמן אמת על פי ההתפתחויות", אמר הגורם הצבאי.

 

האיראנים ישלחו אזרחים לגדר בכל זאת?

חלק מכוחות העוסקים בימים אלה באימונים ברמת הגולן, יסייעו במקרה של הפרות סדר. כבר אתמול פרסו בצה"ל מחסומים בכמה צמתים בצפון רמת הגולן, כמעין בקרה על הנכנסים ליישובים. בצה"ל מבקשים למנוע הפגנות של פעילי שמאל או גורמים אחרים שעשויים ליצור מהומות ולהקשות על כוחות הביטחון במקרה של הגעת אזרחים זרים לגדר הגבול. מחסומים אלה יישארו גם הבוקר, ובמידת הצורך אף יוכרז על שטח צבאי סגור.


חיילים מתקנים את הגדר בגבול עם סוריה (צילום: AFP) 

 

בכפרי הדרוזים ברמת הגולן היתה במהלך השבת תנועת מטיילים ערה. גבעת הצעקות היתה ריקה מאדם וניכרו היטב לעין עבודות הביצור של צה"ל באזור שכללו חפירת תעלות, שורות של מוקשים וגדר תלתלתים עם שלטי אזהרה בעברית ובערבית וכן הקמת גדר חדשה במקום זו שנהרסה ביום הנכבה.

 

בלבנון הוכרז באופן בולט יותר על ביטול הצעדה אל הגבול, אולם בצה"ל נערכים גם אל מול הגזרה הזאת, שם לא מן הנמנע כי בהרשאת גורמים איראנים שיבקשו ללבות את האווירה, יישלחו אזרחים לעבר הגדר. 

 

בכביש המוליך לטיילת הכפר מארון א-ראס המשקיפה על מושב אביבים נראתה תנועת כלי רכב במהלך השבת, אך היא התקבלה בספקנות אצל התושבים. מזכיר המושב שמעון ביטון סיפר ל-ynet שהלימודים מחר יתקיימו כסדרם. "אתמול יצאו החקלאים כרגיל לשטחים שלהם ומחר בבוקר תהיה הערכת מצב נוספת לגבי הנושא. אני לא מאמין שאחרי המקרה הקודם בו צבא לבנון ירה על המפגינים הם יבואו, אבל אנחנו כמו תמיד מוכנים לכל תרחיש".


הפגנה אתמול במג'דל שמס (צילום: מוחמד שינאווי, זום אאוט הפקות) 

 

ההערכה: שקט יחסי בגדה

גם ברחבי יהודה ושומרון נערכים להפגנות ותהלוכות שעשויות להביא לחיכוך מול חיילים. הגזרה תוגברה בהיקף קטן ובמספר מוקדים, בהם קלנדיה, יהיו ערוכים לכל התפתחות. ההערכה בפיקוד מרכז היא כי לאחר סוף השבוע השקט, למעט אירועים מקומיים יעבור "יום הנכסה" בשקט יחסי.

 

הערכות דומה גם ברצועת עזה מחשש כי מפגנים יגיעו לגדר המערכת, שם הוראות הפתיחה באש מחמירות יותר משום שמדובר באזור האסור לתנועה. מול הפגנה אזרחית, יצטרכו בצה"ל לפעול באופן יצירתי כדי לסכלה מחד ולא לפגוע באזרחים מאידך.

 

"המשותף לכל הגזרות שמחכים לטעויות שלנו", אמר הגורם הצבאי, "הרוגים בצד השני משרתים מטרה, זה יוצר מצב מורכב לישראל בצד התדמיתי ונותן לאחרים במה לתקוף אותנו.

 נפעיל הרבה שיקול דעת, אבל לא נאפשר הפרת ריבונות, חיכוך מיותר או פגיעה בתשתיות. זה קו אדום מבחינתנו".

 

במשטרה מעריכים שהאירועים מחר יעברו בשקט יחסי, ונכון לאמש לא התקבלו התרעות ממוקדות לאירועים חבלניים. למרות זאת המשטרה תעלה את רמת הכוננות ל"מגן שלוש" שהיא רמה אחת לפני הגבוהה ביותר. הכוחות בצפון יתוגברו במפקדה משימתית שתכלול כוחות יס"מ וכוחות המיומנים לטיפול בהפרות סדר. בנוסף יתוגברו הכוחות בירושלים, בעוטף ירושלים ובמעברים בישראל.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו חגי עינב, חסן שעלאן, יאיר אלטמן, עומרי אפרים ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימות על הגדר בגולן לפני שלושה שבועות
צילום: רויטרס
מומלצים