שתף קטע נבחר

100 ימים אחרי הצונאמי: הבלגאן בכור נחשף

דו"ח חדש של חברת החשמל היפנית חושף את הכאוס והארגון הלקוי בתחנת הכוח בפוקושימה, בעת שהכה בה הנחשול. בין היתר נאלצו העובדים לחפש את ההוראות ולהתמודד עם ציוד שבור. במקביל, סרטונים באינטרנט מזכירים את רגעי האימה

עובדים מבולבלים, ציוד שבור וחוסר אונים. כמאה ימים לאחר אסון הצונאמי ביפן שגבה את חייהם של כ-24 אלף בני אדם ופגע בכורים גרעיניים, פרסמה חברת החשמל היפנית (TEPCO) בסוף השבוע דו"ח החושף את חוסר המוכנות הקיצוני של הצוות בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה ואת הקרב הנואש שניהל כדי למנוע את המסת הליבה. בנוסף, עוד ועוד סרטונים המתעדים את רגעי השיטפון הקטלני ממשיכים לעלות באינטרנט.

 

מהדו"ח, המתבסס על ראיונות עם עובדי הכור ונתונים של המפעל, עולות עדויות חדשות שחברת החשמל לא הכירה בהן בעבר, אודות ההכנות הבלתי מספקות שנעשו במפעל.

 

כשעתיים לאחר רעידת האדמה, כאשר מערכת הקירור של יחידה מספר 1 בכור חדלה לתפקד, ניסו העובדים להחדיר מים ליחידה באמצעות משאבה, אך היא היתה שבורה. כבאית המפעל לא הצליחה להגיע ליחידה מפני שהנחשול הסיט ממקומו מיכל ענק שחסם את הדרך. שעות לאחר מכן הצליחו העובדים להביא את הכבאית למקום. רק בבוקר המחרת התחילה שאיבת המים לתוך הכור – אך הליבה כבר נמסה עד אז.

 

הלכו לחפש את חוברת ההוראות

בה בעת, צוות אחר היה אחראי לשחרור לחץ מאגן הניקוז של היחידה. אך קודם כל היה עליהם להשיג את ספר ההוראות לכך. הספר לא היה בחדר הבקרה אלא בבניין אחר. רעידות משנה הכו במקום בעוד הם מחפשים אחריו. בנוסף, נאלצו העובדים לשאול מדחס מקבלן פרטי, ולהשיג חליפות הגנה ממרכז שנמצא קילומטרים מתחנת הכוח.

 

שמונה מאנשי הצוות שפעלו ראשונים במצב החירום נחשפו לרמות גבוהות של קרינה רדיואקטיבית ועבודתם בתחנה הופסקה. על פי דו"חות ממשלתיים שפורסמו החודש,

הנזק לתחנת הכוח היה רב משסברו בתחילה, וכמות הקרינה ששוחררה לאוויר הייתה כפולה משהאמינו.

 

היום פתחה חברת החשמל את דלת יחידה מספר 2 כדי לאפשר התקנת מערכת קירור וציוד למניעת התפוצצות. החברה טענה כי הקרינה שתתפזר כתוצאה מפתיחת הדלת תהיה מצומצמת ואינה מסוכנת לפיכך לבני אדם.

 

בתוך כך ממשיכים המים המזוהמים להיקוות בפוקושימה, והעובדים נאבקים לשקם את מערכת הניקוי המרכזית, שהושבתה אתמול. אם לא יצליחו העובדים לנקז את 100 אלף טונות המים הרדיואקטיביים, הם עלולים לגרום להצפה בתוך שבועיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבים במינאמי-סנריקו צפו מהגבעה בעוד הצונאמי שוטף את בתיהם
הנחשול הפך את הכביש לנהר במהירות
נשיא טפק"ו התנצל בעבר בפני חקלאים באזור שנפגע
צילום: AP
פוקושימה. היום נפתחה הדלת ליחידה מספר 2
צילום: רויטרס
מומלצים