שתף קטע נבחר

פקחי עוז התעמתו עם נספח קונגו: "היה עצבני"

אנשי רשות האוכלוסין ביקשו לראות את מסמכי הדיפלומט, אך לטענתם הוא סירב וקילל. שגריר קונגו: "מה זו המנטליות הזו? הוא הראה תעודה". ראש צוות ביחידת עוז: "היינו סבלניים. הוא גבר גדול וכולנו מתחת ל-1.75 מטר". צפו בעימות

עימות פרץ הבוקר (יום ה') בין פקחי יחידת "עוז" לבין דיפלומט משגרירות קונגו בשכונת התקווה בתל-אביב. מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי האיש, פרוידור קיטטה, סירב להזדהות, גידף וקילל את הפקחים שביקשו לבדוק את מסמכיו. משגרירות קונגו נמסר כי קיטטה הוא דיפלומט משרת כנספח וכי הם רואים את המקרה בחומרה.

 

"היחסים בין המדינות טובים. אני לא מבין ולא מוכן לקבל צעדים כאלה", אמר ל-ynet השגריר מרסל מאקנגו. "ממה שהבנתי השוטרים ביקשו ממנו תעודת זהות והוא הציג תעודה דיפלומטית. הם לא קיבלו זאת וביקשו שיציג דרכון", אמר.

"אני לא מבין את המנטליות הזו. הוא הראה לכם תעודה, אתם לא מבינים שהוא דיפלומט? אני לא מקבל זאת בשום פנים ואופן", אמר השגריר והוסיף כי ישקול להגיש תלונה רשמית למשרד החוץ בירושלים.

 

ליאור אוחיון, ראש צוות ביחידת עוז, סיפר ל-ynet: "זיהינו אדם גדול מימדים בעל חזות אפריקנית ואז ניגשו אליו שני פקחים שהציגו את עצמם. הוא טען שנבדק כבר מספר פעמים והיה עצבני מזה. הוא אמר לפקחים 'אני דיפלומט, אני לא צריך להזדהות'. הסברנו לו בנועם שאנחנו רק צריכים לוודא את זהותו".

 

"הוא גבר גדול, היינו סבלניים"

בשלב זה, כך על-פי עדותו של אוחיון, החל קיטטה לקלל ואף איים שינקוט באלימות. "צריך להבין שמדובר בגבר גדול ואנחנו כולנו מתחת ל-1.75 מטר. הוא סירב להזדהות, נפנף בתעודה והמשיך לקלל אותנו באנגלית וצרפתית. בהמשך הוא נכנס ביוזמתו לרכב שלנו ואמר תוך כדי שהוא צוחק: 'קחו אותי לתחנת המשטרה'. היינו סבלניים איתו".

   

יצויין כי כל נציג דיפלומטי, בארץ ובעולם, חסין למעצרים בכל סיטואציה, למעט מקרים קיצוניים הכרוכים בסיכון חיי אדם.

 מעצר של דיפלומט מכל סיבה אחרת מהווה הפרה חמורה של הקוד הדיפלומטי, ועלול להעיב על היחסים בין שתי המדינות המעורבות בתקרית.

 

ממשרד החוץ מסרו רק כי "טרם התקבלה תלונה בנדון וכאשר היא תתקבל, נטפל בה בהתאם". עם זאת, אמרו ל-ynet גורמים דיפלומטיים בירושלים כי אם יתברר שהפרטים נכונים מדובר באירוע חריג, שלא אמור לקרות. "אם אכן הייתה לו תעודה דיפלומטית של משרד החוץ הוא היה צריך להשתחרר מיידית וללכת לדרכו".

 

דוברת רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים, סבין חדד, אמרה: "בעבודתנו השוטפת אנו נתקלים בדיפלומטים ועובדי שגרירות שמגלים שיתוף פעולה מלא. תקרית כל כך חריגה כמו זו לא זכורה לנו זמן רב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: אמיר לוי
מומלצים