שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה: "ישראל ידידתנו, אך יהיו אי-הסכמות"
  הנשיא האמריקני דיבר באירוע גיוס תרומות למסע הבחירות שלו והבהיר: "ארה"ב וישראל יהיו בעלות ברית נאמנות". עם זאת אמר שצריך לבחון את המצב ב"מבט רענן"

  "ישראל היא הידידה ובעלת הברית הקרובה ביותר שלנו". כך אמר הלילה (יום ג') נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בפני תורמים יהודים בוושינגטון. הוא הבהיר כי המסר החשוב ביותר שלו הוא שארצות הברית וישראל "תמיד יהיו ידידות ובעלות ברית נאמנות" ואת הקשר הזה לא ניתן לשבור. עם זאת הבהיר שיש לבחון את המצב המדיני "במבט רענן" ושבמהלך החודשים הקרובים צפויים "רגעים של אי הסכמות טקטיות".

   

  לדברי הנשיא האמריקני, "ביטחון ישראל תמיד יהיה בראש סולם השיקולים בהקשר למדיניות החוץ האמריקנית, כי זה הדבר הנכון לעשותו, משום שישראל היא בת בריתנו וידידתנו הקרובה ביותר, היא דמוקרטיה חסונה, היא שותפה לערכים ולעקרונות שלנו".


  אובמה ונתניהו. "את הקשר הזה אי אפשר לשבור" (צילום: רויטרס)

   

  "החזון הרחב יותר שלנו הוא שישראל היא מדינה יהודית מוגנת, שמסוגלת לחיות בשלום עם שכנותיה", אמר אובמה, "שבה ילדים יוכלו להיכנס לאוטובוס או ללכת למיטה בלילה מבלי שיחששו מטילים שינחתו עליהם. שבה מסחר והידברות בין האנשים באזור יהיו דבר נורמלי. שבו יתגשמו התקוות והחלומות של העולים הראשונים לישראל מהמאה שעברה. זה יישאר כוכב הצפון שלנו. זו תישאר המטרה שלנו".

   

  הנשיא האמריקני הוסיף שצריך לבחון את הקיפאון בנושא הישראלי-פלסטיני "במבט רענן. זה לא יספיק מבחינתנו להמשיך לעשות את אותם הדברים שאנחנו עושים ולצפות איכשהו שהדברים יסתדרו מאליהם. אנחנו צריכים להיות יצירתיים ואנחנו צריכים להיות מעורבים. אנחנו צריכים לבחון היכן ההזדמנויות הטובות ביותר במזרח התיכון".

   

  אובמה הדגיש כי ימשיך לחפש פתרון דיפלומטי לסכסוך האזורי. "נמצא ונחזק את השותפות שמוכנות לעבוד איתנו, נאתר גם את הצדדים שלא ישתפו פעולה, נבודד אותם ונחליש אותם", הבטיח.

   

  לפני יציאת הכתבים מהאולם, פנה אובמה לנוכחים ואמר: "כולכם מנהיגים בקהילות שלכם. אני מקווה כי דיאלוג מעין זה יעזור לכולנו לחזק לא רק את ארצות הברית, אלא גם לעצב את חוסנה של ישראל".

   

  המטרה: לתקן את רושם הנאום לעולם הערבי

  אובמה גם אמר שהטיפול בישראל ובמעמדה במזרח התיכון נעשה מתוך עמדת כוח: "לכן הממשל שלי עשה לקידום ביטחון ישראל יותר מכל ממשל אחר ב-25 השנים האחרונות בשמירה על יתרונה האיכותי ועל יכולות ההגנה שלה. וקיימנו את המחוייבות הזו בעקביות".

   

  הנשיא האמריקני מתאמץ מאוד בימים אלה לרצות את ציבור המצביעים, ובעיקר את התורמים היהודים, בעיקר בעקבות נאומו מלפני חודש לעולם הערבי. בנאום ההוא טען שהמו"מ בין ישראל לפלסטינים צריך להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים.

  הפרשנות של רבים היתה שאובמה קורא לחזרת ישראל לגבולות 4 ביוני 1967, ודברי ראש הממשלה נתניהו בפגישה עם אובמה בחדר הסגלגל ב-20 במאי תרמו לתחושה זו.

   

  למעשה, לאחר הנאום הודיעו מובילי דעה יהודים בארצות הברית כי הם שוקלים מחדש את תמיכתם בקדנציה נוספת של אובמה בבית הלבן.

   

  אירוע ההתרמה התקיים באולם במלון היוקרה "מנדרין", והוגדר כ"ארוחת ערב עם אמריקנים התומכים ביחסים חזקים של ארה"ב וישראל". כל המקומות בו נתפסו ומחיר כיסא בארוחת הערב נע בין 25 אלף דולר (מחיר מינימלי) ל-35,800 דולר (מחיר מקסימלי).

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים