שתף קטע נבחר

קיצור החופש הגדול בוטל: 'רק ברפובליקת בננות'

שר החינוך התקפל לנוכח הביקורת על כוונתו לקצר את החופש הגדול, אך גם הזיגזג מעורר מורת רוח. "מול שלומיאליות, חובבנות ושיקולים לא רלוונטיים אי אפשר לשמוח", ציינה יו"ר הנהגת ההורים הארצית. "מלכתחילה לא היה צריך לפגוע בחופשה", הוסיפה תלמידה שכבר ויתרה על מקום עבודה

לפני כשבוע הם זעמו על קיצור החופש הגדול, עתה מביעים המורים והתלמידים מורת רוח נוכח החלטת שר החינוך, גדעון סער, לחזור בו. היום (ב') הודיע השר כי שנת הלימודים הקרובה תיפתח כסדרה ב-1 בספטמבר, ולא ב-26 באוגוסט כמו שהכריז לפני כשבוע, אך גם הזיגזוג לא מתקבל בברכה: "רק ברפובליקת בננות שר מתנהג ככה".

 

הקיצור והביקורת הציבורית - הכותרות האחרונות ב-ynet: 

 
במסיבת העיתונאים היום דווקא עמד השר מאחורי תוכניתו לקצר את חופשת הקיץ בשבוע, וייחס את החלטתו לדחות את היוזמה לפחות בשנה ל"טיעון משפטי חדש שלא עלה באף אחד מהדיונים". הוא הסביר כי מבחינה משפטית שייכים ימי החופש לשנת הלימודים הקודמת ולכן לא ניתן להתחשבן עליהם לגבי שנת הלימודים הבאה. ההתקפות הרבות על המהלך שיזם, כך אמר, לא שינו את החלטתו. "אני באתי לבצע שינויים, לא להעביר את הזמן", קבע.

 

אולם נחישותו התערערה ביום שישי, בעקבות שיחות שקיים עם מזכ"ל הסתדרות המורים ויתר הנהגתה, שהחליטו לחזור בהם מהסכמתם ליישום התוכנית כבר בחודש אוגוסט הקרוב נוכח הבעייתיות המשפטית. "בנסיבות העניין, לצערי הרב, אינני יכול ללכת למהלך כפי שתוכנן", הסביר השר סער. "בסופו של יום האחריות היא עליי, לא משנה מה אמרו וכמה התהליך היה מוסדר. כמי שעומד בראש המערכת הזו, רציתי להביא שינוי שהוא, למיטב הכרתי, לטובת כלל הציבור ואני מצטער שלא הצלחתי להביאו בעיתוי שדובר עליו".

 

"אם הילדים לא היו שלנו הייתי צוחקת, אבל היות שהילדים כן שלנו, בא לי לבכות", הודתה יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אתי בנימין, עם היוודע ביטול הקיצור. "אינני רוצה להעליב את המדינה כי אני אוהבת אותה, אך אינני יכולה להתאפק. האם פרט כמו קיצור של חופשה לא היה צריך להיבדק לפני שפנו לחפש רייטינג?".

 

שעות לאחר שהכריז השר סער על יוזמתו, מיהרה בנימין לצאת נגדה, אולם גם החלטתו לחזור בו לא מעוררת בה שמחה: "מול שלומיאליות, חובבנות ושיקולים לא רלוונטיים אי אפשר לשמוח. החינוך בצרות כל-כך גדולות והחינוך הזה הוא שלי, שלך ושל כולנו. אם התוכנית לקיצור החופש לא חשובה, אז מדוע התקבלה?".

 

"זו החלטה שהתקבלה כמחטף במחשכים וטוב שבוטלה לפני שהייתה נחשפת במערומיה", ציינה היום חנה, מורה בתיכון בצפת. "אני לא יודעת איך היינו מספיקים לסיים שנה, לנוח, להכין מערכים בימי צוות, ולהתחיל את השנה ב-26 לחודש. אני שמחה שהשר התייעץ והבין כי שגה".

 

התלמידים: "הולכים לפתוח שמפניות"

גל פסטינגר, תלמיד כיתה י' מבית הספר אור כרמים בכרמיאל, סחף אלפים באמצעות עצומה שיזם נגד תוכנית השר. לדיווחים על הצלחת המחאה הגיב בסיפוק: "עכשיו החופש יהיה מתוק הרבה יותר", ציין, "אחרי שההחלטה הרסה לנו הרבה תוכניות, אנחנו הולכים לפתוח שמפניות".


השר סער ומנכ"ל משרד החינוך. "האחריות היא עליי" (צילום: עופר עמרם) 

 

פסטינגר מאמין כי הלחץ הציבורי ובראשו זה של התלמידים, עשה במקרה זה את שלו, והביע תקווה שבעתיד העניינים יתנהלו אחרת. "צריך שיתייעצו איתנו לפני צעדים כאלה", הסביר, "שיפתחו ערוצים באינטרנט שמשותפים להורים, לתלמידים ולמורים, שיהיו דיונים משותפים וכך יחליטו, בלי לשלוף. אנחנו גם חלק מהמשוואה, אי אפשר לעשות איתנו מה שרוצים".

 

אולם הציפייה כי המקרה לא ישנה, לא מעודדת את רונית טל, תלמידת י"ב מעכו, שכבר ויתרה על מקום עבודה לחודש אוגוסט בשל הקיצור בחופשה. "לא היה צריך מהתחלה לפגוע בחופשה שתלמידים רבים מנצלים כדי לעבוד ולהרוויח בה כסף", הלינה. "אף מעסיק לא רוצה עובד לשבועיים אלא לחודש מלא, ויש לי הרבה חברים שפשוט דחו הצעות לחודש אוגוסט. עכשיו ביולי יהיה לנו חודש של עבודה, וחודש שלם אחריו לא נעשה כלום".

 

"אפשר היה לחכות שנה כדי לבנות את זה כמו שצריך", הוסיף דניאל, תלמיד כיתה י' מצפת. "אין ספק שאפשר לקצר את החופש, אבל בצורה מושכלת ובתיאום עם מועצת התלמידים הארצית, מנהלים וארגוני המורים. לא יכול להיות מצב ששר, שהוא דווקא אבא לילדים בגיל בית ספר, לא יבין את העניין הזה".

 

קדימה: "עוד בלופ מתפוצץ בגדול"

ההתקפלות של שר החינוך סער מעוררת דעות חלוקים בקרב הציבור, אך בקדימה התגובה אחידה - חגיגה. "עוד בלופ של ממשלת נתניהו מתפוצץ בקול גדול", הכריזו היום בתגובה, "זיגזוגו המביך של שר החינוך והתקפלותו המוחלטת נוכח הביקורת הציבורית המוצדקת, מעידים יותר מכל על חידלון שילטוני והתנהלות חובבנית אשר שולטת בישראל", ציינו בתגובה במפלגה. "שוב הוכח ש'תרבות מסיבת העיתונאים' היא תכלית הכל בממשלת הכישלון של נתניהו - קודם שולפים כותרת, אחר-כך בודקים ואז מתקפלים".

 

במפלגה אף הגדירו את יוזמתו השר לשנות את מבנה שנת הלימודים "ספין תקשורתי", וציינו כי "המציאות חזקה יותר מכל ספין". "מערכת החינוך והציבור בישראל זקוקים ליציבות ומדיניות מתוכננת מראש", הוסיפו בקדימה, "ולא לשבשבת הספינים מבית מדרשם של נתניהו וסער".

 

תגובתו של יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), לביטול הקיצור המתוכנן הייתה רכה יותר: הוא בירך על דחיית הקיצור בשנה והבהיר כי אמנם הרצון לעשות סדר בלוח החופשות הוא חשוב וחיוני למערכת, אך בשל ההתראה הקצרה והבעיות הרבות שצצו, "הנזק פשוט עלה על התועלת".

 

בהכנת הידיעה השתתף בועז פיילר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סער. "לא בודקים לפני שמחפשים רייטינג?"
צילום: עופר עמרם
צילום: גבי מנשה
אתי בנימין. "החינוך בצרות גדולות"
צילום: גבי מנשה
מומלצים