שתף קטע נבחר

בכיר פלסטיני: נדרוש הכרה גם אם יחודש המו"מ

הנציג הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, הבהיר בשיחה עם כתבים כי הפלסטינים לא יוותרו על דרישה להכרה כמדינה ללא קשר לחידוש אפשרי של השיחות עם ישראל. "העצמאות אינה בנושאי הליבה. ההתנחלויות הבלתי חוקיות זו פעולה חד-צדדית"

לא מוותרים על מדינה: המשקיף הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, הבהיר הלילה (ו') שהפלסטינים מתכוונים לקדם הצבעה באו"ם על מדינה בכינוס העצרת הכללית בחודש ספטמבר, בלא קשר לחידוש אפשרי של שיחות השלום. בשיחה עם כתבים הציע מנסור לא להתייחס להשערות ולניחושים, ואמר כי בניגוד לבנייה בהתנחלויות, שהיא פעולה חד-צדדית ובלתי חוקית, הרי שהכרזת מדינה היא זכות מוקנית ואינה נחשבת לחד-צדדית.

 

 

"ישראל לא ביקשה רשות להכריז על מדינה ב-1948. ארצות הברית לא ביקשה רשות מהבריטים או מאיתנו להכריז על מדינה ב-1776. הכרזה שלנו על מדינה פלסטינית היא זכות טבעית ולא פעולה חד צדדית. אנחנו הפלסטינים לא נהיה שונים", הצהיר מנסור.

 

בהמשך, ציין הבכיר הפלסטיני כי "אנחנו מוכנים לדון בנושאים שעל סדר היום, אבל העצמאות שלנו אינה אחד מנושאי הליבה. ההתנחלויות הבלתי חוקיות זו פעולה חד-צדדית. אנחנו מוכנים לנהל משא ומתן עם שכנינו על הנושאים שחלקם עלו בדברי הנשיא אובמה וחלקם בדברי נציגי השלישייה האירופית (בריטניה, צרפת וגרמניה - י.ב.ח)".

 

פועלים לפירוק "הרוב המוסרי"

ריאד מנסור אמר כי הדיפלומטים הפלסטינים מנסים לפעול במערב אירופה כדי לסכל את המאמץ הישראלי להשיג את התנגדותן של המדינות הדמוקרטיות להכרזה על מדינה פלסטינית. "בימים ובשבועות הקרובים נתחיל לראות פעילות במערב אירופה", הוא הבטיח. "הפעולה שלנו תתרכז בבקשה מהמדינות להכיר בנו כמדינה פלסטינית בגבולות 1967".

 

מנסור אף מתח ביקורת על שגריר ישראל הנכנס לאו"ם, רון פרושאור, שנוכחותו מורגשת למדי בימים הספורים מאז הגעתו. "מילים יפות לא יביאו אותו רחוק באו"ם. יש כאן דיפלומטים מיומנים. אי אפשר להסיח דעתם על ידי מילים יפות", התייחס מנסור להופעתו המוצלחת של פרושאור בפני עיתונאים באו"ם. "יחסי ציבור משופרים על ידי נואם מוכשר לא ישנו את העובדות. כשנתקרב לספטמבר אנחנו מקווים שמשהו טוב יקרה".

 

לדבריו ממשלת נתניהו "היא ממשלה קיצונית, שאינה משקפת את עמדת הרוב בציבור הישראלי. אנחנו עומדים בפני רגע היסטורי. המנהיגים הישראלים חיים בעבר והם חושבים שיוכלו להוכיח שכולנו טועים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ישראל לא ביקשה רשות להכריז על מדינה ב-1948". ריאד מנסור
צילום: רויטרס
"נואם מוכשר, לא ישנה את העובדות". רון פרושאור
צילום: שחר עזרן
מומלצים