שתף קטע נבחר

בכוננות גבוהה: צה"ל נערך ל"יום אל-קודס"

הפלסטינים יציינו מחר את יום כיבוש ירושלים ואחרי אירועי "יום הנכסה" בצפון, הונחו החיילים להמשיך לנהוג בנחישות. גם במשטרה שומרים על דריכות ופרסו כוחות בבירה ובעוטף ירושלים

אחרי "יום הנכסה", ממשיכים כוחות הביטחון לשמור על דריכות וערנות גבוהה לקראת "יום אל-קודס", שיצוין מחר (יום ג'). על רקע ציון יום כיבוש מזרח ירושלים, בפיקוד צפון ניתחו את אירועי "יום הנכסה" באזורים מג'דל שמס וקונטרה, בהם נהרגו 23 מפגינים סורים מאש צה"ל. בינתיים, הכוחות בשטח הונחו להמשיך לנהוג בנחישות כלפי כל ניסיון להגיע לגבול ולפגוע בתשתיות.

 

גורמים צבאיים ציינו כי מדיניות הצבא בגבול הצפון תימשך ובמידת הצורך תחריף, אם יהיו ניסיונות לפגוע בריבונות הישראלית. "האחריות לכל האירועים הינה של הממשל הסורי", הבהירו הגורמים, "כבר היום נשמעה מורת רוח מצד גורמים פלסטינים בכירים בסוריה על השימוש הציני שנעשה בפלסטינים הנשלחים לגבול, תוך סיכון חייהם".

 

במסגרת תהליך הפקת הלקחים, מתכננים בצה"ל להציב מכשולים נוספים ומרכיבי הגנה שימנעו מהפעילים הסורים להגיע לגבול. גורמים צבאיים ציינו כי המכשול, שהוקם בשבוע האחרון מול גבעת הצעקות במג'דל שמס ומורכב מתלי עפר וגדר תיל, הוכיח את עצמו בכך שעצר את המפגינים ואפשר לכוחות בשטח גמישות מבצעית.

 

"כאשר יש מכשול מהסוג הזה, קשה מאוד להמון לעבור אותו ולכן לא נוצר מצב שבו מתבצע ירי לא מבוקר. המכשול נותן לכוחות אפשרות להתרכז במסיתים מרכזיים ולפגוע רק בהם", הסבירו הגורמים.

 

במהלך סיורו הבוקר באזור גבול הצפון, שמע הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, על ההיערכויות השונות מפיו של מפקד אוגדת געש שפיקד אתמול על הכוחות, תת-אלוף אייל זמיר. לפי ההערכה, כבר בימים הקרובים יגבשו בצבא אפשרויות שונות לפריסת מכשולים באזור הגבול שימנעו הגעת מפגינים. כמו כן, במהלך הסיור, הנחה רא"ל גנץ את המפקדים והחיילים בשטח לשמור על רמת דריכות וערנות גבוהה.

 

גם במשטרת מחוז ירושלים נערכים בכוחות מתוגברים בבירה ובעוטף ירושלים להתמודד עם כל סוג של הפרות סדר. במשטרה שומרים על רמת הכוננות הגבוהה "מגן 3" עליה הוכרז ב"יום הנכסה" והיא תימשך גם במהלך חג שבועות. בין השאר כוללת ההיערכות פריסת שוטרים ושוטרי מג"ב, כוחות מיוחדים, פרשים ואמצעים נוספים. עם זאת, במד"א הורידו את רמת הכוננות מרמה ב' לרמה א' המאפיינת שגרה.

 

מוקדם יותר, התייחס גם שר הביטחון, אהוד ברק לאירועים אתמול בצפון. באירוע הצדעה לחקלאי עוטף עזה במצפה גבולות שבמועצה האזורית אשכול, אמר ברק: "הראש הוא גם בצפון. היום השני עבר יותר בשקט. אנחנו מקווים כי הלקח נלמד, עוד לא בטוח".

 

לדבריו, "אנחנו הנחינו את צה"ל לפעול בנחישות ותקיפות למנוע פגיעה בריבונות של ישראל, חדירה דרך הגדר. הופקו כל הלקחים מ'יום הנכבה'. יש ניסיון לצמצם למינימום את הפגיעה בחפים מפשע, אך בסופו של דבר האחריות לכל האירוע זה מי שמשתתפים בפרובוקציות האלה ואלה המעודדים אותם".

 

Read this article in Englsh

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, יאיר אלטמן ועומרי אפריים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גנץ. לשמור על ערנות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים