שתף קטע נבחר

גרמניה: ייתכן שהנבטים אינם המקור לאי קולי

בדיקות ראשונות של דוגמיות נבטי השעועית האורגניים מנקות אותם מאשמת הזיהום הקטלני. משרד החקלאות הודיע שמסקנות סופיות לא צפויות בקרוב. מנהל החווה החשודה: אין כאן דשן

האם הנבטים האורגניים הואשמו ללא עוול בכפם? בניגוד להערכות שפורסמו אתמול, רשויות החקלאות בגרמניה הודיעו היום (יום ב') כי בדיקות ראשוניות לא מוכיחות כי נבטי שעועית מחווה אורגנית בצפון המדינה הם המקור להתפרצות חיידק האי קולי הקטלני.

 

משרד החקלאות של מדינת סקסוניה התחתונה, שבה נמצאת החווה, אמר כי 23 מתוך 40 הדוגמיות מהמקום נמצאו נקיות מהזן המסוכן.

עם זאת, אין משמעות הדבר שנבטים שגודלו בחווה בעבר לא היו מזוהמים. הבדיקות נמשכות.

 

"מציאת הגורם להתפרצות קשה מאד מאחר שעברו מספר שבועות מאז תחילתה", נכתב בהודעת המשרד. "מסקנות סופיות של החקירה והבהרה לגבי מקור הזיהום לא צפויות בטווח הקרוב".


צרפת. מלפפונים שלא נמכרו משמשים לדישון (רויטרס)

 

הודעת המשרד גרמה בעיקר לבלבול בקרב הצרכנים ברחבי היבשת, שלא בטוחים מפני מה עליהם להישמר כעת. אזהרת המשרד מפני אכילת נבטים, עגבניות, מלפפונים וחסה נותרת בעינה.

 

מנהל החווה: רק מים ושעועית

מנהל החווה האורגנית בכפר ביאננבוטל, קלאוס ורבק, אמר כי אינו מבין כיצד ייתכן שהזיהום שגבה את חייהם של 22 בני אדם החל בחוותו. בראיון לעיתון "נאו אוסנברוקר צייטונג" אמר ורבק כי בחווה אין בעלי חיים וכי אינו משתמש בדשנים. אי קולי נמצא בצואת אדם וחיות.


חוקרים בחווה. "התהליכים שלנו לא מתיישבים עם ההאשמות" (AFP)

 

"אינני מבין כיצד התהליכים שבהם אנו משתמשים כאן יכולים להתיישב עם ההאשמות", אמר ורבק. "לגידול הנבטים אנו משתמשים רק בגרגירים ומים והם כלל לא מדושנים. אנחנו גם לא משתמשים בדשן מחיות בשום מקום אחר בחווה".

 

החווה, שבה מגדלים נבטי שעועית שנמכרים לשווקים וחנויות ברחבי מדינה, נמצאת מרחק 100 קילומטרים דרומית להמבורג - מוקד התפרצות חיידק המעיים הקטלני.

הנבטים נחשבים למזון בריאות ולעתים קרובות משתמשים בהם בסלטי ירקות.

 

ראש המרכז הגרמני הלאומי למחלות העלה אתמול את מניין המתים במחלה שגרם החיידק הצואתי ל-22. בשבדיה מתה אשה אחת ובגרמיה מתו 21 בני אדם. על פי המרכז, 2,153 חלו עד כה בגרמניה בלבד. מתוכם, 627 חולים פיתחו סיבוכים רציניים שגרמו לאי ספיקת כליות. בנוסף נדבקו בחיידק גם במדינות אחרות באירופה, בבריטניה ואף בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוקרים גרמנים בודקים את החווה החשודה
צילום: AFP
נבטי שעועית. "לא משתמשים כלל בדשן"
צילום: Shutterstock
מומלצים