שתף קטע נבחר

"ישראל הופכת למקלט מס על חשבון הציבור"

ח"כ גלאון בדיון בוועדת הכספים: "לא ייתכן שרשות המסים דואגת יותר לערך המניות של הטייקונים לפני האינטרסים של אזרחי המדינה". מנהל הרשות נסרדישי: "אנחנו בודקים את כולם. "החברות הציבוריות שומרות על עצמן, אסור להן לטעות ולכן הן נוקטות משנה זהירות"

"תרבות המסים בחברות הציבוריות בישראל טובה - ואפילו יותר משל גורמים אחרים"; כך אמר היום (ב') מנכ"ל רשות המסים יהודה נסרדישי, בדיון שנערך בוועדת הכספים בעקבות מחקר של המרכז האקדמי למשפט וכלכלה, שטען שהמדינה מפסידה כל שנה 3 מיליארד בתכנוני מס של החברות המסחריות. 

 

 

עו"ד עופר סיטבון, שעמד בראש המחקר, טען כי הטבות המס שהמדינה מעניקה לחברות לא תורמות לחברה וכי תכנוני המס של החברות "מאוד יצירתיים וקיימת ביניהם עמימות בין הדיווחים החוקיים ללא חוקיים".  

 

נסרדישי הגיב כי הרשות מבחינה רק בין תכנוני מס לגיטימיים שמדווחים מראש ובגלוי לתכנוני מס שלא מדווחים ומהווים עבירה פלילית. הוא ציין כי חוק חדש התקבל ב-2006 קבע במפורש את הגבולות ומאז ועד ראשית השנה בדקו פקידי השומה כ-700 תכנוני מס של חברות ו-140 תכנוני של עצמאיים.

  

"אנחנו בודקים את כולם", אמר נסרדישי אך לא נקב במספר תכנוני המס הלא לגיטימיים בשנים האחרונות. לדבריו, "החברות הציבוריות שומרות על עצמן, אסור להן לטעות ולכן הן נוקטות משנה זהירות אחרת הן עלולות לדרדר את המניות שלהן ואת המשק לתחתית השאול, אבל גם אנחנו צריכים להיזהר בבדיקת החברות כדי לא לערער רעידת אדמה. גם לי יש אחריות לכלכלת המדינה".

 

בעיניו - מס הכנסה מכיר בתכנון מס לגיטימי, למשל כאשר חברה מרוויחה רוכשת חברה מפסידה במטרה לשקם אותה והיא ממשיכה להעסיק את העובדים אבל מבקשת לקזז את ההפסדים מרווחיה. זאת לעומת תכנון מס לא לגיטימי, למשל כשחברה קבלנית לבניין רוכשת חברה מפסידה במסחר דגים כדי לקזז את הפסדי הדגים מרווחי מכירת הדירות.

  

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) שהעלתה את המחקר לדיון, טענה כי דברי נסרדישי "סוג של מריחה מרוב דאגה לאינטרסים של החברות ובעלי המניות שמעסיקים יועצים למניפולציות במינוי, מנצלים כל פרצה והופכים את ישראל למקלט מס על חשבון הציבור".  

 

הדיון היה קצר, נכחו בו רק 4 ח"כים. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי: "לא החברות הציבוריות ולא רשות המסים הן הבעיה אלא מדיניות המסים של הממשלה שמיטיבה עם החברות והפחתות המס על חשבון העלאות המסים העקיפים על כל הציבור. לרשות המסים קשה להתמודד עם תכנוני המס ולהתגבר על סוללות עורכי הדין של החברות כדי לגבות יותר מסים".

 

הוא ציין כי בשורה האחרונה, הדברים שנאמרו אינם מפריחים את ממצאי המחקר, אבל מה שצריך להדאיג את הוועדה ולהעסיק אותה זו מדיניות המסים של הממשלה ולכן לדיון הזה יהיה המשך. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זהבה גלאון
צילום: דודי ועקנין
מנכ"ל רשות המסים, יהודה נסרדישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים