שתף קטע נבחר

רוצים לשפץ? מעכשיו תשלמו על פינוי הפסולת

כל רשות מקומית תפרסם בתחילת שנת הכספים הודעה בדבר שיעור התשלום אותו היא גובה בפועל מהתושבים על הפינוי. השר להגנת הסביבה גלעד ארדן: " זהו צעד נוסף במאבק מול השלכה פיראטית של פסולת בניין שהפכה למכת מדינה"

הצעת חוק חדשה, שגובשה על ידי המשרד להגנת הסביבה ואושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה, קובעת לראשונה כי הרשויות המקומיות אחריות לאיסוף ופינוי פסולת הבניין בתחומן וכי עליהן לגבות אגרה לפינוי הפסולת.

 

 

ההצעה, שגובשה על ידי המשרד להגנת הסביבה, מהווה למעשה תיקון לחוק שמירת הניקיון שמטרתו לשפר את המלחמה בתופעת השלכת פסולת הבניין - תופעה שהוגדרה גם על ידי מבקר המדינה כ"כמכת מדינה".  

 

על פי נתוני אגף פסולת במשרד להגנת הסביבה, מדי שנה נוצרים בישראל כ-3.5 מיליון טון של פסולת בנייה, כשרק שני שלישים מגיעים לאתרים מוסדרים. כמיליון טונות פסולת מושלכים באופן פיראטי בשטחים פתוחים, בשדות ובצדי דרכים וגורמים לזיהומי קרקע, אוויר ומי תהום.

  

העיקרון המרכזי בתיקון לחוק, מבקש לראשונה לקבוע את האחריות על פינוי הפסולת על הרשות המקומית, בדומה לאחריות המוטלת עליהן בפסולת הביתית. על פי החוק החדש, הרשויות המקומיות כאמור יחויבו לגבות תשלום למימון העלויות לאיסוף ופינוי פסולת הבנייה.

 

קושי רב לפקח על הטיפול בפסולת

על פי המצב כיום, תהליך הייצור, האיסוף, השינוע והטיפול בפסולת הבניין נחשב לתהליך מורכב שכולל גורמים רבים - בהם תושבים, קבלני בנייה וקבלני שיפוצים, משנעי פסולת בניין, בעלי מפעלי מיחזור והרשויות המקומיות. במשרד מציינים כי במצב הנוכחי, ישנו קושי רב לפקח על הטיפול בפסולת.  

 

בשנת 2006 נעשה אמנם ניסיון להסדיר את הבעיה באמצעות תיקון לתקנות התכנון והבניה, אולם כיום, לאחר מספר שנות יישום התברר כי הסדר זה אינו מספיק שכן הוא אינו חל על פסולת בניין משיפוצים ועבודות אחרות שאינן חייבות בהיתר בנייה.  

 

בהצעת החוק הנוכחית צוין כי "הגבייה עבור שירותי פינוי הפסולת תהיה מכל אדם המבצע עבודות בנייה לרבות עבודות שאינן דורשות היתר בנייה כגון שיפוצים, שבמהלכם נוצרת פסולת בנייה".  

 

במשרד ציינו כי לקבוע כי הרשות המקומית תפרסם בתחילת כל שנת כספים הודעה בדבר שיעור התשלום אותו היא גובה בפועל מהתושבים. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מסר בתגובה כי " זהו צעד נוסף במאבק מול השלכה פיראטית של פסולת בניין שהפכה למכת מדינה. החוק החדש ייתן בידנו את הכלים הנדרשים למיגור תופעת השימוש בשטחים הפתוחים כפח זבל פרטי כנגד מי שמנסים לחסוך כסף על חשבון הבריאות והפגיעה בסביבה של כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסולת בניין
צילום: הרצל יוסף
מומלצים