שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ברוב מוחץ: נדחתה הצעה להפעיל תח"צ בשבת

  36 התנגדו, רק שבעה הצביעו בעד. הצעת החוק לאפשר פעילות אוטובוסים בשבתות, הדחתה ברוב גדול במליאת הכנסת. השר משה כחלון: הממשלה מתנגדת בגלל פגיעה ברגשות ובסטטוס קוו

  תחבורה ציבורית בשבת? אפשר לשכוח מזה, בינתיים לפחות. בדיון סוער שנערך היום (ד') במליאת הכנסת, נדחתה הצעת חוק שביקשה להתיר הפעלת תחבורה ציבורית בימי שבת. ההצעה הוגשה על-ידי ח"כ ניצן הורוביץ, נדחתה ברוב של 36 מתנגדים, מול 7 תומכים. השר משה כחלון, שהציג את עמדת הממשלה, אמר כי "כמובן שיש הרבה נימוקים - סטטוס קוו, פגיעה ברגשות - ולכן הממשלה מתנגדת. אין שום צורך לשנות את הסטטוס קוו".

   

   

  ח"כ הורוביץ, שהציג את הצעתו בפני המליאה, ניסה לשכנע את חברי הכנסת לתמוך בהצעה, ואמר כי המנעות מהצבעה בעד ההצעה, המבקשת לאפשר תחבורה ציבורית במהלך כל ימות השבוע, לא תאפשר לפתור את משבר התחבורה בישראל - "מי שיש לו רכב פרטי, לא צריך את זה. אבל מי שאין לו, מקופח. מקופח בלי הסבר סביר", אמר הורוביץ.


  השר כחלון: "יש הרבה נימוקים להתנגדות" (צילום: אבי מועלם) 

   

  "אתם בעד עבדים"

  ח"כ הורוביץ הזכיר כי למרות הטענות אודות סטטוס קוו שאינו מאפשר תחבורה ציבורית בשבת, פעילות כזו ממילא כבר קיימת. "קווי אגד בשבת נוסעים בחיפה. יש מוניות שירות באישור משרד התחבורה שמחללות שבת ונוסעות בשבת. וגם נמל התעופה בן-גוריון פתוח בשבת. כל המשחקים האלה שלכם, הם סוג של איזה אחיזת עיניים. כדאי לעשות את הדברים בצורה מתוקנת ומסודרת, ולא (ב)איזה עצימת עיניים וקריצות... אף אחד לא יוותר על הרכב הפרטי אם אין תחבורה ציבורית ביום החופשי שלו".

   

  במהלך הדיון המליאה, התפתח ויכוח בין הורוביץ וח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, שהסביר כי הפעלת תחבורה ציבורית בימי שבת תמנע מעובדים את המנוחה השבועית המגיעה להם. גפני תקף את הורוביץ ואמר: "עובדי המוסכים יעבדו בשבת? המזנונים יעבדו בשבת? אתה בעד עבדים... אתה רוצה שעבדים יעבדו בשבת".

    

  יש לציין כי אחד הטיעונים העיקריים נגד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, הוא הפגיעה בצביון היהודי של המדינה. מאחר שיום השבת הוא אחד מיסודות היהדות, רבים בציבור - בעיקר במגזר החרדי, אך לא רק - מתנגדים לכל פעילות שתפגע בצביון זה. בהתייחסו לעניין, טען ח"כ הורוביץ כי אפשר להפעיל תחבורה ציבורית באופן מצומצמם, ובמקומות שאין בהם רוב חרדי, ובכך למנוע את הפגיעה ברגשות הציבור הדתי. 

   

  ובכל זאת, יש אוטובוסים בשבת

  למרות האיסור על הפעלת תחבורה ציבורית, מתברר כי יוזמות מקומיות מצליחות לשנות את הסטטוס-קוו. אתמול (ג') הודיעה עיריית חולון כי בכוונתה להפעיל אוטובוס מיוחד לתל-אביב, וזאת כשירות לצעירים היוצאים למקומות בילוי. הקו, שיעבור בתחנות בחולון ובתל-אביב, יצא בכל שישי בין השעות 23:00 ו-01:00 ביום שבת, ויחזור מהשעה 01:00 עד 04:00. הקו מיועד לצאת בתדירות של פעם בחצי שעה, אך בעירייה אומרים כי ישקלו לתגבר אותו במידת הצורך.

   

  ראש עיריית חולון, מוטי ששון, הסביר אתמול כי "לאחר שראינו כי קו הלילה של משרד התחבורה לא נותן מענה בערבי שבת, שהוא הערב העיקרי לבילויים, החלטנו לקחת על עצמנו את הרחבת השירות ולהפעיל קו דומה גם בלילות שישי". ששון הוסיף כי "הרצון העיקרי שלנו הוא שצעירי העיר יחזרו הביתה בשלום, ויוכלו לבלות בת"א בשעות הקטנות של הלילה ללא צורך בנהגים תורנים, וללא הוצאות על דלק ומוניות. ערבי שישי מועדים לפורענות, ואנחנו שמחים שכרשות אנחנו יכולים לסייע במקום שידי המדינה כבולות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים
  צילום: גיל יוחנן
  יוזם הצעת החוק, ח"כ ניצן הורוביץ
  צילום: ירון ברנר
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים