שתף קטע נבחר

השדרה היהודית: צועדים בניו יורק למען ישראל

התפוח הגדול התכסה כחול-לבן לציון "יום ישראל". 30 אלף איש צעדו בשדרה החמישית ונהנו מהופעות רחוב. "זה זמן קריטי לישראל, חשוב מאוד לתמוך", הסבירו המשתתפים

בעוד שבסוריה צועדים מאות לכיוון ישראל לציון "יום הנכסה", בניו יורק התקיימה היום (א') צעדה מסוג אחר לחלוטין. 30 אלף איש התכנסו ברחובות העיר, שכוסו בדגלי כחול-לבן, והביעו תמיכתם במדינת ישראל במסגרת המצעד המסורתי המתקיים זו השנה ה-48. ברחבי העיר הוצבו גם במות בידור עליהן הופיעו אמנים ובדרנים יהודים וישראלים, בהם סוליקו ולהקת בית הבובות.


ראש העיר בלומברג (במרכז) והשר אדלשטיין במצעד (צילום: דן ברוהאון)

 

במסגרת החגיגות, הפכה השדרה החמישית המפורסמת למסלול צעידה בו עברו כ-30 אלף איש. את המצעד פתח ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, כשלצדו שר ההסברה, יולי אדלשטיין, שגריר ישראל בארצות הברית, מייקל אורן, והקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, עידו אהרוני. מושל מדינת ניו יורק אנדרו קאומו צעד גם הוא לתמיכה בישראל, ואליו הצטרפו פוליטיקאים רבים, בהם נבחרי ציבור ממדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט וכן צירי קונגרס מוושינגטון.

 

"מרגש וחשוב לראות עשרות אלפי אמריקנים צועדים בשדרה ותומכים בישראל, דווקא בימים בהם קיימים ניסיונות לעשות דה-לגיטימציה למדינה", ציין השר אדלשטיין. "אויבינו יכולים לנסות לקעקע את זכותנו על הארץ, אך מדינת ישראל היא מימוש זכותו הלגיטימית של העם היהודי על ארץ ישראל ונמשיך להגן עליה ועל תושביה".


הצעדה בשדרה החמישית. 16 תזמורות, 23 במות בידור (צילום: דן ברוהאון)

 

מקו הזינוק בסנטרל פארק יצאו בשעות הצהריים 160 משלחות של קהילות יהודיות, נציגי בתי כנסת וארגונים קהילתיים. לצדם צעדו לראשונה גם נציגי ארגוני שמאל ישראליים, בהם "שלום עכשיו" ו"הקרן החדשה לישראל", שהניפו שלטים לקידום ערכי החופש והדמוקרטיה בישראל. קבוצה קטנה מאוד של מפגינים מהשמאל הקיצוני ושל חרדים המתנגדים לקיום המדינה, השמיעו גם הם את קולם.

 

את זמנם של הצועדים והצופים בצדי המסלול הנעימו תזמורת מכבי האש של ניו יורק, תזמורת משטרת ניו יורק ועוד 14 תזמורות אחרות שחלפו במורד השדרה. לאורכה הוצבו גם 23 בימות בידור, עליהם הופיעו עשרות אמנים ובדרנים.

עוד לפני הצעדה המסורתית, נפתחו החגיגות בשעות הבוקר עם מיני מרתון שנערך בסנטרל פארק, בהשתתפות 5,400 רצים.

 

המשתתפים בצעדה העידו כי השנה חשו כי חשוב מתמיד לבוא להזדהות עם ישראל. "זהו זמן מאוד קריטי לישראל", הסביר אחד מהם לערוץ טלוויזיה מקומי. "לא משנה מהי עמדתך הפוליטית, חשוב להפגין תמיכה במדינה ולהראות שהיא חלק מהקהילה הבינלאומית". צועד אחר אמר הוסיף: "זוהי הזדמנות להפגין את החום של ישראל - צעירה בת 63 שהיא בעצם בת יותר מ-3,000 שנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אדלשטיין. "מרגש וחשוב"
צילום: דן ברוהאון
"חשוב לתמוך - דווקא עכשיו"
צילום: דן ברוהאון
מומלצים