שתף קטע נבחר

ארה"ב "מודאגת מאוד", המפגינים לא נסוגים

מחלקת המדינה האמריקנית קראה לאיפוק והדגישה כי לישראל הזכות להגן על עצמה, בסופו של יום בו טענה סוריה כי נהרגו 20 בני אדם, ולא פחות מ-325 נפצעו. המפגינים מתכוונים לבצע שביתת שבת ולהעביר את הלילה ליד הגדר

המפגינים בסוריה מתכוונים להעביר את הלילה מול הגדר, אחרי יום הדמים הכבד ביותר בגבול הסורי-ישראלי זה עשרות שנים, ובארצות-הברית "מודאגים מאוד" מההתרחשויות במהלך "יום הנכסה". בדמשק טענו כי 20בני אדם נהרגו היום (א') ולא פחות מ-325 נפצעו, במהלך הניסיונות לפרוץ את הגדר במג'דל שמס ובקוניטרה. המפגינים אמרו כי הם מתכוונים לקיים שביתת שבת, ולא לסגת בחזרה לסוריה.

 

"אנחנו מודאגים מאוד מהאירועים היום ברמת הגולן, שהסתיימו בפציעות ובמוות", נאמר בהודעת מחלקת המדינה האמריקנית, שם הדגישו כי לישראל הזכות להגן על עצמה. "אנחנו קוראים לכל הצדדים לשמור על איפוק, יש להימנע מפעולות פרובוקטיביות כמו אלו. לישראל, כמו לכל מדינה ריבונית, יש הזכות להגנה עצמית".

 

אחרי כחצי יממה של אש שהופנתה לצד הסורי, הערב גם תושבי רמת הגולן נטלו חלק בעימותים. בעקבות ירי רימוני גז על המפגינים הסורים שהתקרבו לגדר הגבול, החלו תושבים במג'דל שמס לזרוק בלוקים לעבר כוחות הביטחון. צה"ל והמשטרה ירו בתגובה רימוני גז גם על תושבי הכפר הדרוזי.

 

כתוצאה מהאבנים הגדולות שהשליכו תושבי מג'דל שמס נפצע שוטר אחד באורח קל. כמה עשרות בני אדם נוספים נזקקו לטיפול רפואי בעקבות העימותים הערב, בהם אנשי תקשורת, אחרי שנפגעו מרימוני גז שירו השוטרים.


מתפרעים בגבול הסורי, היום (צילום: AFP)

 

הערב המשיך עדיין צה"ל לירות אש צלפים לעבר המפגינים מול מג'דל שמס, שמספרם ירד לכ-120. מוקדם יותר הציתו המפגינים שני צמיגים בתעלה שנחפרה לאורך הגבול בעקבות אירועי "יום הנכבה". כמה מהם ניסו להצית את הצמחייה, על מנת להפעיל את המוקשים שנמצאים במקום. בקוניטרה ניסיון דומה הצליח - וגבה תוצאות קשות.

 

ארבעה מוקשים ישנים, חלקם כנראה מוקשים נגד טנקים, התפוצצו בשטח הסורי, כמה מאות מטרים מהגבול. גורמי

צבא אמרו כי הפיצוצים אירעו אחרי שהמפגינים השליכו בקבוקי תבערה וגרמו לשריפה. האש הביאה לפיצוץ - ולנפגעים בקרב המפגינים.

 

את יום ה"נכסה", מילה שמשמעה בערבית "תבוסה" או "מחלה חוזרת", ציינו היום הפלסטינים במדינות ערב במלאות 44 שנים למלחמת ששת הימים, שבה נכבשו יהודה ושומרון, עזה ורמת הגולן. הם ביקשו לציין את היום הזה בצעדות מחאה המוניות אל גבולות ישראל כפי שעשו ב"יום הנכבה" ב-15 במאי, היום שבו ציינו את אסונם - הקמת מדינת ישראל, אולם הפעם מלבד האירועים בגבול הסורי ובאזור ירושלים לא נרשמו תקריות אלימות בגבולות אחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיידים אבנים על החיילים
צילום: AFP
גז מדמיע במג'דל שמס
צילום: ג'ורג' גינסברג
מתכוונים להישאר גם בלילה
צילום: AP
מומלצים