שתף קטע נבחר

אביו של "המרגל": אילן לא סוכן, אנו דואגים מאוד

דניאל גרפל, שבנו נעצר במצרים בחשד לריגול, סיפר ל-ynet כי אילן הגיע לקהיר בשליחות ארגון סיוע. "כל הסיפורים על כך שהוא סוכן מוסד אינם נכונים", אמר. משרד החוץ: עדיין לא קיבלנו שום מידע על מעצר ישראלי

"אילן לא נשלח על ידי אף אחד. לא על ידי המוסד, לא על ידי משרד החוץ ולא על ידי משרד הפנים. כל הסיפורים שהוא סוכן מוסד לא נכונים". כך אמר היום (ב') ל-ynet אביו של אילן גרפל, שנעצר במצרים בחשד לריגול לטובת ישראל. גרפל, בן 27, עלה לישראל מארצות-הברית על מנת לשרת בצה"ל ונפצע במהלך מלחמת לבנון השנייה. אביו דניאל הכחיש כל קשר בינו לבין ריגול אך הבהיר: "אנחנו דואגים מאוד, לא יודעים איפה הוא נמצא".

 

בירושלים ממשיכים לטעון כי לא קיבלו מקהיר מידע על מעצר של אזרח ישראלי. "אין דבר כזה, אף סוכן ישראל לא נעצר במצרים", אמר דובר משרד החוץ, יגאל פלמור. "הדיווחים הללו שגויים. עד כה לא קיבלנו שום מידע מהשלטונות המצרים על אזרח ישראלי שנעצר".

 

האב, שמתגורר בקווינס, ניו-יורק, סיפר כי גרפל הגיע במצרים בשליחות ארגון התנדבותי שעובד עם בית הספר לעריכת דין באוניברסיטת אמורי בג'ורג'יה, שם הוא לומד: "יש להם בקיץ מטלה. כל שנה הם נוסעים למדינה אחרת, והשנה הוא נשלח לקהיר. הוא יצא לשם ב-9 במאי והגיע יום למחרת, דרך אירופה. הוא הגיע אחרי המהפכה, אז הטענות שהוא גרם להפגנות הן שקר".

 

גרפל האב אישר כי בשנה שעברה בנו שהה בישראל, "אבל 90 אחוז מיתר הדברים שנכתבו אינו נכון, לא מוסד ולא כל ארגון אחר. הוא גר במלון של סטודנטים, לא רחוק מכיכר תחריר, והלך לשם. כל הסיפורים על כך שהוא סוכן מוסד לא נכונים ולא כלום".


נפצע במלחמה. אילן גרפל בביה"ח רמב"ם ב-2006 (צילום: אלעד גרשגורן)

 

אילן גרפל התגייס במרץ 2005 לצנחנים, ושירת בגדוד 101 של הצנחנים. "הוא שירת בצבא מאהבה. היה חייל בודד ונפצע בלבנון", אמר האב, שהזכיר כי "על כל אודותיו בשירות הצבאי אפשר למצוא בגוגל". לדבריו, אחרי שהשתחרר התקבל בארצות-הברית לבית ספר לעורכי דין. "הוא נשלח למצרים כי הוא מדבר ערבית, תמיד היה טובה בשפות".

 

חבר של גרפל: "הוא ממש לא מרגל, תפרו לו תיק"

"ביום שבת דיברנו איתו בפעם האחרונה", ציין דניאל גרפל שאמר כי בנו היה אמור לעזוב את מצרים בסוף אוגוסט, ולאחר מכן לבקר בישראל ולחזור ללימודים בארצות-הברית. "רק אתמול התקשרו מהעבודה שלו ואמרו שהוא לא הגיע. הם דיברו עם הקונסוליה האמריקאית, כי יש לו אזרחות כפולה, ואמרו להם שהוא לא בא לעבודה. בגלל שאתמול היה יום ראשון, לא היה עם מי לדבר. בבוקר נפנה לקונגרס ואחרים. גם מישראל אף אחד לא התקשר אלינו".

 

גם חבריו של גרפל מסרבים להאמין לשמועות סביבו. "אני בהלם, אני לא מאמין, תפרו לו תיק", אמר בשיחה עם ynet אחד מחבריו הטובים של גרפל. לדברי החבר, ששירת עימו בשירותו הצבאי ונשאר עימו בקשר רציף, מאז שהשתחרר מהצבא גרפל נסע למדינות ערב לאור העניין שגילה בהן ובתרבותן.

 

"הוא נסע פעם לפה, פעם לשם. הוא ממש לא מרגל. הטענות נשמעות מגוחכות. 5 שנים אני מכיר אותו, ואני עכשיו עם דמעות בעיניים, הוא אחד האנשים היותר טובים. מצחיק ותמים. ממש לא הטיפוס המוזר", סיפר החבר. מאז השחרור התגורר גרפל בדירת של משפחתו בתל-אביב.

 

"הוא התחבר לספרדים, אהב לשמוע מרוקאית ואמר בצחוק שהוא מרוקאי במקור, עם מבטא אמריקאי", סיפר החבר, "הוא אהב את התרבות, הוא למד ערבית ודיפלומטיה בשביל ההנאה. הוא נסע בעבר לירדן וסיפר לי על נסיעה למצרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילן גרפל בקהיר. "מצחיק ותמים"
עם שירי מימון, לאחר פציעתו
צילום: אלעד גרשגורן
התעניין בתרבות הערבית. גרפל במצרים
דירתו של גרפל בתל-אביב
צילום: דנה קופל
מומלצים