שתף קטע נבחר

מדבדב נגד פוטין: הריכוז הכלכלי הביא לשחיתות

הנשיא הרוסי תקף בנאום את קודמו בתפקיד וטען שהמדיניות הכלכלית שהנהיג מסכנת את עתיד ארצם. פרשנים מעריכים שזו תחילת המערכה לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, ממשיך לקרוא תיגר על ולדימיר פוטין, ראש ממשלתו וקודמו בתפקיד. מדבדב גינה אתמול (יום ו') את ריכוז הכוח הפוליטי והכלכלי בידי הקרמלין, צעד שנראה בעיני רבים כתחילת העימות בין השניים לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

 

מדבדב, שנאם בפני משקיעים בכינוס גדול בסנט-פטרסבורג, טען כי הגברת הריכוזיות הייתה דרושה בשנים שלאחר נפילת ברית-המועצות, אך עתה "המצב הכלכלי הזה מסוכן לעתידה של המדינה". לדבריו, "הקביעה שהממשלה תמיד צודקת התבטאה בשחיתות או בהטבות לחברות מועדפות". 


פוטין ומדבדב. האות לתחילת מסע הבחירות? (צילום: AFP)

 

"ההצעה שלי האחרת. כלכלת רוסיה צריכה להתנהל בידי עסקים ומשקיעים פרטיים. על הממשלה להגן חופש הבחירה ועל הקניין של אלה המוכנים לסכן את כספם ואת המוניטין שלהם", אמר הנשיא הרוסי.

 

חציו של מדבדב כוונו בבירור לתקופת כהונתו של פוטין כנשיא מ-2000 עד 2008. תקופה זו אופיינה בהעברת סמכויות מהממשלות האזוריות לידי הקרמלין והעלאת השפעת מוסקבה בקביעת הסוגיות הכלכליות, בייחוד בתחומי הנפט והגז הטבעי.

 

פוטין התהדר בכך שהצליח להביא יציבות כלכלית ופוליטית לרוסיה, בעיקר בזכות מחירי האנרגיה הגבוהים שהכניסו כסף לקופה הרוסית. בנאומו התריע מדבדב כי שמירת היציבות הזאת עלולה להביא לקיפאון: "יש לטפל בדגמים הכלכליים הללו, שמוליכים את ארצנו לאחור".


הנשיא והנשיא לשעבר (צילום ארכיון: רויטרס)

 

עוזרו של מדבדב, ארקדי דבורקוביץ', אמר לאחר הנאום כי אין הוא מעוניין לומר אם מדובר בנאום בחירות, אך הודה כי בהחלט מדובר בנאום פוליטי ולא "בסתם רשימת הצעות כלכליות". הוא הוסיף כי מדבדב לא יודיע אם יתמודד על כהונה נוספת עד חודשי הסתיו.

 

לפרשנים אין ספק כי מדובר בניסיון של הנשיא לבדל את עצמו מראש הממשלה. מדבדב נראה בעיני רבים כחוליה החלשה בצמד השולט, דמות התופסת את משבצת הנשיא עד שפוטין יוכל לתפוס אותה מחדש.

 

פוטין עזב את תפקידו ב-2008, בשל ההגבלה החוקתית שמנעה ממנו להתמודד על יותר משתי כהונות ברצף. אף אחד מהם לא הודיע בינתיים כי בכוונתו לרוץ בבחירות שיתקיימו במרס 2012.

 

אלכסיי מוחין, ראש מכון מחקר פוליטי במוסקבה, ניתח את המצב בצמרת הרוסית בעקבות הראיון. לטענתו, דברי מדבדב משקפים בבירור את שאיפותיו לכהונה שנייה כנשיא, אך קריאותיו לעריכת רפורמות ייתקלו בהתנגדות חריפה מהממשלה הנשלטת בידי חבריו של פוטין מ-KGB.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדבדב. "יציבות עלולה להיות לקיפאון"
צילום: AP
פוטין. רה"מ רוצה להיות שוב נשיא?
צילום: AP
מומלצים