שתף קטע נבחר

הערכה: משט קטן משמעותית ייצא ביום שלישי

בירושלים הביעו סיפוק מהצלחת המאמצים הדיפלומטיים לקראת המשט המתוכנן לרצועת עזה. על פי הערכות, בפעולת המחאה ישתתפו כעשר ספינות בלבד, ועליהן כ-500 בני אדם

משט מוגבל ומצומצם. על אף יציאתה של ספינה ראשונה לעזה אתמול (שבת), בירושלים מעודדים ממה שנראה, נכון לעכשיו, כפעילות מחאה מוגבלת בהיקפה, בניגוד לתכנון המקורי.

 

על פי הערכות, בין שמונה לעשרה כלי שיט יקחו חלק במשט לרצועה, כשעליהם יהיו כ-500 פעילים. היקף הפעילות

האמור קטן באופן משמעותי מקנה המידה המקורי, עניין אותו מייחסים בישראל, בין היתר, למאמצים בילטראליים אינטנסיביים שניהל משרד החוץ מול מדינות אירופה. להקשר זה, ניתן לייחס גם את ההערכות כי כלי השיט ייצאו לדרכם מיוון ולא מטורקיה - במה שנראה כהמשך לפרסומים על חימום היחסים בין ישראל לממשלת ארדואן.

 

אתמול הפליגה ספינה צרפתית מקורסיקה, כשעל סיפונה שישה בני אדם. היא צפויה להצטרף לכלי השיט האחרים שאמורים לצאת לדרכם בהמשך השבוע, ככל הנראה לאחר קיום "מסיבת העיתונאים האחרונה לפני המשט", ביום שני ביוון. על פי הערכות בירושלים, ייצא המשט לדרכו מיד לאחר הצהרות המארגנים האחרונות, אולי כבר ביום שלישי.


תדרוך בטורקיה לפני המשט (צילום: רויטרס)

 

בשבועות האחרונים, ידעו מארגני המשט אכזבות רבות, ביטולים וקריאות בינלאומיות הולכות ומתגברות נגד פעולת המחאה. לפני כשבועיים, הודיע ארגון ה-IHH כי לא ייקח חלק בהפלגה, במה שהוגדר כ"נסיבות

טכניות". זמן קצר לאחר מכן, פורסם לראשונה ב-ynet על ביטול המשט הצרפתי המיועד, לאחר לחץ כבד של הקהילות היהודיות על אנשי ממשל בצרפת.

 

במקביל, הדגיש הממשל האמריקני את התנגדותו למשט בשורת הצהרות, בהן כינה אותו "פרובוקציה" וכן הזהיר את המשתתפים בו מפני עימות עם כוחות צה"ל. בסוף השבוע, הודיעה קפריסין כי בדומה לעמדתה בשנה שעברה, גם הפעם לא תתיר יציאת כלי שיט משטחה.

 

בנוסף להיערכות המדינית, מתכונן צה"ל למשט גם כן. חיל הים מצוי זה מספר ימים בהיערכות מיוחדת, במסגרתה סוכם גם "תרגיל ההשתלטות" שביצעו כוחותיו לפני כשבועיים. בין היתר, העריכו בצה"ל כי על אחת הספינות יהיו גורמים קיצוניים שעלולים לפעול באלימות. מפקד החיל, האלוף אליעזר מרום, אמר בשבוע שעבר כי "כניסת המשט תאפשר לחמאס, שהוא ארגון טרור קיצוני הפועל בחסות איראן, להצטייד בכמויות נשק בלתי מבוקרות". בטקס סיום קורס הצוללנים ה-99 בבסיס החיל בחיפה, קרא מרום "לכל הגורמים המשפיעים להטיל את כל כובד משקלם כדי למנוע את צאתו של משט הפרובוקציה המיותר הזה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנות חיל הים למשט המתוכנן
צילום: דובר צה"ל
מסיבת העיתונאים של ארגון ה-IHH. "נסיבות טכניות"
צילום: AP
על סיפון המרמרה. לא תשתתף במשט
מומלצים