שתף קטע נבחר

6 נהרגו בגבול הסורי, צה"ל יורה ומבריח מפגינים

לבקשת הצלב האדום, הוחלט בצה"ל לנצור אש למשך חצי שעה, כדי לאפשר את פינוים של הפצועים שנפגעו מהירי ליד מג'דל שמס: "חזרו הביתה". אחרי כשש דקות ניסו סורים לטפס על הגדר - והאש חודשה. סוריה: שישה נהרגו בעימותים

עימותי "יום הנכסה" בגבול הסורי נמשכים כל העת וחיילי צה"ל יורים באוויר ולעבר המפגינים הפלסטינים שמתקרבים לגדר. לפי הדיווחים בסוכנות הידיעות הרשמית בסוריה, שישה מפגינים נהרגו מאש צה"ל, בהם ילד ונער, וכ-100 נפצעו. מצה"ל נמסר בצהריים (יום א') כי צלפים יורים לעבר המפגינים שמנסים לחצות את הגדר.

 

דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, התראיין לאל-ג'זירה ואמר: "אנו רוצים שהסיפור ייגמר מהר ושהמפגינים יחזרו לביתם בשלום. אנחנו דוחים את ההתגרויות וקוראים להפסיק אותן. כרגע המצב שקט ויש חיכוכים לסירוגין בגולן. אנחנו רוצים שהסיפור ייגמר. צה"ל נמצא כאן כדי לשמור על חייהם של הישראלים".

 

מעת לעת נשמעים צרורות ירי של חיילי צה"ל, כאשר המפגינים מיידים אבנים לעברם, ידויים שבחסותם מנסים חלק מהמפגינים להתקרב לגדר עם ישראל. בניגוד לאירועי יום הנכבה, הפעם לא הצליחו המפגינים לחצות את הגבול ולהיכנס לישראל. כרוזים של צה"ל קוראים להם להתרחק מהגבול.

 

לבקשת הצלב האדום, הוחלט בצה"ל לנצור אש למשך כחצי שעה, על מנת לאפשר את פינוי הפצועים. בצה"ל הזהירו כי אם יזוהה ניסיון לנצל את המצב ולהתקרב לגדר במהלך חצי השעה שבה יימנעו החיילים מירי, לא יהססו הכוחות לירות במפגינים כדי למנוע ניסיון פריצה לישראל.

 

ואכן, כשש דקות לאחר כניסתה של הפסקת האש הקצרה לתוקפה, כעשרה מפגינים סורים ניצלו את ההפוגה, טיפסו על הגדר התיל וניסו לחתוך אותה. בעקבות זאת חידש צה"ל את הירי על מנת להרחיק את המפגינים.


פינוי הפצועים בצד הסורי (צילום: רויטרס)

 

אחד ממארגני ההפגנה מול מג'דל שמס התראיין לטלוויזיה הסורית

וקרא למפגינים להגיע לגדר ולהתעמת עם חיילים צה"ל: "מי שרוצה להיכנס לגן עדן שיבוא לכאן להיאבק מול האויב הציוני שיורה לעברנו". בשלב מסוים התקרבו לאזור גם תושבי מג'דל שמס, שעודדו את המפגינים בסוריה, אולם עד מהרה התפזרה המחאה בצד הישראלי.

 

במקביל, אירעו עימותים באזור מחסום קלדניה. לוחם מג"ב נפצע קל מאבנים שיידו מפגינים. ברצועת עזה התקיימה מחאה שהסתיימה ללא נפגעים. באל-ג'זירה דיווחו כי המפגינים הגיעו לגבול והקימו את "אוהל החזרה". עבד אל-קאדר, מתאם הפעילות של יום הנכסה בעזה, אמר: "ניאבק עד שהכיבוש יסולק מאדמתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפנים פצוע בצד הסורי
צילום: AFP
חיילי צה"ל בגבול
צילום: אביהו שפירא
המפגינים הסורים
צילום: רויטרס
מומלצים