שתף קטע נבחר

עדן אברג'יל לא תיחקר, חייל שרקד ליד עצורה כן

המשנה לפרקליט המדינה קבע כי לא תיפתח חקירה נגד החיילת שהצטלמה ליד פלסטיני כפות, וגם נגד חיילים שפרסמו תמונות דומות. עם זאת, הוא הורה לחקור חייל שרקד ליד פלסטינית עצורה וחיילים שכיוונו נשק לעבר עציר כפות

עדן אברג'יל, החיילת המשוחררת שהעלתה תמונות משירותה הצבאי עם עצור פלסטיני כפות ומכוסה עיניים לרשת החברתית פייסבוק, לא תיחקר. כך קבע היום (ה') המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן. במקביל, החליט ניצן לחקור חייל צה"ל שרקד סביב עצורה פלסטינית, כשהיא כפותה ועיניה מכוסות.

 

ניצן קבע בהחלטתו על עדן אברג'יל כי "על אף שמדובר במעשים מבישים לכאורה, אין מקום לפתיחה בחקירה פלילית בגין התעללות, שכן המעשים אינם מתאימים לניהול הליך פלילי, אלא משמעתי". המשנה לפרקליט המדינה הוסיף בהחלטתו כי חוק השיפוט הצבאי אמנם אינו חל יותר על אברג'יל, ולפיכך לא ניתן לנקוט נגדה כיום הליכים משמעתיים, אולם אין בכך כדי להצדיק נקיטת הליכים פליליים נגדה.

 

עם זאת ציין ניצן כי הוא מצא לנכון לפנות לפרקליטות הצבאית, המודעת לחומרת התופעה, "ולבקש שתעשה כל מאמץ על מנת למגר ככול הניתן את התופעה המטרידה בה נתקלנו גם בהקשרים אחרים, אם על-ידי הגברת האכיפה בכל הנוגע לחיילי צה"ל - משרתים ומשוחררים, אם על-ידי החמרת הענישה המשמעתית ואם על-ידי חינוך והסברה".


החיילת עדן אברג'יל, בתמונה שחוללה סערה

 

אברג'יל, שהצטלמה מדגמנת לצד העצורים הכפותים כשעיניהם מכוסות בפלנלית, אמרה לאחר המקרה כי "היחס שנתנו לפלסטינים היה יפה, תמיד סיפקנו להם אוכל ושתייה והיינו צוחקים איתם. לא קיללנו אותם, לא ירקנו עליהם ולא נגענו בהם. התמונות הספורות ששמתי באלבום הן חלק מהחוויה הצבאית שלי, זה היה בקטע תמים. אנשים לקחו אותן והוציאו דברים מפרופורציות. יש לי כבוד לכל אדם, שירתתי את המדינה".

 

כן ייחקר: חייל כיוון נשק לעצור כפות

במקביל, הודיע ניצן לעו"ד מיכאל ספרד, ששלח לו מכתב בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בעניין צילומי חיילים עם עצורים פלסטינים והעלאת תמונות ברשתות חברתיות, כי הוא הגיע למסקנה כי גם במקרה זה - מלבד תמונה אחת - אין מקום לפתוח בחקירה פלילית. ניצן כתב כי למרות שמדובר בתופעה פסולה, הרי שהמעשים שמתועדים בהם אינם מתאימים לניהול הליך פלילי, אלא לטיפול משמעתי. גם במקרה זה כתב ניצן כי לא ניתן כיום לנקוט נגד חיילים אלה בהליכים משמעתיים נגדם.

 

עם זאת, המשנה לפרקליט המדינה ציין כי הורה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית בנוגע לתמונה אחת שפורסמה ברשת החברתית פייסבוק, בה ניתן להבחין בשלושה חיילי צה"ל יושבים לצד עצור כפות ומכוסה עיניים, כשאחד מהם מכוון את

נשקו האישי לעבר העצור, וזאת בשל חומרת המעשה. עוד הודיע ניצן כי הורה לפתוח בחקירה נגד חייל שרקד מסביב לעצורה הפלסטינית אחסאן דבבסה, בזמן שהיתה כלואה במתקן צה"ל. המשנה לפרקליט המדינה כתב כי אותו חייל רקד סביבה כשהיא כפותה ומכוסת עיניים, לצלילי מוזיקה.

 

עם זאת קבע ניצן כי אין לפתוח בחקירה פלילית נגד חיילי צה"ל ששהו באותו זמן במחיצתה, ושכנגדם הוגשה תלונה בגין התעללות פיזית. ניצן כתב כי מדובר בתלונה שהוגשה רק כשלוש שנים לאחר האירוע, תלונה שלדברי ניצן אינה מגובה בשום ראיה אובייקטיבית שתטה את הכף לטובת פתיחה בחקירה פלילית.

 

Read this article in Englih

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים