שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המלצה לקריאה: ג'וליה פרמנטו מתאהבת מחדש

  "אמפתיה וחינחונים ספרותיים למינהן לא תמצאו ברומן 'המאהבות'. ילינק כותבת בשפה כלכלית ונוקבת כמו מחט מכונת התפירה, וכמוה היא ממשיכה לדקור בשיטתיות ובדייקנות"

  אין מספיק שמות תואר בשפה העברית שיוכלו להציג את החוויה המטלטלת שמעבירה ילינק את הקוראים שלה ברומן "המאהבות" שיצא בהוצאת בבל. חסר רחמים, מערער, מטריד, עוצמתי, אכזרי, נוקב, גם אם אוסיף את כולן יחד ואכפיל זה לא יספיק.


  סיפור מסע מפותל בדרך אל חיים טובים יותר (עטיפת "המאהבות")

   

  במרכז הרומן עומדות שתי דמויות, בריגיטה ופאולה. שתיהן פועלות במפעל לחזיות הממוקם בכפר המתשרע לרגלי הנוף האגדתי של הרי האלפים. בריגיטה ופאולה, כמו כולם, מחפשות את הדרך אל האושר. לבריגיטה יש תוכנית ברורה כיצד להשיג את מטרתה, היא מצאה את היינץ, חשמלאי צעיר ומבטיח. אך הדרך אל הנישואין אינה פשוטה ככל וכלל, היינץ אינו מעוניין בה ואימו מתעמרת בה.

   

  אבל בריגיטה הנחושה נלחמת בכל הכוח ולא בוחלת בשום אמצעים. גם פאולה מפנטזת על עתיד טוב יותר. אך היא, הנפש העדינה ומלאת התשוקה, מתנגדת לרעיון המפלט של גבר-תינוקות-הלכאות. היא רוצה לעצב שמלות והיא מדמיינת כיצד היא מפתחת את כישוריה. זהו סיפור מסען המפותל של בריגיטה ופאולה בדרך אל חיים טובים יותר.

   

  אמפתיה וחינחונים ספרותיים למינהן לא תמצאו ברומן הזה. ילינק כותבת בשפה כלכלית ונוקבת כמו מחט מכונת התפירה, וכמוה היא ממשיכה לדקור בשיטתיות ובדייקנות תוך שהיא מעצבת פרודיה על ז'אנרים גרמניים מסורתיים, בינהם רומן החניכה.

   

  הרומן אומנם נכתב ב-1975 והוא מתאר זמן ומקום מאוד רחוקים מאיתנו אך

  הוא תקף באותה מידה גם היום. חלום הנישואין כמפלט, בין אם כלכלי או נפשי, עדיין ממוקם גבוה ברשימת החלומות הנחשקים בחברה שלנו, בה טבעת הנישואין היא הישג מרטיט וההתעברות היא נצחון גורף. זהו חלום חוצה מעמדות, גילאים ועמדות והוא מפיל ברשתו גם את המשובחות שבנשים וגם לא מעט גברים.

   

  הקיצוניות של ילינק יכולה להרתיע ולהפיל כמה קוראים אמיצים בדרך, אך העקשנים שיצלחו את מסע הצלב המתעלל בדמויותו ובקוראיו יניחו את הספר בסיום הקריאה עם מספר שאלות לא פשוטות אך קריטיות על מה אנחנו באמת רוצים אחד מהשני.

   

  ג'וליה פרמנטו, פרסמה לאחרונה את רומן הביכורים שלה, "ספארי", אשר מציג גיבורות חסרות רסן, נטולות עכבות, זועמות ואפלות. זהו ספור המסע של הגר בקמן, פארטי צ'יק, המתרוצצת בין מועדוני לילה, דירות מזוהמות ומסעדות יוקרה בתל אביב של תחילת האלף - עיר שטובעת באובססיה של חומרים מקהים.

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרמנטו. מה אנחנו באמת רוצים אחד מהשני?
  צילום: יעל אנגלהרט
  לאתר ההטבות
  מומלצים