שתף קטע נבחר

גרמניה: המקור לאי קולי הקטלני - נבטים

רשויות הבריאות בגרמניה הודיעו כי ככל הנראה נבטי שעועית מחווה אורגנית במדינה הם שגרמו להתפרצות המחלה הקטלנית שמניין המתים בה עלה ל-22. החווה נסגרה ותוצריה הוסרו

האם נמצא המקור ל"מחלת המלפפונים" הקטלנית באירופה? רשויות הבריאות בגרמניה הודיעו היום (יום א') כי ככל הנראה איתרו את מקור חיידק האי-קולי שהתפרצותו גבתה את חייהם של 22 בני אדם עד כה. המקור שזוהה הוא נבטי שעועית שגודלו בגרמניה.

 

דובר משרד החקלאות של סקסוניה התחתונה, גרט האנה, אמר כי בהמשך היום תפורסם אזהרה מסודרת שתזהיר את הציבור מפני אכילת הנבטים.

הנבטים נחשבים למזון בריאות ולעתים קרובות משתמשים בהם בסלטי ירקות.  

 

"נבטי שעועית זוהו כמוצר שככל הנראה גרם להתפרצות", אמר האנה, "רבות מהמסעדת שסבלו מההתפרצות הזמינו את הנבטים הללו". לדבריו, הנבטים גודלו בחווה אורגנת בסקסוניה התחתונה שבצפון גרמניה. החווה נסגרה ותוצריה הוסרו מהמדפים. הוא הדגיש כי המסקנה עדיין איננה חד משמעית, אך "כל האינדיקציות מראות שהם הגורם".

 

האנה ציין כי האזהרה מפני אכילת עגבניות, מלפפונים וחסה נותרת על כנה לעת עתה.

 

בתוך כך העלה ראש המרכז הגרמני הלאומי למחלות את מניין המתים במחלה שגרם החיידק הצואתי אשריכיה קולי (אי-קולי) ל-22. בשבדיה מתה אשה אחת ובגרמיה מתו 21 בני אדם. על פי המרכז, 2,153 חלו עד כה בגרמניה בלבד. מתוכם, 627 חולים פיתחו סיבוכים רציניים שגרמו לאי ספקת כליות. בנוסף נדבקו בחיידק גם באירופה עצמה, בבריטניה ואף בארה"ב. בכל המקרים, למעט שניים, נמצא קשר ישיר בין הנדבקים לבין גרמניה. 

 

שירותי הבריאות ובקרת המחלות חקרו אתמול בעלים של מסעדה בעיר ליבק, ש-17 מלקוחותיו בחודש שעבר חלו. במקביל, דיווח המגזין "פוקוס" כי נבדק חשד שהחיידק התפרץ גם בקרב אזרחים שהשתתפו בפסטיבל ענק בהמבורג בחודש שעבר, שהגיעו אליו יותר מ-1.5 מיליון בני אדם.

 

לפחות 520 מהנדבקים בחיידק פיתחו תסמינים מסכני חיים וסיבוכים שעלולים לגרום לקריסת הכליות. לפחות 90 מקרים התגלו בעוד עשר מדינות באירופה ובארה"ב.

על-פי הידוע עד כה, מדובר בחיידק חדש שלא נראה קודם לכן. הריצוף הגנטי הראשוני שנערך לחיידק העלה כי מדובר במוטציה של שני זני אי-קולי אחרים.

 

ארגון הבריאות העולמי המליץ שכדי להימנע מהידבקות במחלה, יש לרחוץ את הידיים, יש לשמור על בשר נא בנפרד משאר המזון, יש לבשל את המזון באופן יסודי ויש לשטוף פירות וירקות. מומחים מסוימים הוסיפו כי מומלץ לקלף קליפות מפירות וירקות טריים, אם אפשר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נבטי שעועית
צילום: Shutterstock
לא לקחו סיכון. השמדת חסה בגרמניה
צילום: AFP
החשודים המיידיים. מלפפונים בגרמניה
צילום: רויטרס
מומלצים