שתף קטע נבחר

שוטרת לפליט שהותקף: "תעשה בלאגן, תגורש"

סטיבן, פליט מסודן, הוכה לאחר ש"העז" להסתובב בנתניה עם ידידה ישראלית. במשטרה התקשה למצוא אוזן קשבת. "אמרו שבכל התחנה אין מי שמדבר אנגלית", סיפר ל-ynet והתריע מפני החרפת האלימות נגד הזרים

סטיבן ביקש להתלונן על תקיפה גזענית - אך גם במשטרה נתקל ביחס מזלזל. סטיבן פול ג'וק, אזרח סודן ששוהה בישראל מ-2007, הוכה קשות בשבוע שעבר בידי ארבעה ישראלים. הוא קיווה שימצא אוזן קשבת במשטרה, אך במקום זאת נענה בהתעלמות ואף באיומים. "אם הייתי ישראלי לא היו מתייחסים אלי ככה", סיפר היום (א') ל-ynet.

 

ביום שלישי האחרון יצא סטיבן לבקר חברים בנתניה, ולא תיאר לעצמו כי יגיע בסוף היום לבית החולים. "פגשתי ידידה ישראלית כשירדתי מהאוטובוס בתחנה המרכזית והלכנו יחד ברחוב. לאורך הדרך עברנו ליד קבוצת ישראלים, שהחלו לצעוק עלי: 'מה אתה הולך עם בחורה משלנו?", סיפר. "הם באו לתקוף אותי, אחד נתן לי אגרוף, ושלושה נוספים הרביצו לי. הבחורה נכנסה להיסטריה וברחה, ואז אחד מהם שבר לי נרגילה על הראש.


סטיבן מחזיק נעליו המגואלות מדם. "כאילו אני לא בן אדם" (צילום: עידו ארז)

 

"נפלתי על הרצפה והתחלתי לדמם. כשהם ראו איזו כמות דם נשפכת ממני, הם ברחו. ניסיתי לרדוף אחריהם, אבל היה לי קשה לראות מרוב דם". סטיבן התקשר לאחד מחבריו וביקש ממנו ליצור קשר עם המשטרה. השוטרים שהגיעו למקום הזעיקו אמבולנס, שפינה אותו לבית החולים לניאדו בנתניה. "הם תפרו את הפצעים וחבשו לי את הראש", סיפר, "כבר ארבעה ימים חלפו מאז, ורק עכשיו העין שלי מתחילה להיפתח חזרה".

 

התקיפה הותירה את סטיבן מזועזע: "אני רוצה לדעת מה עשיתי להם, למה הם עשו את זה? אני לא בן אדם שעושה דברים רעים. אני בן אדם עובד ושמאמין בחוק ובמנהגי החברה שבה אני חי. אני לא איש שמחפש בעיות, אני רק רוצה לחיות חיים נורמליים".

 

"מה אתה רוצה שאנחנו נעשה?"

בבית החולים גבו השוטרים עדות מסטיבן, והיום ניגש לתחנת המשטרה בנתניה לבדוק אם הייתה התקדמות בחקירה. החוויה רק הוסיפה לתחושתו הקשה. "הטיפול בי היה מתחת לכל ביקורת, התייחסו אלי כאילו אני לא בן אדם. אם הייתי ישראלי לא היו מתייחסים אלי ככה", הדגיש.

 

לדבריו, לאחר שניגש לפקידת הקבלה וסיפר לה כי הותקף, נאלץ לחכות במשך חמש שעות וחצי. "אחרי כמה שעות וטרטורים, לבסוף קרא לי מישהו להיכנס לחדר ושאל מה קרה לי. היה לי קשה להסביר לו בעברית, אבל הוא אמר שבכל התחנה אין שוטר שמדבר אנגלית", התפלא סטיבן. "ברגע שהבינו שאיני אזרח ישראלי ושאני מחזיק באשרת שהייה זמנית לשלושה חודשים בלבד, הם אמרו שאינם יכולים לעזור לי.

 

"השוטרת שאלה אותי 'מה אתה רוצה שאנחנו נעשה?'. אמרתי לה שאני איש שמאמין בחוקים ושאם מישהו שבר את החוק ופגע באדם, צריך לנסות לחקור ולבדוק את זה. היא אמרה לי שאם אני אראה את האנשים, שאודיע להם וזהו", הוא המשיך. בקשתו של סטיבן לקבל את מספר התיק שנפתח בעקבות תלונתו או צילום של המסמכים, נדחתה. גם את שמה סירבה השוטרת למסור לו. "היא עוד איימה עלי שאם אני אעשה בלאגן, היא תדאג שאני אגורש לסודן".

 

עם זאת, דובר משטרת מרחב שרון ציין בתגובה כי נפתחה חקירה: "היום בשעה 13:23 הוגשה לראשונה תלונה בתחנת המשטרה בנתניה על-ידי קורבן העבירה. בתלונתו ציין כי ביום רביעי האחרון הותקף על-ידי קבוצת צעירים שאינם מוכרים לו. כעת לאחר שהוגשה התלונה הנושא ייבדק".

 

תמרור אזהרה לחברה הישראלית

ועדיין, על רקע המפגש שלו עם המשטרה, מזהיר סטיבן מפני החרפת תופעת האלימות נגד עובדים זרים. "אני מאמין שאם משטרת ישראל תנסה לחקור פשעי שנאה נגד פליטים, אולי לפחות הדבר ירתיע אחרים מלנסות להתנכל לנו. אבל ברגע שהמשטרה כלל לא טורחת אפילו לחקור את המקרה הדבר נותן לעבריינים תחושת עוצמה והרגשה שהם יכולים להתחמק מהעונש.

 

"ממש קשה לי כי עכשיו כי אני יודע שגם אם מתנכלים ופוגעים בי ברחוב,

המשטרה שאמורה להגן עלי בתור בן אדם, לא עושה את זה. עקב היותי פליט ולא אזרח קבע, איני שווה זכויות ואני רק מהווה מטרד עבורם", הוסיף. "חוויתי מספיק זוועות בארצי, שניים מאחי הגדולים נהרגו במלחמה בסודן. הגעתי לכאן כדי לחיות חיים נורמליים ואני מתפלל שיתייחסו אלי כמו אל בן אדם סוף-סוף. אבל לצערי, גם בישראל זה לא תמיד המקרה".

 

"תקיפת סטיבן איננה מתרחשת בחלל ריק", ציינו בא.ס.ף, ארגון סיוע לפליטים למבקשי מקלט בישראל. "התקיפה היא חלק מגל אלימות שנמשך כבר זמן רב מצדם של אזרחים ישראלים ושל אנשי כוחות הביטחון, אנשי יחידת עוז ושוטרים, נגד מבקשי מקלט. כך קורה כשהמדינה מציגה שוב ושוב את מבקשי המקלט כפושעים שאינם רצויים ובכך מעודדת מעשי אלימות נגדם.

 

"אנו קוראים למשטרת ישראל לחקור לעומק את מקרה התקיפה של סטיבן ולמצוא את האנשים שפגעו בו רק בשל צבע עורו ובשל היותו זר", הוסיפו בארגון. "מקרי האלימות הללו צריכים לשמש לנו כחברה תמרור אזהרה גדול. תקיפת של זרים על לא עוול בכפם חייבת להיות מוקעת והדין כלפי התוקפים חייב להיות ממוצה".

 

עם זאת, ברשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים, דחו את הביקורת: "ברור כי לאחרונה יחידת עוז הפכה לפופולרית וישנה נטייה מוגזמת לערב אותה בכל הזדמנות", ציינו בתגובה. "פקחי יחידת עוז אוכפים את החוק ובניגוד לטענה, הם אלו המותקפים פיזית בשבועות האחרונים ללא הפסקה. ראוי שארגון א.ס.ף יתייחס לתמונה במלואה ולא יעלה טענות חסרות בסיס. כך או כך, אלימות היא ודאי לא קו הפעולה שלנו".

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטיבן. "שברו נרגילה על הראש"
צילום: עידו ארז
מומלצים