שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

שר התמ"ת יבחן פתיחת ענף החלב לייבוא

גורם בענף החקלאות מעריך: שמחון המקורב לחקלאים ימסמס את הנחיית רה"מ, בכך שיפתח את השוק לתחרות באופן שלא ישתלם לייבא מוצרי חלב. ח"כ חרמש יו"ר הלובי החקלאי בכנסת: נתניהו הכריז מלחמה. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, וילן: הצעות היבוא הן פופוליסטיות, זורעות רוח ויקצרו סופה

 

שר התמ"ת, שלום שמחון, הורה הערב (ב') על הקמת צוות שיבחן את משמעויות עליית מחירי מוצרי החלב במשק, ואת סוגיות הייבוא, הפיקוח על המחירים, התחרות, הריכוזיות ופערי התיווך. זאת, בעקבות הנחיית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היום, לשרי האוצר, התמ"ת והחקלאות, להגיש לו עוד השבוע המלצות בנוגע לפתיחת שוק החלב בישראל לייבוא מוצרים מחו"ל.

 

 

שמחון, אשר נחשב למקורב למגזר החקלאי וששימש כשר החקלאות, צוטט הבוקר כאומר שאי אפשר לנצח את החקלאים בעניין החלב. לפיכך, סביר להניח שכל צעד שהוא יעשה ינסה למזער את הפגיעה בחקלאים, ואולי גם ביצרניות החלב. גורם בענף החקלאות העריך כי שמחון, מושבניק בעצמו, יצליח למסמס לגמרי את הנחיית ראש הממשלה, בכך שיפתח את השוק לתחרות באופן שלא ישתלם לייבא מוצרי חלב. עד כה לא נמסרה תגובה ממשרד התמ"ת בנוגע לטענה זו.

 

בהודעת שר התמ"ת נמסר, כי הוא זימן את שרת החקלאות לצוות שבראשותו יחד עם אנשי המקצוע ממשרדי התמ"ת, החקלאות והאוצר. הצוות יכלול גם נציגות מטעם התעשיינים. "בכוונת שר התמ"ת להיפגש עם ראשי התעשיינים והמחלבות על מנת לבדוק את המשמעויות וההשלכות כתוצאה מאירועי הימים האחרונים", נמסר מהתמ"ת.

 

שמחון הדגיש: "חובתנו לשמור על החקלאות ועל התעשייה במדינת ישראל. אלה ערכים ציוניים ומגזרים חיוניים למשק הישראלי. יחד עם זאת חובתנו לאפשר לתושבי ישראל, הן למעמד הביניים והן למגזרים החלשים בחברה, להצליח לחיות בכבוד ובנוחות ממשכורת. אין סיבה שבישראל משפחה עובדת שמתנהלת בצניעות ובחסכנות לא תגמור את החודש. אין סיבה שילדים במדינת ישראל יראו במוצרי חלב מותרות.

 

"לא נסכים לכך שהרצון לשמור על החקלאות והתעשייה הישראלית ימנע תחרות חופשית בין יצרני המזון ורשתות המזון. לא נסכים לכך שהרצון לשמור על התעשייה והחקלאות הישראלית יתורגמו לרווחים לא הוגנים על חשבונו של הציבור בישראל.


"קל יותר כנראה להיטפל לחקלאים על לא עוול בכפם"

 

לדברי שמחון, "הקוטג' הוא דוגמא. הוא סימפטום. אבל צריך להתחיל והגיעה העת לאיזון מחודש במדינת ישראל באופן שנותן לאזרח הישראלי ולמשפחה הישראלית הממוצעת את המשקל שמגיע לה. משרד התמ"ת כמי שאמון על צמיחה כלכלית במדינת ישראל ועל עידוד התעשייה הישראלית, מצד אחד, וכמי שאחראי להבטיח שהצמיחה הכלכלית תגיע לכל שכבות האוכלוסייה מאידך, יוביל את הצוות המקצועי וישמע את נציגי התעשיינים, המחלבות ויתר הנוגעים בדבר. המסקנות יוגשו באופן מיידי".  

 

ח"כ חרמש: להתמודד עם הקרטליזציה רשתות השיווק

מוקדם יותר הגיב גם ח"כ שי חרמש (קדימה), יו"ר הלובי החקלאי בכנסת, על הנחיית ראש הממשלה, ואמר: "נתניהו שוב מבצע תרגילי קוסמות: שולף את מילת הקסם "שוק חופשי" כאילו שכך הכל יסתדר, ראינו איך זה עבד "נפלא" בשוק הבנקאות או הדלק, רק הפעם מי שישלם את המחיר על חוסר החזון של נתניהו הם חקלאי ישראל והמדינה כולה, בזמן שרשתות השיווק ימשיכו לספסר במחירים.

 

"במקום להתמודד עם הקרטליזציה דה פקטו של רשתות השיווק קל יותר כנראה להיטפל לחקלאים על לא עוול בכפם. זוהי הכרזת מלחמה, הלובי החקלאי לא יעמוד מנגד מול מי שרוצה לכרות גזר דין מוות על ענף החקלאות במדינת ישראל".

 

גם מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, פנה הערב לשר האוצר, יובל שטייניץ, בדרישה לזנוח את "הרעיון האווילי של ייבוא גבינת קוטג' כדרך להורדת המחיר". לדברי וילן, "היבוא אינו מעשי והוא יגרום נזק כבד למשק החלב הישראלי ולא יוריד כלל את המחיר לצרכן. יש אפשרות אחת ללמד לקח את ראשי המחלבות שסרחו והיא להחזיר את מחירי הגבינות הלבנות לפיקוח. מה שטוב לדלק - טוב גם לגבינות. הצעות היבוא הן פופוליסטיות, זורעות רוח ויקצרו סופה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר התמ"ת, שמחון
צילום: גיל יוחנן
ח"כ שי חרמש
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים