שתף קטע נבחר

ארה"ב: מדינת ניו-יורק אישרה נישואים חד-מיניים

אחרי קרב פוליטי חריף, התגייסות סלבריטאים וספורטאים והתרוצצויות עד הרגע האחרון, אישר הסנאט הניו-יורקי להומואים ולסביות להינשא. ניו-יורק היא המדינה השישית בארה"ב שמתירה נישואים חד-מיניים. הקרב חוזר כעת לקליפורניה . צפו בתמונות

הסנאט של מדינת ניו-יורק הצביע הבוקר (שבת) בעד אישור נישואים חד-מיניים. בכך הופכת ניו-יורק למדינה השישית בארה"ב המאפשרת נישואי הומואים ולסביות. ההחלטה התקבלה ברוב של 33 תומכים לעומת 29 מתנגדים ותיכנס לתוקף בתוך חודש. 

 

להצבעה בסנאט קדמה מסכת התרוצצויות והשתדלויות מצד מקורביו של המושל אנדרו קואומו, העומד מאחורי המהלך לתיקון החוק, בניסיון להבטיח את הרוב באמצעות השגת תמיכתם של שני סנאטורים רפובליקנים. גם ראש העיר ניו-יורק מייקל בלומברג, סלבריטאים וספורטאים הצטרפו למאבק להשגת הרוב בסנאט הניו-יורקי, שבו זוכים הרפובליקנים לרוב.

 

צילום: EPA

 

מה שאפשר בסופו של דבר את אישור החוק הוא הסכם שלפיו ארגונים דתיים וארגונים המסונפים לזרמים דתיים במדינת ניו-יורק לא יחוייבו לקיים טקסי נישואין חד-מיניים, ואלה ייערכו במסגרות אזרחיות.

  

ארגוני זכויות אדם וארגוני הקהילה הגאה בארה"ב רואים בניצחון בניו-יורק כנקודת מפנה במאבק של הומואים ולסביות להינשא הנתון בוויכוח ציבורי חריף וידע בשנים האחרונות עליות ומורדות. סוגיית הנישואים החד-מיניים צפויה להיות גם אחד הנושאים הבוערים במערכת הבחירות לנשיאות בשנה הבאה. 

 

בשנת 2009 ספגו ארגוני ההומואים מפלה בניו-יורק, וזו לוותה שנה לאחר מכן בכישלונות דומים גם בניו-ג'רזי, ניו-מכסיקו, ברוד איילנד ובקליפורניה, שכבר אישרה נישואים חד-מיניים אך הפכה את ההחלטה חמישה חודשים לאחר מכן. כעת, עם אישור החוק, צפויה ניו-יורק להפוך מגנט לזוגות חד-מיניים המבקשים להינשא בסנטרל פארק, בהמפטונס או במפלי ניאגרה.

  

"אני יודע שההצבעה שלי תאכזב רבים, אך ההצבעה שלי היא הצבעה מצפונית. עשיתי את הדבר הנכון כדי לאפשר שיוויון בנישואים", אמר הסנאטור הרפובליקני סטיבן סלאנד, שלפני שלוש שנים הצביע נגד נישואים חד-מיניים והפעם שינה את דעתו. גם הסנאטור הרפובליקני מארק גריסנטי אמר כי אינו יכול לשלול זכויות בסיסיות מאדם הרוצה להינשא.

 

ניו-יורק מצטרפת לחמש מדינות אחרות שכבר אישרו נישואים חד-מיניים: קונטיקט, איווה, מסצ'וסטס, ניו-המפשיר, ורמונט ומחוז וושינגטון הבירה. בסוף השבוע הקרוב יתקיימו אירועי גאווה בערים רבות ברחבי ארה"ב, והחגיגות בניו-יורק צפויות להיות ססגוניות במיוחד. ארגוני ההומואים מתכוונים להשליך את יהבם כעת על קליפורניה, בניסיון להפוך שם את ההחלטה עוד לפני הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החגיגות ב"תפוח הגדול" מתחילות
צילום: AFP
מומלצים