שתף קטע נבחר

תנאי האסירים יצומצמו למינימום: 'חשש ממהומות'

מלבד הפסקת הלימודים האקדמיים, מצמצמת ישראל גם את הביקורים, שיחות הטלפון והטיולים של האסירים הפלסטינים. גורמים מדיניים סיפרו כי התהליך החל לפני כמה שבועות באופן שקט, מחשש למהומות ופגיעה בשליט. יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני: "זה לא יחסוך מסבלם של שליט ומשפחתו"

זכויותיהם של המחבלים הפלסטינים הכלואים בישראל יצומצמו למינימום הנדרש על-ידי הצלב האדום: גורמים מדיניים סיפרו אמש (יום ה') ל-ynet כי לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהכריז אתמול על המהלך, החלה ישראל בשבועות האחרונים להחמיר את תנאי האסירים במטרה להפעיל לחץ על חמאס, כדי שיאפשר לצלב האדום לבקר את גלעד שליט. ברקע: חשש למהומות בבתי הסוהר.

 

גורמים בירושלים סיפרו כי נתניהו קיים בתקופה האחרונה התייעצויות, בעיקר עם

משפטנים וגורמי ביטחון, והנחה אותם להכין את רשימת התנאים המינימליים לאסירים הנדרשים על-ידי הצלב האדום - ולבטל כל מה שמעבר לזה, באופן שבו לא תהיה הצדקה להגשת בג"ץ נגד המדינה. במסגרת הזאת, בוטלו הלימודים של האסירים, צומצמו שיחות הטלפון והביקורים וגם הטיולים שהם עורכים בתי הכלא.

 

הגורמים אמרו כי מדובר בסדרת צעדים שננקטו בשבועות האחרונים, מבלי לפרסם אותם כדי שלא לעורר מהומות. "כל צעד שננקט יש לו משמעויות", הסבירו, "לא רוצים שהצעדים שישראל עושה יפגעו בשליט, או שתהיה התקוממות בשטחים או שזה יבעיר את בתי הכלא. הכוונה היא לבצע צעדים שעומדים בתנאי המשפט הבינלאומי".


נתניהו, אמש. "המטרה היא לשמור על שקט" (צילום: גיל יוחנן)

 

"ישראל לא רוצה להיות מוקצית מחמת המיאוס, או לבצע צעדים שאינם עומדים בחוק", הוסיפו הגורמים, "למעשה הצעדים כבר החלו בפועל, הם מבוצעים בהדרגה. חלק מן הדברים מבוצעים בהדרגה, וחלק מהם מבוצעים באופן מיידי. התהליך החל. המטרה היא לשמור על שקט. חמש שנים לחטיפת שליט זו נקודת ציון. המצב בבתי הכלא הוא חגיגה בלתי נתפסת, אז התקבלה החלטה לחשוף חלק מן הדברים, כולל נושא הלימודים".

 

אבל לא כולם בירושלים מתלהבים מהתוכנית החדשה של נתניהו. גורמים בקבינט גיחכו כששמעו על היוזמה החדשה של ראש הממשלה, והתלוצצו על כך שהוא בוודאי ערך סקר שהצביע על כך שרוב הציבור תומך בהרעת התנאים של האסירים.

 

מה נתניהו מוכר לציבור? 

ההחלטה של נתניהו התקבלה בזעם ברשות הפלסטינית. "לא נשאר עוד במה להקשות על האסירים בגלל שמצבם כיום הוא נוראי", אמר ל-ynet יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני, כדורה פארס. לטענתו, ראש הממשלה מנסה להציג תמונה שאינה אמיתית. "נתניהו מוכר לציבור הישראלי משהו שכבר נמכר מזמן", טען. לדבריו, תנאיהם של האסירים הפלסטינים כבר הוחמרו: "כבר שלוש שנים שהאסירים מנועים מלעשות בגרויות. ישראל גם מערימה קשיים על מוסדות וארגונים שונים שמבקשים להכניס להם ספרי לימוד".

 

יו"ר מועדון האסיר הטיל ספק בכך ששירות בתי הסוהר יוכל להטיל הגבלות רק על חלק מהאסירים הפלסטיניים. "כל הצעדים שננקטו עד היום נגד האסירים היו כוללים משום שהם חיים ביחד. הנהלת הכלא לא יכולה מבחינה מעשית לעשות איפה ואיפה כלפי אסיר כזה או אחר רק בשל השתייכות ארגונית, הם נמצאים אחד ליד השני בתאים".


משפחת שליט, אמש. גם הם לא מרוצים (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

הוא הציע לממשלת ישראל לשנות את הגישה שלה כלפי הסוגייה בכללותה: "במקום

שהממשלה הישראלית תשב ותחשוב כיצד לעשות משא ומתן רציני ולהביא לשחרורו של גלעד שליט, הם נוקטים בצעדים נגד האסירים. זה לא יחסוך מסבלם של ההורים של שליט או מסבלו של שליט עצמו".

 

בתוך כך, בכיר חמאס בעזה, סלאח ברדוויל, הטיל ספק באמינות הקריאה של הצלב האדום לתת לאנשיו לבקר את גלעד. הוא האשים את ישראל בניצול הארגון להשפעה על דעת הקהל הבינלאומית: "ישראל מנסה לנצל חלק מהמוסדות הבינלאומיים כדי לכסות על פשעיה הגדולים בכך שהיא עצרה אלפי פלסטינים ומונעת מהם מלראות את יקיריהם ורוצחת אותם תחת עינויים, כאשר היא מרימה קול צעקה באמצעות הצלב האדום למען גלעד שליט אשר נשבה כאשר הוא הפציץ את אנשינו בעזה בטנק שלו". ברדוויל טען גם כי ישראל מנסה לנצל את הבקשה הזאת ובקשות דומות כדי לחשוף את מקום הימצאו של שליט.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מחמיר את התנאים
צילום: גיל יוחנן
הלחץ ישפיע על חמאס?
צילום: אוהד צויגנבג
כדורה פארס. "לא נשאר במה להקשות"
צילום: ירון ברנר
מומלצים