שתף קטע נבחר

מתכונן לספטמבר: רה"מ למסע שכנועים באירופה

ראש הממשלה ממריא לאיטליה בתקווה לשמוע מברלוסקוני כי אינו תומך ביוזמה הפלסטינית לקבל מהאו"ם הכרה כמדינה. בהמשך הוא מתכנן מסע שכנועים ברומניה,‏ פולין והונגריה

אחרי שבילה בגיבושון בצפון , ראש הממשלה מתפנה לסיכול היוזמה להכרה במדינה פלסטינית. גורמים מדיניים ‏הביעו הערב (שבת) שביעות רצון מההתפתחויות האחרונות המציבות מכשולים נוספים ליוזמת הפלסטינים לקבל מהאו"ם בספטמבר הכרה כמדינה. ראש הממשלה נתניהו ימריא מחר לביקור באיטליה יחד עם שמונה שרים, במהלכו הוא מצפה לשמוע התנגדות ליוזמת הרשות.

 

בישראל מרוצים מעמדת גרמניה, המתנגדת להכרזה על מדינה פלסטינית עצמאית באופן חד-צדדי. "אנחנו חייבים לשכנע את הפלסטינים שזה לא הדרך הנכונה", אמר בסוף השבוע שר הפיתוח הגרמני. בנוסף, בישראל גם מעודדים מהדיווחים על חילוקי דעות ברשות הפלסטינית. לפי גורמים פלסטינים רשמיים ברמאללה, הנשיא אבו מאזן היה מעדיף "לרדת מהעץ" בכל הקשור לפנייה לאו"ם, אך אמינותו תיפגע אם יעשה כן.

 

נתניהו, שימריא מחר לאיטליה לפגישה עם ברלוסקוני,‏ מצפה לשמוע גם ממנו התנגדות דומה ליוזמה הפלסטינית. בירושלים מעריכים שראש הממשלה האיטלקי, הנחשב לידיד ישראל, יישר קו עם גרמניה. נתניהו טס עם שריו - ליברמן, סער, מיסז'ניקוב, וילנאי, נוקד, כץ, שמחון ולבנת - לישיבה משותפת עם ממשלת איטליה.

 

בדומה למאמצים הדיפלומטיים הפלסטיניים, ראש הממשלה הישראלי מתכנן מסע נגדי בקרב מדינות אירופיות. נתניהו מתכנן נסיעת בזק בקרוב לרומניה,‏ פולין והונגריה - במטרה לשכנע את ראשי המדינות לא לתמוך באו"ם בהכרה חד צדדית במדינה פלסטינית.‏

 

ראש הממשלה אמנם כבר הודה כי לא יהיה ניתן למנוע מהאו"ם להכיר בפלסטין, ולכן המאבק שמנהלת ישראל מתמקד ב"רוב המוסרי". עם זאת, לא מן הנמנע שלחץ אירופי ישכנע את הפלסטינים לזנוח את כוונותיהם לבקש הכרה מהאו"ם.

 

בישראל עוקבים מקרוב אחר צרפת, שעדיין לא ברור במי תתמוך, בעיקר אחרי שיוזמת השלום הצרפתית נקברה על ידי ארה"ב וישראל. נתניהו ממשיך לשלול פתיחה במשא ומתן עם הפלסטינים כל

עוד קיים סיכוי שחמאס יהיה חלק מן הממשלה הפלסטינית.‏ "כדאי שהעולם יתייחס לחמאס בפרמטרים שהוא עצמו קבע",‏ אמרו גורמים בירושלים, שהבהירו: "עם חמאס אין על מה לדבר,‏ ועם מי לדבר.‏ ישראל מוכנה למשא ומתן בתנאי שהחמאס לא חלק מן המשחק".

 

בכיר בממשל האמריקני אמר בסוף השבוע כי ארה"ב ממתינה לתשובת ממשלת ישראל על ההצעה האמריקנית לחדש את שיחות השלום עם הפלסטינים, לפי מתווה אובמה למשא ומתן על בסיס "קווי 1967 עם חילופי שטחים". סטיב סיימון, ראש דסק המזרח התיכון בבית הלבן, הדגיש כי בוושינגטון יש אי נוחות גם מהתגובה הפלסטינית שהעביר סאיב עריקאת לוושינגטון בשבוע שעבר. העיתון "וושינגטון טיימס" דיווח שהנשיא האמריקני מצפה מנתניהו לאמץ פומבית את המתווה שהוא הציג בנאומו ב-19 במאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מצפה לתמיכה באיטליה
צילום: EPA
מומלצים