שתף קטע נבחר

מזוט דלף לים ליד שמורת האלמוגים באילת

לחוף אלמוג דלפו כ-5 טונות של מזוט - כנראה מכלי שיט גדול. "לא נפגעו ערכי טבע הודות לפעולה המהירה", אמרו במשרד להגנת הסביבה. הציבור נקרא להתרחק מהאזור ומחוף הווילג'. גם הים התיכון סובל מזיהום - חוף גורדון בתל-אביב נסגר שוב

זיהום בים, ליד אחד מאוצרות הטבע הנדירים בארץ. חוף אלמוג באילת, הסמוך לשמורת האלמוגים, זוהם היום (ו') במזוט. המשרד להגנת הסביבה העריך כי כ-5 טונות של מזוט קל דלפו לרצועת החוף.

 

אנשי התחנה למניעת זיהום ים באילת פועלים לניקוי הזיהום בחוף, הנמצא בין מרינה תור-ים לשמורת האלמוגים, ביחד עם אנשי שמורות הטבע והגנים. על פי ההערכה, המזוט, דלק נוזלי שמהווה תוצר של זיקוק נפט, דלף למפרץ אילת מאונייה.

 

ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, רני עמיר, אמר ל-ynet בצהריים כי "הכתם הגיע כמעט בשלמותו לאזור התחנה למניעת זיהום ים ולפי שעה לא זוהתה פגיעה באזור שמורת האלמוגים".


זיהום ליד שמורת האלמוגים (צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה)

 

עמיר ציין עוד כי באגף מעריכים שהגורם לזיהום הוא כלי שיט גדול, ונפתחו סריקות כדי לברר זאת. בהמשך ציינו במשרד כי "לא נפגעו ערכי טבע באילת הודות לפעולתם המהירה של כל השותפים שעמלו לאצור את השמן ולשאוב אותו מהים".

 

עם גילוי הזיהום, הזעיקו אנשי התחנה למניעת זיהום ים באילת, את אנשי רשות שמורות הטבע והגנים וכן מתנדבים מבית ספר שדה ואחרים. עשרות אנשי צוות פעלו בנסיון לאצור את השמן ולשאוב אותו מהים. כ-20 חביות שמן ועוד כ-6 מ"ק של חומרים ייעודיים לספיגת השמן נשאבו.

 

המשרד להגנת הסביבה ביקש מסקרנים להתרחק מאזור חוף אלמוג - חוף הוויליג' ועד שמורת האלמוגים עד להודעה חדשה וזאת על מנת לא להפריע לפעולות הניקוי.

 

הים שלנו מזוהם

לא רק הים האדום סובל מזיהום, אלא גם הים התיכון. ממשרד הבריאות נמסר היום כי חוף גורדון בתל-אביב אסור לרחצה עד להודעה חדשה, בשל זיהום. גם לפני כחודש אסר המשרד על הרחצה בחוף, לאחר שבדיקות גילו כי המים מזוהמים. בבדיקות מעבדה, שבוצעו בקרבת החוף, התגלו ריכוזים מסוכנים של חיידקי קולי צואתיים. בהמשך נסגר החוף בשל זיהום שנגרם מגלישת ביוב לחוף וזיהום המים.

 ,

מפתיחת עונת הרחצה, לפני פחות מחודשיים, נסגרו לא פחות מ-13 חופים בשל זיהום. בעמותת "צלול" טוענים כי מדובר בפתיחת עונת הרחצה ה"מזוהמת" ביותר מזה שנים. מנתוני העמותה עולה כי בחופי עכו נפתחה עונת הרחצה באיחור בשל זיהום שמקורו היה בתקלה במכון טיהור השפכים כרמיאל.

 

החודשי אותר זיהום גם בחופי עמק חפר, במכמורת, בית ינאי ובחוף נעורים שבשרון. משרד הבריאות אסר את הרחצה הציבורית בהם. כעבור מספר ימים, לאחר שמי החופים נמצאו בטוחים בבדיקות מעבדה, הותרה הרחצה.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אהובה מאמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזיהום בחוף אלמוג
צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה
מומלצים