שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פאניקה ואדישות: "הם טועים, ולנו הלב נופל"
  מה שלא עשתה אזעקת התרגול, עשתה האזעקה שהושמעה בשוגג בדרום אחריה. גם מי שלא נכנסו למרחב המוגן נתקפו בהלה: "אנשים השתוללו ברחובות ורצו בטירוף למקלטים". ביישובים ערביים נשארו אדישים: "גם ככה אין פה מקלטים"

  תרגיל העורף הגדול שהביא איתו היום (ד') אזעקות בכל רחבי הארץ, התקבל באזורים רבים באדישות, כשבבחירה בין לרוץ אל המרחב המוגן כדי להסתתר מטיל שכלל לא נורה או להמשיך להתפנק במזגן, לא מעטים העדיפו את האופציה השנייה. אבל בדרום הארץ, שהורגל בשנים האחרונות לירי טילים מתמשך, אזעקה נוספת שהופעלה בטעות אחרי אזעקת התרגול גרמה לבהלה בקרב תושבים.

   

  האזעקה הנוספת נשמעה היטב גם בערים הגדולות שספגו בשנתיים האחרונות מטחי רקטות, כמו קריית-גת, אשקלון, אשדוד ובאר-שבע. לבהלה תרמה העובדה שפיקוד העורף הודיע מבעוד מועד כי במקרה של ירי טילים אמיתי, תישמע אזעקה נוספת מיד אחרי אזעקת התרגול. בערי הדרום היו מי שלא לקחו סיכון, וירדו שוב למקלטים.

   

  כל הארץ תרגילים, תרגילים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  סיגל יעקב נוקו, תושבת אשדוד, שהתה מחוץ לעיר בשעת האזעקה, וכששמעה ממכרים כי שתי אזעקות נשמעו בה, נתקפה היסטריה. "יש לי שני ילדים בני שלוש ושש, הם בגן, ונלחצתי. הייתי בטוחה שזו אזעקת אמת. בגן אחד לא ענו לי, ולא ידעתי מה לעשות. אסור שיטעו בדברים כאלה, הם טועים ולנו נופל הלב".

   

  יניב, תושב אשדוד, סיפר כי האזעקה השנייה החלה להישמע כחמש דקות אחרי האזעקה הראשונה, אזעקת התרגול. "הלחיצו את כולם פה, עשו בלאגן. ירדנו שוב למקלט. אנשים פשוט השתוללו ברחובות, מבוגרים נלחצו ואנשים רצו בטירוף למקלטים". לדבריו, רק משחלפו כמה דקות מבלי שנשמע קול נפץ, הבינו כולם שמדובר בטעות ויצאו המקלטים.

   

  בערערה הופתעו: למה יש אזעקה?

  את יוסי דהן תפסה האזעקה השנייה בעבודה. "הבהילו אותנו. לפעמים הטילים נופלים לא רחוק מכאן, ופתאום בתוך חמש דקות נשמעה עוד אזעקה. רוב הלקוחות שלנו לא מהאזור, והם נכנסו לבהלה. גם התושבים המקומיים לא היו בטוחים מה קורה, וגם אנשי הביטחון לא ידעו לומר, אז נכנסנו שוב למקלט. אנשים צעקו 'זה כבר לא תרגיל', והתרגיל הפך למציאות".

   

  גם בכנסת נכנסו למרחב המוגן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  תמיר סאסי, שמתגורר בבאר-שבע, סיפר ל-ynet כי נבהל למשמע האזעקה השנייה. "אני פה בבית עם חמי, שהוא אדם נכה. פתאום האזעקה התחילה שוב, וחשבנו שצריך להיכנס פעם נוספת למרחב המוגן, הפעם בגלל אזעקת אמת. דברים כאלה קורים, גם במלחמה זה קרה, וכדאי שזה לא יישנה". הוא סיפר כי רק אחרי שדיבר עם חברים באשקלון ובמקומות נוספים הבין שגם שם נשמעה אזעקה כפולה: "אז קלטתי שזו תקלה".

   

  אל מול הבהלה שאחזה בחלק מתושבי הדרום למשמע האזעקה הראשונה, בלטה האדישות שבה קיבלו ישראלים רבים את האזעקה הראשונה, שעליה התריע פיקוד העורף מבעוד מועד. בכפר קרע ובערערה, למשל, שני יישובים ערביים, התנועה ברחובות נמשכה כרגיל גם בזמן שירת הסירנה. שם העדיפו לדבר על כך שבחלק גדול מהיישובים הערביים אין מקלטים, ובמקרה של אירוע חירום עליהם להישאר בבית.

   

  "שמעתי על התרגיל, אבל במקרה חירום אין לנו לאן ללכת, ולפעמים אנחנו נשארים בבית בלי הגנה", אמר מוחמד עסלי מכפר-קרע. בזמן התרגיל הוא המשיך לשבת בבית הקפה, והסביר: "אין לנו ברירה". ראיף מרעי, תושב ערערה, סיפר שכלל לא ידע שהתרגיל עומד להתקיים: "בזמן האזעקה הופתעתי, והתחלתי לשאול את האנשים מה קרה, ורובם לא ידעו גם הם על התרגיל. רק האיש העשירי בערך ידע להסביר לי".

   

  זה לא אמיתי, למה לרוץ?

  מרעי אמר כי גם ילדיו התקשרו אליו כדי לברר מדוע נשמעת אזעקה, וכי לא ידע מה להשיב להם: "אנחנו רואים שאין מודעות בכלל במגזר הערבי". וופא מסארווה, תושב ערערה, אמרה: "לפי דעתי בפיקוד העורף עושים הצגות במגזר הערבי, כי הם יודעים שאין מקלטים שאפשר לתפוס בהם מחסה בזמן מלחמה. התרגיל היום לא הוסיף לנו שום דבר, הוא רק הזכיר לנו את הזלזול והסכנה שאנחנו נמצאים בה".

   

  גם בבאר-שבע, לפחות לפני האזעקה השנייה שהתקבלה בחוסר ודאות, היו שהתייחסו באדישות לתרגיל. "לא ירדתי למרחב המוגן, ולמען האמת גם אין לנו באמת מרחב מוגן בקניון שבו אני עובדת", סיפרה רוית אביטן, תושבת העיר. "זה גם לא היה אמיתי, אז מה יש לי לרוץ?". הדר יוניק סיפרה: "הייתי בבית, ולא רצתי למרחב המוגן. אבא שלי אמר לי שזו רק אזעקת תרגול, אז אנחנו במשפחה לא נכנסנו לממ"ד, אבל יכולתי לשמוע ברחבי הבניין שבו אנחנו גרים את דלתות הממ"ד של השכנים נפתחות ונסגרות".

   

  איציק, שביקר בקניון הנגב בשעת האזעקה הראשונה, ב-11:00 בבוקר, הסביר מדוע לא שינה את שגרת יומו: "למה לי

  ללכת למרחב המוגן? זה סתם תרגיל, וגם אם יקרה משהו - אין פה מרחבים מוגנים". ובכל זאת, לא חסרו מי שנשמעו להוראות פיקוד העורף.

   

  "ירדנו כולנו למדרגות, שהן בעצם המרחב המוגן", סיפרה נטלי ניימן, שהייתה במשרד שבו היא עובדת כשנשמעה אזעקת התרגול. "גם בפעם השנייה שהייתה אזעקה ירדנו למדרגות. האזעקה הזו עשתה לי משהו בלב. זה נראה מוזר, אבל אמרתי לעצמי שעדיף לא לקחת סיכון, ונכנסנו שוב למרחב המוגן".

   

  ברגע האמת נדע מה לעשות

  גם בקריית שמונה למודת אירועי החירום תרגלו היום בהרחבה תרחישי קיצון. זמן קצר אחרי האזעקה שנשמעה בשעה 11:00, הגיעו "דיווחים ראשונים" על "נפילת שתי רקטות" באזור התעשייה. לפי התרחיש שתורגל, רקטה אחת פגעה ישירות בחדר המכונות של מפעל "עוף הגליל" והשנייה בסמוך למפעל "קירור גליל". למקום הגיעו כוחות גדולים של כיבוי אש, פיקוד העורף, המשטרה, מד"א, גורמי המשרד להגנה הסביבה ונציגי העירייה.

   

  בנהריה ניכרה היענות גבוהה יחסית של אזרחים. חלקם הגדול נכנס למרחבים מוגנים בעת הישמע האזעקה. חיים דנון היה בחניון הקניון העירוני בשעה שהסירנות רעמו, והוא מיהר לתפוס מחסה במרחב המוגן: "למדנו במלחמת לבנון השנייה

  שאסור לזלזל, זה הציל חיי רבים. לא דרשו הרבה מעם ישראל, יום בשנה לתרגל איפה המרחב המוגן הקרוב. אני שמח שמתרגלים גם את הילדים בבתי הספר וגם את המשפחות בערב".

   

  רינת בן-דור מעכו, לעומת זאת, המשיכה לטייל בין החנויות בקניון. "ראיתי אצל כולם דאגה בעיניים לכמה שניות, אבל אז נזכרנו שמדובר בתרגיל. אני בטוחה שכשזה יהיה אירוע אמיתי, כולם יידעו מה לעשות ואיפה נמצא המרחב המוגן הקרוב בבית או בחוץ. זה תרגיל חשוב אבל אני יודעת בדיוק מה לעשות כשזה יהיה אירוע אמיתי".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו חסן שעלאן, חגי עינב ואילנה קוריאל
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרמטכ"ל גנץ בתרגול "נפילת טיל" בנצרת עילית
  צילום: חגי אהרון
  גם הילדים תרגלו כניסה למרחב המוגן
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים