שתף קטע נבחר

להיות גלעד שליט: חזי שי וגילה אלמגור ב"צינוק"

חמש שנים בשבי החמאס: ידוענים ישראלים נכנסים ל"צינוק" לאות הזדהות עם סבלו של החייל. גילה אלמגור קראה "לדאוג לזה שראש הממשלה לא יוכל לישון בשקט". מאוחר יותר, אמר השבוי לשעבר חזי שי: "קשה לי להבין למה לא החזירו אותו"

חמש שנים לשבי, 24 שעות בצינוק. פעולות המחאה וההפגנות לציון חמש שנים לנפילתו בשבי של גלעד שליט הגיעו אמש (שבת) לשיאן עם פריצת של בני המשפחה למתחם ראש הממשלה בירושלים, שם קשרו עצמם בשלשלאות אחד לשני. במקביל יצא לדרך פרויקט "הצינוק", במסגרתו נכנסים במשך 24 שעות אמנים וידוענים אחרים לחדר דמוי צינוק באולפני הרצליה, כל אחד למשך שעה, לאות הזדהות עם סבלו של גלעד המנותק מיקיריו כבר 43,824 שעות. 

 

לשידור החי מה"צינוק":  

לצפייה במסך מוגדל - לחצו כאן

 

20:00: גילה אלמגור בשעה של מחשבות

ראשונה להיכנס לצינוק היתה השחקנית וכלת פרס ישראל, גילה אלמגור. עם צאתה, סיפרה ל-ynet שהקדישה את השעה ב"צינוק" למחשבות: "כשאדם נמצא לבד, יש לו זמן לחשוב. אלה לא התנאים בהם הוא באמת מוחזק. אני שחקנית, וזו תפאורה. אין לנו מושג איך גלעד באמת מוחזק, אין לנו מושג איפה כואב לו, מה הוא מרגיש ואיפה הוא. אבל אנחנו יודעים שכבר 5 שנים הוא קבור באיזה בור, בתנאים הרבה יותר קשים מאלה שאנחנו יכולים לדמיין. זו הסיבה שהסכמתי להשתתף במיזם הזה. כדי להשמיע עוד קול. כי זה מה שאפשר לעשות וצריך לעשות עכשיו".


הפחד לא יכול להצדיק סירוב. גילה אלמגור (צילום: תומריקו)

 

אלמגור הביעה תקווה ש"אולי זה יצליח בכל זאת להזיז משהו אצל מקבלי ההחלטות, כי אנחנו צריכים לדאוג לזה שראש הממשלה לא יוכל לישון בשקט, ושר הביטחון לא יוכל לישון בשקט וכל שאר שרי הממשלה, עד שהם יעשו משהו וגלעד יוחזר הביתה. אני לא פוליטיקאית ולא יכולה לעסוק בשאלת המחיר. אני יודעת שיש לנו צבא ומשטרה. אם משחררים מחבלים, אפשר לעקוב אחריהם. לראות לאן הם הולכים ומה הם עושים. הפחד הזה לא מצדיק בעיני להמשיך ולסרב להביא לשחרורו של גלעד אחרי 5 שנים. אני יכולה רק להעריץ את אביבה ונועם על השקט שלהם, כי אם זה היה הילד שלי, אלוהים ישמור, לא הייתי שותקת לרגע - עד שהיה משוחרר". 

 

21:00: עמי איילון מנגח את נתניהו

אחרי אלמגור נכנס ראש השב"כ לשעבר, עמי איילון, שאמר כי הביטחון הלאומי בישראל תלוי בידיעה של כל חייל ישראלי, שהמדינה תעשה עבורו הכל בעת צרה. אמונה זו הולכת ונשחקת בחמש השנים בהן גלעד נתון בשבי. "כל חייל שמתגייס לצה"ל, במסגרת החוק, כורת למעשה ברית עם המדינה: אנחנו אומרים למתגייס אתה תילחם עבורנו, אתה יודע שאולי לא תחזור, שאולי תיפצע, שאולי תיפול בשבי, אבל החייל הזה יודע שבמקרה כזה - אנחנו נהיה שם עבורו.

 

"פעם קראו לזה ערבות הדדית. אלא שכבר חמש שנים, מדי יום, אנחנו שוחקים את הברית הזו, את הערבות ההדדית, בעצם העובדה שאנחנו מתווכחים על המחיר שאנחנו צריכים לשלם על החייל. מתוך האמרה 'אחד בשביל כולם, כולם בשביל אחד', נשאר רק החלק הראשון. אחד בשביל כולם. גלעד שליט בשבילנו". איילון הוסיף כי אינו מצפה מנתניהו להיכנס לצינוק: "אני לא מצפה ממנו להזדהוּת, אלא לביטחון, ומה שהוא עושה זו פגיעה אנושה בביטחון הישראלי". 


לשחרר את גלעד למען ביטחון ישראל. עמי איילון (צילום: תומריקו)

 

"אנחנו משקיעים אנרגיה בשאלה מה יקרה אם ישוחררו אותם 1,000 מחבלים בני עוולה, שאת חלקם אני הצלחתי להכניס לכלא, וברור לי שמדובר ברוצחים", אמר איילון, "אבל אני חולק על העובדה שצפוי גל פיגועים אם ישוחררו. מדיניות הפיגועים של חמאס הרבה יותר מורכבת ולא תלויה בשחרורם, אבל לא זו הדילמה. המשוואה האמיתית היא אותם 1,000 מחבלים במחיר אי-שחרורו של גלעד, שמהווה פגיעה האנושה בביטחון הלאומי של המדינה. במקרה זה התשובה היא חד-משמעית: ביטחון ישראל קודם, וכדי שלא יישחק אנחנו צריכים להחזיר את גלעד הביתה". 

 

22:00: רון קופמן על "הפוליטיקאים המטונפים"

עם כניסתו ל"צינוק", בחן פרשן הספורט, רון קופמן, את הקירות, ישב מהורהר כשהוא משחק בחוט מתכת שהחזיק בידו. "צינוק זה לא", אמר לבסוף. "אני משוכנע שגלעד מבלה את זמנו בתא הרבה יותר קטן. אין לו את הלוקסוס של תא באולפן טלוויזיה שבנו תפאורנים. אני צריך לשבת כאן שעה. לא משהו גדול. הוא יושב כבר חמש שנים, אני מאמין שהוא גם מועבר ממקום למקום. בטח יש גם אמצעים למנוע השתלטות של צה"ל. אני חושב על ארגז חומר נפץ, אולי הרבה ארגזים".

 

קופמן קבל על התנאים שבהם מוחזקים האסירים הביטחוניים: "הנה סמיר קונטאר ישב בכלא 24 שנה, עשה שני תארים באוניברסיטה, שוחרר ואז הפך לגיבור גדול. על כך שהוא רצח ילדה. ראינו את האסירים הביטחוניים בכלא שלנו. חיים לא רע. יש להם סדינים של ברצלונה, פלאפונים, פייסבוק. אפילו התייחדות יש לחלק מהם, שיוכלו להתרבות. ככה זה, ממשלות ישראל תמיד רצו להיות הומניות על חשבון אזרחיה".


"תהיו כמו יאיר נתניהו". רון קופמן (צילום: תומריקו)

 

"מי דואג לגלעד שליט?" תהה, "נתניהו לא חותם על העסקה כי הוא לא רוצה להיות ראש ממשלה שייזכר בהיסטוריה כמי שחתם על ההסכם הכי גדול לשחרור אסירים מאז רבין. הרבה יותר טוב להתעסק עם איראן".

 

"עלול להיות מצב, אסון שגורלו של גלעד שליט יהיה כמו זה של רון ארד. מה יגידו אז? אני בטוח שהפוליטיקאים המטונפים ימצאו מוצא. הרי יש להם יועצי תקשורת". הוא המשיך להשתלח בפוליטיקאים שחושבים רק על הישרדות בכנסת הבאה, בריבלין, שלדבריו עסוק לארגן נסיעות לאשתו, ובשר החוץ, ליברמן, שלדבריו "הזכיר בשנים האחרונות את שליט פחות משר החוץ הצרפתי". גם ברק ומתן וילנאי זכו לנחת לשונו. "הוא היה פוליטיקאי כבר בצבא", אמר. "גם בצאלים הוא היה פוליטיקאי. בכל פעם שהיה צריך לעשות, הוא ברח". הוא המליץ למתגייסים ללכת לקרבי, אבל לדעת שיישארו לבד: "אולי תעשו מה שעשה יאיר נתניהו. משרד בבניין, מ-8 עד 4. אבל לכם, לא יהיה מאבטח כמו שיש לו".

 

קופמן פנה להוריו של גלעד והזכיר להם את מאבקה של אמו של יוסק'ה גרוף, שנשבה במלחמת לבנון השנייה. "פוליטיקאים הם זן לחיץ. חושבים רק על הקדנציה הבאה".  


חושב על גלעד. חזי שי (צילום: תומריקו)

 

23:00: השבוי לשעבר על השבוי הנוכחי

חזי שי, שנפל בשבי בקרב בסולטן יעקוב ושוחרר בעסקת ג'יבריל, השנויה במחלוקת, אמר ב'צינוק': "אני חושב על גלעד. מה עובר על גלעד. מה הוא חושב. מה הוא מאמין. קשה לי להבין למה לא החזירו אותו. מה משיגים בזה שלא מחזירים אותו".

 

במהלך הלילה ישבו ב"צינוק" גם צביקה הדר, עוז זהבי, חנוך דאום, גיא זוארץ, עזאם עזאם, דני יתום ומצדה זאבי.

 

להלן סדר היושבים במהלך היום: 7:00 שלמה וישינסקי, 8:00 אחינועם ניני, 9:00 יעל בר זוהר, 10:00 מנשה קדישמן, 11:00 אלון גל, 12:00 אורנה בנאי, 13:00 איל ברקוביץ', 14:00 משה איבגי, 15:00 אלירז שדה, 16:00 כרמי גילון, 17:00 אביב גפן, 18:00 משה פרץ, 19:00 מאיר שלו.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 25/06/2011 21:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בצינוק. גילה אלמגור
צילום: תומריקו
לדמיין שאתה שם. צביקה הדר
צילום: תומריקו
מה עובר על גלעד? חזי שי בצינוק
צילום: תומריקו
בני משפחת שליט במתחם ראש הממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים