שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ה-FDA: קרם ההגנה כנגד השמש אינו יעיל

  סומכים על קרם ההגנה שישמור עליכם מפני נזקי השמש? לא כדאי לכם. ה-FDA הודיע כי הם אינם יעילים מספיק ולכן החליט על שורה של צעדים כנגד היצרנים. החל מהשנה הבאה הם לא יורשו להצהיר כי הקרם מונע סרטן או את הזדקנות העור

  מסנני הקרינה שלכם לא שווים הרבה בהגנה על העור מפני סרטן והזדקנות העור: מינהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) יצא בהודעה כי בשל העובדה שמסנני הקרינה אינם מספקים הגנה מספקת מפני קרינת השמש הוא משנה את ההנחיות לגבי הפרסום על האריזות. מעתה תהיה בקרה קפדנית על היצרנים ובנוסף יהיה עליהם להוסיף תוויות אזהרה על כך שמסנני הקרינה אינם עמידים בפני מים ואינם מגינים בפני הזדקנות העור או סרטן.

   

   

   

  החל מהשנה הבאה (2012) על כל משחות השיזוף שקיבלו את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקני תהיה התווית "טווח רחב", זאת בנוסף למספר מקדם ההגנה. תווית הטווח הרחב תציין כי הקרם מגן הן בפני קרינת ה-UVA והן בפני קרינת ה-UVB המזיקות. המוצרים שישאו את התווית יצטרכו לעמוד בפני בדיקות המוכיחות כי הם אכן מגינים בפני הקרינה. ה-FDA הבהיר כי ככל שמקדם ההגנה יהיה גבוה יותר - כך ההגנה שלו טובה יותר. עוד הודיעו כי מקדם הגנה הנמוך מ-15 פירושו כי אין הגנה מפני נזקי השמש. 

   

  עם זאת החליט ה-FDA כי היצרניות לא יוכלו למכור מקדמי הגנה עם SPF (מספר) הגבוה מ-50, שכן לדברי המומחים אין כל מידע התומך בכך שמקדם הגנה מסוג זה הוא בעל משמעות כלשהי. החלטה זו היא בעלת משמעות כלכלית כבדה על היצרניות הגובות מחיר גבוה הרבה יותר, ככל שמקדם ההגנה גבוה יותר.

    

  נוסף על הבקרה, ידרשו החברות לציין האם המוצר עמיד במים ואם כן לכמה זמן. התוויות יציינו האם המוצר עמיד 40 דקות לאחר שחייה, 80 דקות או יותר. אלה שאינם עמידים במים יחוייבו לציין אזהרה על גבי המוצר.

    

  בנוסף לא יוכלו היצרנים לציין על גבי המוצרים כי הם חוסמים את קרינת השמש או שהם מונעים סרטן עור או הזדקנות העור. בנוסף לא יוכלו עוד החברות לציין כי ההגנה מהקרם נמשכת מעל שעתיים, אלא אם כן קיבל המוצר אישור מיוחד לכך מה-FDA.

   

  ומה באשר למוצרי הגנה בצורת תרסיס? ב-FDA חוששים כי אלה המשתמשים בתרסיס אינם מורחים ממנו כמות מספיקה על העור על מנת להגן עליו מפני קרינת השמש. לפיכך יצטרכו החברות להוכיח מה מידת ההגנה בשימוש בתרסיס. נוסף על כך יצטרכו החברות להוכיח כי אין כל נזק בשאיפה של התרסיס לריאות, תופעה המתרחשת באופן שכיח בעת שימוש בתרסיסים.

     

  "מדובר בצעד משמעותי ביותר עבורנו" אמרה ד"ר ג'נט וודקוק, ראש המרכז לבקרת תרופות ב-FDA, "הבקרה החדשה תאפשר לאנשים לבחור את המוצרים המגינים עליהם טוב יותר בפני נזקי קרינת השמש.

   

  קרינת ה-UVB גורמת לכוויות והיא בעלת תפקיד מרכזי בהתפתחות סרטן העור. הקרינה משפיעה על השכבות העליונות של העור. קרינת ה-UVA חזקה פחות מזו של ה-UVB אולם חודרת לשכבות העמוקות של העור פי 30 עד 50 מקרינת ה-UVB. בכך, תורמת הקרינה הזו להזדקנות העור ולשינוי החומר התורשתי DNA בעור, ובכך גם קרינה זו מקדמת את היווצרות סרטן העור. 


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  קרם הגנה. אין תועלת ב-SPF גבוה מ-40
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים