שתף קטע נבחר

סבא"א החליטה: הגרעין הסורי - למועצת הביטחון

סוכנות הגרעין של האו"ם ממליצה למועצת הביטחון לדון בכור הגרעיני שבנתה סוריה בחשאי, ושהופצץ לכאורה בידי ישראל ב-2007. סבא"א היא שהעבירה בזמנו למועצה את הטיפול באיראן, צעד שהוביל לארבעה סבבי סנקציות נגד טהרן

עוד חזית לבשאר אסד מול העולם: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) החליטה הערב (יום ה') להעביר את הטיפול בסוריה למועצת הביטחון של האו"ם, על רקע הכור הגרעיני שבנתה ליד דיר א-זור ושלפי פרסומים זרים הופצץ ונהרס על-ידי ישראל בספטמבר 2007. ההחלטה התקבלה בישיבת מועצת הנגידים של הסוכנות בווינה.

 

את ההצעה להעביר את התיק הסורי למועצת הביטחון העלו ארה"ב ו-12 מבנות בריתה. 17 מ-35 החברות במועצה הצביעו בעד הרעיון, אך בצעד נוסף שמעיד על הפילוג בין המעצמות, רוסיה וסין הצביעו נגדה. מוסקבה ובייג'ינג מתייצבות לפי שעה לצד סוריה גם בדיונים במועצת הביטחון על גינוי דמשק בשל הפרת זכויות האדם מצדה במהלך המהומות במדינה. בהחלטת סבא"א הערב נגד סוריה נכתב כי היא אינה ממלאת את מחויבויותיה הבינלאומיות.


 

הכור שהופצץ בסוריה. רוסיה וסין שוב לצד דמשק (צילם: AP)

 

לפי גורמי מודיעין, האתר שהופצץ בדיר א-זור ב-2007 היה כור בשלבי הקמה, שנבנה בסיוע צפון-קוריאה למטרות צבאיות. סבא"א בעצמה פרסמה בחודש שעבר דו"ח שבו נכתב כי "סביר מאוד להניח" שמדובר היה בכור גרעיני. ישראל מעולם לא הודתה בהפצצת הכור, אך בעולם מעריכים כי היא אחראית להפצצה. בסוף 2008 הודיעה סבא"א כי באתר שהופצץ נמצאו שאריות אורניום, עדות לכך שפעל שם כור גרעיני סודי. סוריה טענה כי מדובר בשאריות אורניום מההפצצה הישראלית.

 

סבא"א היא שהעבירה ב-2006 למועצת הביטחון את הטיפול באיראן, אחרי שזו לא הפיגה את חשד המערב כי היא חותרת לפיתוח נשק גרעיני. מאז אישרה מועצת הביטחון ארבעה סבבים של סנקציות נגד איראן. שליח סוריה לסבא"א אמר הערב כי ארצו תמשיך לשתף פעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית חרף החלטתה.

 

שש המעצמות: הדאגה מאיראן גוברת

בתוך כך, הצטרפו היום רוסיה וסין לארבע המעצמות האחרות בלחצן על איראן, יום אחרי שטהרן הודיעה כי תגביר את העשרת האורניום במסגרת תוכנית הגרעין שלה. במהלך ישיבת מועצת הנגידים של סבא"א פרסמו ארה"ב, גרמניה, צרפת, בריטניה, רוסיה וסין הצהרה, שבה אמרו כי העובדה שאיראן, באופן מתמשך, אינה מתנהלת בהתאם להחלטות האו"ם שנועדו להגביל את תוכנית הגרעין שלה ולאפשר פיקוח יעיל יותר של פקחי האו"ם על מתקניה הגרעיניים, "הגבירה את הדאגה" בנוגע לכוונותיה.


נשיא סוריה, בשאר אסד. דמשק תמשיך לשתף פעולה (צילום: AFP)

 

"אנחנו קוראים לאיראן לשתף פעולה באופן מלא", נכתב בהודעה משותפת שנקראה מחוץ לישיבה, שנערכה בדלתיים סגורות. "עניינים חשובים צריכים להיפתר כדי לשלול את האפשרות של קיום מימדים צבאיים בתוכנית הגרעין של איראן", נכתב בהודעה. לא הייתה בה התייחסות ישירה להודעת האיראנים על החלטתם להגביר את העשרת האורניום.

 

בהודעה נפרדת אמר שגריר ארה"ב בסבא"א כי הודעתה של איראן, לפיה היא גם תתחיל להשתמש בדור חדש של צנטריפוגות, מוכיחה את "חוצפתה" ומדגישה עוד יותר את התרסתה בפני הקהילה הבינלאומית, שדורשת מטהרן לחדול מתוכנית הגרעין.

 

נציג איראן בישיבה המתוחה הדגיש כי הרפובליקה האסלאמית לא תיכנע ללחץ המערב. השגריר עלי אשגר סולטנייה גם

תקף אישית את ראש סבא"א, יוקיה אמנו, והאשים אותו כי הוא אינו נקי ממשוא פנים. "הוא אינו מבצע את עבודתו. במקום זאת, עם הדו"חות שלו, הוא סולל את הדרך לעימות נוסף בין המדינות החברות (בסבא"א)", אמר סולטנייה לכתבים.

 

ההצהרה בישיבת מועצת הנגידים של סבא"א באה יום אחרי שאיראן הודיעה על תוכנית לשלש את יכולת העשרת האורניום שלה לרמה גבוהה. איראן גם הודיעה אתמול כי תעביר בהמשך השנה את העשרת האורניום מהמתקן בנתנז למתקן חדש ותת-קרעי בפורדו, ליד העיר השיעית קום, מתקן שיהיה כנראה מוגן טוב יותר מהפצצות אמריקניות וישראליות אפשריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשאר אסד. מסתבך בכל החזיתות
צילום: AFP
ראש סבא"א. איראן יצאה נגדו אישית
צילום: AFP
מומלצים