שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חברי ש"ס נפגשו עם פלסטינים: פרופורציות אחרות

  השר יעקב מרגי וחברים נוספים במפלגה השתתפו בסמינר של "יוזמת ז'נבה" שבמהלכו התיישבו לשיחה עם שני שרים לשעבר ברשות. "אנחנו בעד מפגשים בלתי אמצעיים", אמרו במפלגה החרדית. הצד הפלסטיני פסימי: "לא שינינו את העולם"

  השר יעקב מרגי מש"ס וחברים נוספים בסיעה החרדית השתתפו לאחרונה בסמינר בן יומיים בירושלים, בו נפגשו עם בכירים לשעבר בממשלה הפלסטינית. במסגרת הסמינר, שאורגן על ידי ארגון "יוזמת ז'נבה", הם גם קיימו סיורים סביב תוואי גדר הביטחון בעוטף ירושלים. "לא שינינו את העולם, אבל אין ספק שחשוב לדבר", סיכם סופיאן אבו זיידה, חבר לשעבר בצוות המשא ומתן הפלסטיני.

   

  "אנחנו בהחלט בעד קיום מפגשים בלתי אמצעיים", הבהיר שר הדתות, יעקב מרגי, שאליו התלוו חברי כנסת של הסיעה, דוד אזולאי ואברהם מיכאלי, ובכירי ש"ס מהרשויות המקומיות. "כאשר אתה פוגש את האנשים ושואל אותם את השאלות, אתה מקבל פרופורציות אחרות", סיפר מרגי בתום שיחה עם השרים הפלסטיניים לשעבר סופיאן אבו זיידה ואשרף אל-עג'רמי.


  חברי ש"ס מסיירים בעוטף ירושלים (צילום: עוזי ברק)

   

  "אני לא יודע אם הם שינו את דעתם, אבל מבחינתי זו גם לא המטרה", הודה אבו זיידה, שהיה בעבר השר לענייני אסירים ברשות. לדברי אבו זיידה, "דווקא השאלות שהם העלו לא היו קשורות לימין או לשמאל, אלא לכל מיני מיתוסים בישראל. שלפיהם, אין פרטנר בצד הפלסטיני. אני הייתי צריך להתמודד מולם ולהסביר להם את המצב מנקודת הראייה שלי".

   

  במסגרת הסמינר סיירה המשלחת של ש"ס במזרח ירושלים, לאורך עוטף ירושלים. הם ביקרו בהר הזיתים ובהר הצופים תחת הדרכתו של אלוף-משנה שאול אריאלי, שהיה ראש מנהלת המשא ומתן הישראלית בתקופת מממשלתו של אהוד ברק.

   

  "עובדיה יוסף קובע ולא אלי ישי"

  אחרי הסמינר בש"ס נשמעה נימה מעט יותר אופטימית סביב חלק מהסוגיות שעלו בדיונים, בהן היוזמה להכרה במדינה פלסטינית באו"ם. "זה היה מעניין מאוד כי הם התעניינו בעיקר בסוגיית חודש ספטמבר", סיפר אבו זיידה. "הם רצו לדעת מה יקרה ומה הכוונות של הפלסטינים. דנו בכך ומתברר שהיו להם הרבה דעות על הנושא הזה".

   

  השר מרגי סיפר כי הדיון אכן פתח צוהר לאפשרות לסיים את הסכסוך, אך בתנאים מסוימים.
  "אם אכן יהיה פרטנר פלסטיני שירצה לסיים את הסכסוך ואת כל התביעות כולל הכרה בישראל כמדינת העם היהודי וסיום סוגיית הפליטים, אני סבור שרוב העם בישראל יתמוך בשלום עם הפלסטינים. זה גם ברור שכל אחד מהצדדים יצטרך לוותר על משהו במשא ומתן".

   

  אבו זיידה ציין שהפלסטינים אינם רואים בש"ס מפלגה קיצונית, למרות נטייתה לימין. "הם אמרו שמי שקובע את הדעה בסופו של דבר זה הרב עובדיה יוסף ולא אלי ישי", סיפר אבו זיידה. נראה שמרגי מסכים עם דבריו של אבו זיידה באשר לחשיבות ההחלטות של מנהיגה הרוחני של ש"ס. "ברגע שהרב ידע שהסדר שלום ימנע סכסוך דמים - הוא יתמוך בנוסחת השלום. ש"ס כבר הוכיחה את עצמה כמפלגה פרגמטית".

   

  הבחירה בנציגי ש"ס אינה מקרית. "ש"ס היא גורם מכריע בכל ממשלה, ועמדותיהם של רוב מנהיגיה לא סותרות את העקרונות של יוזמת ז'נבה", אמר מנכ"ל היוזמה, גדי בלטיאנסקי. לטענתו, "הרחבת הידע, החשיפה לפלסטינים ולימוד הפתרונות יובילו את ש"ס למסקנה כי יש אלטרנטיבה למדרון שבו מדרדרת ישראל". בלטיאנסקי הוסיף: "אנחנו לא מצפים שש"ס יאמצו את עמדותינו אחרי סמינר או שניים, אבל עצם השיח והלימוד המדיני חשוב וראוי להערכה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השר מרגי. "העם רוצה שלום"
  צילום: אפי שריר
  צילום: רויטרס
  אבו זיידה. לא התכוון לשנות את דעתם
  צילום: רויטרס
  מומלצים