שתף קטע נבחר

סוריה מגנה הרג המפגינים: "התקפה שערורייתית"

בדמשק מנסים לנצל את אירועי "יום הנכסה" כדי להסיט את הביקורת הבינלאומית לכיוון ישראל. נתניהו: "העברנו אזהרות"

יממה לאחר האירועים האלימים בצפון, בהם נהרגו, לפי דיווחים שונים, 23 מפגינים סורים, הגיע אחר-הצהריים (יום ב') הגינוי מדמשק. בהודעה שפרסם משרד החוץ הסורי נאמר כי "סוריה מגנה בחריפות את ההתקפה השערורייתית והבוטה נגד אזרחים לא חמושים, סורים ופלסטינים, שהתאספו בקו הגבול עם הגולן הכבוש".

 

בעקבות האירועים לציון "יום הנכסה", מנסים כעת בדמשק להסיט את תשומת הלב של הקהילה הבינלאומית והארגונים לזכויות אדם מההפגנות האלימות במדינה לכיוונה של ישראל. "ההתקפה גרמה למספר רב של הרוגים ופצועים וחשפה את מדיניות הטרור של ישראל", נמסר בהודעת משרד החוץ הסורי.

 

בישיבת סיעת הליכוד התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאירועי "יום הנכסה" בגבול הסורי. "הם אינם יד המקרה", אמר נתניהו, "יש ניסיון לחמם את הגבול, לנסות לפרוץ גבולותינו".

 

הוא הדגיש כי הירי לעבר המפגינים בוצע כמוצא אחרון. "אנחנו חייבים להגן על גבולותינו, כמו שכל מדינה מחויבת. צה"ל פעל על-פי החוק הבינלאומי, אנחנו הזהרנו שנגן על גבולותינו. העברנו אזהרות למדינות השכנות, הפעלנו את חיילי צה"ל על-פי פקודות ברורות, והעברנו אזהרות חוזרות ונשנות לשטח".


"ממשלת סוריה איפשרה לחולל את הפרובוקציות" (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

נתניהו הוסיף והאשים את המשטר בדמשק בכך שלא מנע את התקריות. "לצערי, אני לא יכול להגיד שממשלת סוריה הפעילה את כל משקלה על מנת למנוע פרובוקציות. היא אפשרה לאנשים הללו לחולל את הפרובוקציות שקראו תיגר על ריבונות ישראל. יש כאן ניסיון להסיט תשומת הלב הבינלאומית מהמתרחש בתוך סוריה והאירועים הקשים בחמה. אנחנו עומדים על זכותנו להגן על גבולנו, יישובנו ואזרחינו. נעשה את זה באיפוק ובאחריות מרביים".

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לאירועים אתמול בצפון. באירוע הצדעה לחקלאי עוטף עזה במצפה גבולות שבמועצה האזורית אשכול, אמר ברק: "הראש הוא גם בצפון. היום השני עבר יותר בשקט. אנחנו מקווים כי הלקח נלמד, עוד לא

בטוח".

 

לדבריו, "אנחנו הנחינו את צה"ל לפעול בנחישות ותקיפות למנוע פגיעה בריבונות של ישראל, חדירה דרך הגדר. הופקו כל הלקחים מ'יום הנכבה'. יש ניסיון לצמצם למינימום את הפגיעה בחפים מפשע, אך בסופו של דבר האחריות לכל האירוע זה מי שמשתתפים בפרובוקציות האלה ואלה המעודדים אותם".

 

מוקדם יותר, הגיעו עשרות בני אדם ל"גבעת הצעקות", הנמצאת קרוב לגבול בשטח סוריה וצופה לעבר מג'דל שמס, אך הם לא התקרבו לאזור הגבול. בצה"ל ממשיכים להיות ערוכים מחשש שהמפגינים ישובו וינסו לפרוץ את גדר הגבול.

 

במוסקבה הביעו דאגה רבה בעקבות האירועים אתמול בגבול ישראל-סוריה. "המוות והפציעות של המפגינים במסגרת ההפגנות מדאיג במיוחד", נאמר בהודעת משרד החוץ הרוסי.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי צה"ל יורים גז מדמיע
צילום: ג'ורג' גינסברג
נתניהו. "זכותנו להגן על גבולנו"
צילום: EPA
מומלצים