שתף קטע נבחר

רבבות הפגינו ביוון: "איננו סחורות בידי בנקאים"

סטודנטים, גמלאים, זוגות צעירים ומהגרים הגיעו להפגנה הגדולה ב-12 ההפגנות הליליות האחרונות מול הפרלמנט באתונה. המפגינים מוחים נגד הגזירות הכלכליות. "במקום לרדוף את המשתמטים ממס, הם מעלים מסים ומקצצים בשכר העובדים"

כ-80 אלף בני אדם גדשו הערב (יום א') את כיכר סינטגמה, מול הפרלמנט באתונה, במחאה על הרפורמות הכלכליות שהממשלה מתכוונת לבצע, על פי דרישת הגופים הכלכליים הבינלאומיים. הם האשימו את השחיתות הממשלתית במשבר הכלכלי וקראו קריאות בגנות הפוליטיקאים, הבנקאים והמשתמטים מתשלום מסים.


(EPA)

 

"גנבים – נוכלים – בנקאים", נכתב על אחד השלטים. המפגינים הניפו את כפות ידיהם הפרושות – מחווה מגונה ביוון - לעבר בניין הפרלמנט.

היתה זו ההפגנה הגדולה ביותר עד כה במסגרת סדרה של 12 הפגנות ליליות ששואבות השראה מהמחאה המקבילה בספרד.

 

ראש ממשלת יוון, ג'ורג' פפנדראו הציג ביום שישי תוכנית הבראה חדשה לנשיא האיחוד האירופי ז'אן קלוד יונקר בפגישה שערכו השניים. התוכנית כוללת הפרטה מהירה יותר של נכסי מדינה וצעדים נוספים כדי לקצץ בהוצאות ולהגדיל את ההכנסות. פפנדראו, שמתמודד בנוסף להתנגדות מבית עם הדרישות של הגורמים המלווים הבינלאומיים, יקים סוכנות הפרטה שתנהל את הליך מכירת הנכסים המואץ ותקצץ באופן משמעותי בעובדים במגזר הציבורי.

 

"במקום לרדוף את אלו שמרמים במסים, הם מעלים את המסים ומקצצים בשכר של העובדים", אמר אחד המפגינים, יאניס מילונקוס, בן 34, שאיבד את מקום עבודתו במשרד פרסום.


"מכיכר תחריר לכיכר סינטגמה, אנחנו תומכים בכם" (רויטרס)

 

החוב של יוון מגיע ל-340 מיליארד יורו, ושיעור האבטלה בה זינק ל-16 אחוזים. הגזירות הכלכליות החדשות הן המחיר שעל יוון לשלם תמורת תוכנית החילוץ של האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית.

 

עד כה היו ההפגנות בכיכר סינטגמה, שאורגנו באמצעות פייסבוק, שלוות ועליזות יחסית למחאות מסורתיות של ארגוני עובדים.

בשבוע האחרון הגיעו לכיכר סטודנטים, גמלאים, זוגות צעירים עם ילדיהם ומהגרים. בכיכר הוקמו כ-30 אוהלים שבהם שוהים מפגינים.

 

"לכם יש את המחלה ולנו יש את הפיתרון – מהפכה", נכתב בשלט שהניפו מפגינים. בכרזה אחרת נכתב: "איננו סחורות בידי בנקאים ופוליטיקאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לכם יש את המחלה ולנו יש את הפיתרון – מהפכה". מפגינה
צילום: AP
מפגינים פורשים כפיים לעבר הפרלמנט - תנועה מגונה ביוון
צילום: רויטרס
מומלצים