שתף קטע נבחר

מתכוננים למשט: "זה מתחיל בקמח ונגמר בנשק"

חיל הים ממשיך להיערך לבוא הספינות הטורקיות, במלאות שנה למשט הדמים. קצין בכיר הבהיר שוב שצה"ל לא יאפשר הגעתן: "אם נרשה זאת, בספינות הבאות יהיו אמצעי לחימה". דיווח בטורקיה: IHH שוקל לבטל את המשט, גם בגלל המצב בסוריה

פעילי המשט הטורקי הבא כבר מחממים מנועים, אבל בצה"ל מבהירים שגם הפעם - שנה אחרי ההשתלטות הקטלנית על האונייה "מרמרה" - לא צפוי להם שיט רגוע בדרך לעזה. בחיל הים ממשיכים להיערך לבוא המשט, כנראה בהמשך החודש, והבוקר (יום ג') אמר ל-ynet קצין בכיר בחיל כי צה"ל נחוש לעצור את הספינות.

 

"אם נאפשר לספינה אחת שיש בה קמח להגיע לעזה, בספינה הבאה כבר יהיו חומרים מסוכנים, ובשלישית יהיו בתוך שקי

העדשים אמצעי לחימה מסוכנים. אסור לנו לאפשר את הפתח הזה", אמר הקצין הבכיר. הוא דחה את הרעיונות שהועלו בדבר האפשרות לבצע בידוק לספינות המשט בלב ים, והסביר כי מדובר בנושא מורכב מאוד וקשה ליישום.

 

היום יערוך חיל הים אימון נוסף שבו תדומה השתלטות של השייטת וכוחות נוספים על ספינה בלב ים, כחלק מהפקת הלקחים שביצע צה"ל לאחר המשט אשתקד, שבו תקפו הפעילים הטורקים באלימות קשה את חיילי צה"ל, וכשאלה השיבו אש - נהרגו תשעה מנוסעי המרמה.


האונייה "מרמרה" המשופצת מוכנה למשט בסוף החודש

 

הקצין הבכיר אמר ל-ynet כי אין כל סיבה לצאת במשט לרצועת עזה, הן בשל העובדה שאין שם מצב חירום והן בשל העובדה שבנמל בעזה אין תשתית לפריקת סחורה מאוניות. "אין ספק שאנחנו מוכנים יותר, ושנדע להתמודד עם פרובוקציה מהסוג הזה", אמר הקצין.

 

ישראל ביקשה בחודשים האחרונים מטורקיה לנסות להניא את הפעילים בראשות ארגון IHH לצאת למשט, אך זו סירבה בטענה שהיא מדינה דמוקרטית ואינה יכולה לחלק הוראות כאלה לאזרחים. עם זאת, לפני כשבוע המליץ שר החוץ הטורקי,

אחמט דבוטאולו, לאנשי המשט לשקול מחדש את הצורך בו, לאור פתיחת מעבר רפיח. הוא חזר על הצהרותיו הקודמות לפיהן ישראל היא שצריכה לנהוג בחוכמה ולהימנע מטעויות העבר

 

בחיל הים מחזיקים כעת באמצעים נוספים שנועדו לאפשר התמודדות טובה יותר עם מצב שבו ספינות המשט ינסו לפרוץ את הסגר הימי על עזה. מדובר באמצעים שאינם הורגים בני אדם. כמו כן תורגלה השתלטות מהירה יותר על הספינות במקרה חירום שבו יהיה צורך להעלות לוחמים על הסיפון. "יש לנו לוחמים טובים שיודעים כיצד לפעול, ושיידעו לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר", הבטיח הקצין הבכיר.

 

הבוקר דיווח העיתון הטורקי "הורייט" כי מארגני המשט לעזה שוקלים לבטל את יציאת המשט, בהתאם להתפתחויות באזור, בעיקר בסוריה. בעיתון דווח כי דובר הארגון אמר: "אנחנו שוקלים מחדש את התוכנית. אנחנו חושבים שניתן להשיג את מטרותינו אם נשלח את האונייה לעזה וגם אם נבטל את שליחתה. נקבל החלטה סופית עד סוף השבוע".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המרמרה בשנה שעברה
צילום: רויטרס
מפגינים נגד ישראל באיסטנבול אחרי משט הדמים
צילום:AFP
מומלצים