שתף קטע נבחר

איך להימנע מהסחות דעת?

קשה לשמור על ריכוז כשאנחנו משתמשים באותו מחשב גם לצורכי עבודה וגם לצורכי הנאה ובזבוז זמן. הנה כמה טיפים לאיך להימנע מהסחות דעת במחשב ולהישאר מרוכזים במשימות חשובות

<< כפתור הלאב של ויקיפדיה

 

לרבים מאיתנו יש בעיה קשה עם ריכוז בעבודה. זה לא שלכולנו יש הפרעות קשה וריכוז, זה פשוט שיום העבודה שלנו מלא בפיתויים לבזבוז זמן באותה כמות שהוא מלא במשימות שחייבים לסיים בזמן. בזבוז זמן הוא לא בהכרח גלישה אוטומטית בפייסבוק או ב-ynet. אפשר לבזבז זמן גם בביצוע עבודה שהיא פחות חשובה, כמו לטפל במייל קטן שנכנס עכשיו מהמשרד ליד או לצ'וטט עם שושי מתחזוקה. אספנו לכם כמה טיפים שיעזרו לכם לא להתפתות לקרוא מיילים חדשים, לצ'וטט ולבדוק אם עשו לכם לייק כל שלוש דקות או פחות.

 

הגבילו את זמן הגלישה שלכם

קל מאוד להחליט שאתם הולכים לגלוש בפייסבוק רק חמש דקות ואז להיגרר לקרוא איזה Note ארוך, משם להמשיך ל-People you may know, לחפש תמונות ביקיני מאלבום תאילנד 2008 של מישהי שאתם לא מכירים, לחזור לעמוד הראשי ולבדוק סטטוסים חדשים מרבע השעה האחרונה ולקנח בצפיה של קליפ שמישהו פרסם בצירוף המילים "שיהיה לכולם שבוע טוב"! והופ, הלכה לה חצי שעה בקלות.

 

הדבר הכי חשוב הוא לדעת לשלוט במשך הגלישה שלכם באתרים שטומנים סיכון לבזבוז זמן כמו פייסבוק או, למשל, אתר החדשות האהוב עליכם. ואם לא לדעת לשלוט בעצמכם, שמישהו אחר ישלוט בגלישה שלכם בשבילכם.

 

לבעיה הזו אנחנו מציעים את התוסף Chrome Nanny לגולשים בדפדפן כרום או את התוסף LeechBlock למשתמשי פיירפוקס. לאחר התקנת התוסף אתם יכולים להגדיר קבוצה של אתרים שאתם רוצים שיחסמו בשעות מסויימות או שתתאפשר גלישה מוגבלת בזמן אליהם. אם תנסו לגלוש מחוץ למגבלות שלכם הדפדפן שלכם יצעק עליכם לחזור לעבוד. אם תרצו לשנות באמצע את ההגדרות של החסימה תתבקשו להקליד טקסט אקראי באורך 30 אותיות שיוצג על המסך. ולא, ברור שאי אפשר לעשות לו העתק והדבק.

 


 

לקוחות כל הבנקים יכולים להשתמש באתר MinutesPlease שעושה כמעט את אותו הדבר, רק בלי להתקין דבר על המחשב והוא יעבוד גם למשתמשי אינטרנט אקספלורר. מכניסים כתובת אתר אינטרנט ומשך הזמן שאתם רוצים לגלוש בו. האתר יפתח לכם חלון חדש שיסגר מעצמו בתום הזמן שהגדרתם. זה דורש מעט יותר כוח רצון מאשר התוספים לדפדפן שנוקטים גישה יותר נוקשה, אבל זה עדיין עובד.

 

הקטינו לשוניות בכרום

בג'ימייל ובפייסבוק עשו שכותרת העמוד משתנה בהתאם למה שקורה באתר. זאת אומרת שבלשונית של האתר בדפדפן כתוב בסוגריים כמה הודעות לא נקראו, למשל: Gmail - Inbox (10) או בפייסבוק Facebook (27). זה יכול להיות מועיל לאנשים שמחכים באופן אקטיבי לקבל מייל או הודעה אבל זו גם מלכודת דבש למי שמביט בחטף ומגלה שהגיעה הודעה חדשה. בג'ימייל יש עוד תחכום: הכותרת משתנה ל-"Eran Someguy is typing..." בשעה שמישהו בצ'ט כותב לכם הודעה.

 

משתמשי כרום, יש בדפדפן אפשרות להקטין לשוניות לגודל אייקון בלבד כדי שלא יוצג מספר ההודעות שלא נקראו. הקליקו קליק ימני על לשונית ובחרו באפשרות Pin tab. הלשונית תצטמק ותעבור לתחילת השורה. אפשר להקטין מספר לשוניות ובכך גם לחסוך מקום בשורת הלשוניות וגם לא לראות אם יש פעילות בשירות שאתם מנסים להימנע ממנו.

 

עדיף לא לדעת - מספר ההודעות שלא נקראו

באותו נושא יש אפשרות בג'ימייל להסתיר את מספר ההודעות שלא נקראו. זה לא משפיע על כותרת העמוד והדפדפן אבל זה מעלים זכר למספר המיילים שלא נקראו בתוך השירות עצמו. כלומר, הרשימה בצד שבה יש את תיבת הדואר הנכנס ואת התויות שעל פיהן מסודרת התיבה שלכם תהיה נטולת מספרים. איך זה עוזר לכם להתרכז? פשוט מאוד - זה מוציא אתכם מהמירוץ התמידי של לאפס את תיבת המייל. כך אתם דואגים שרק מיילים חשובים יטופלו וכל הפחות חשובים יחכו עד שבאמת יהיה לכם זמן פנוי ולא תטפלו בהם על הדרך בשעה שיש משימות יותר חשובות. איפוס תיבת מייל הוא לא משימה בפני עצמה, זכרו את זה.

 

השביתו זמנית את חשבון הפייסבוק שלכם

שיטה נפוצה להימנע מהסחות דעת היא להשבית את חשבון הפייסבוק באופן זמני. סטודנטים אחראיים כבר מיישמים את השיטה בכל תקופת מבחנים, והדבר יכול לעזור גם לכם אם יש לכם פרוייקט גדול לסיים או אם סתם מאסתם ברשת החברתית בינתיים.

 

השבתת החשבון תוריד אתכם מתוצאות החיפוש, תעלים אתכם מרשימות החברים שלכם, ולא תאפשר לאף אחד לראות לכם את הפרופיל ולכתוב לכם על הקיר. כל זאת מבלי למחוק לחלוטין את חשבון הפייסבוק (שגם זה רעיון לא רע בכלל). בכל שלב תוכלו להפעיל את החשבון מחדש ולחזור לאותה נקודה שבה השבתתם אותו.

 

כך תשביתו את חשבון הפייסבוק שלכם:

לחצו על תפריט "חשבון" בפינה השמאלית ובחרו ב-"הגדרות חשבון".

 


 

בעמוד ההגדרות בחרו באפשרות האחרונה, שהיא השבתה. בשלב הזה פייסבוק קצת נלחץ ושואל אתכם אם אתם בטוחים שאתם רוצים לעשות את זה. הוא אפילו נוקט בגישה פולנית וסוחטת רגשות - "אהוד יתגעגע אליך. שלח לו הודעה". אשרו את כל האפשרויות שאתם רוצים והחשבון שלכם יושבת עד להודעה חדשה.

 


 

הפסיקו את התראות המיילים מאאוטלוק

עד כה טיפלנו בתושבי הפייסבוק, ג'ימייל וטוויטר. משתמשי אאוטלוק, אנחנו לא רוצים להפלות אתכם. לאאוטלוק תוכנה מאוד שימושית שיכולה גם להסיח את דעתכם והיא חלונית ההתראה על מייל חדש. אם אתם מקבלים הרבה מיילים בזמן שאתם מנסים לעבוד זה מקשה על היכולת להתרכז - כל דקה חלונית חדשה שמגרה אתכם להציץ פנימה ואולי אפילו חס וחלילה לענות.

 

כשאין לכם זמן להיות מוטרדים ממיילים חדשים, לחצו לחיצה ימנית על האייקון של אאוטלוק בפינת סרגל המשימות והסירו את הבחירה מ-"הצג בשולחן העבודה התראה בדבר הודעת דואר חדשה". כשאתם מוכנים לקבל התראות שוב, חזרו על הפעולה.

 


 

התנתקו כשאתם לא צריכים

סיימתם לפשפש בתמונות בפייסבוק? ביקשתם מכל החברים שלכם לרטווט לכם בטוויטר? מקבלים יותר מדי אימיילים בג'ימייל? פתרון פשוט ומתבקש הוא לצאת מהאתרים האלה. לא סתם לסגור את הלשוניות רק כדי שתוכלו לגשת אליהם מהמועדפים שלכם בעוד דקה וחצי, אלא לצאת מהחשבון כך שבעוד תשעים שניות כשאתם תיכנסו לאתר שוב תיאצלו להזין שם משתמש וסיסמה. טרחה קטנה - אבל זה עושה את ההבדל כשאתם באמת מהבודקים הכפייתיים.

 


 

פשוט תפסיקו לצ'וטט

מלכודת בזבוז הזמן הגדולה מכולן היא כנראה פונקציית הצ'ט המובנית בהרבה שירותים, כמו ג'ימייל ופייסבוק. גם שירות המסנג'ר של מיקרוסופט או סקייפ (גם של מיקרוסופט) לא עוזרים. כשאתם מוכרחים להתרכז, כבו את הצ'טים. גם אם אתם על מצב עסוק וגם אם אתם רק נכנסים לאתר לרגע קטן לבדוק משהו, מישהו יכול לתפוס אתכם בדיוק ברגע הזה ולפתוח בשיחה שבאמת אין לכם זמן בשבילה. צאו מהצ'ט ועשו לכם טובה. מי שצריך אתכם באמת יהיה מסוגל לתפוס אתכם במייל או בטלפון. כמובן שכשאתם מוכרחים להתרכז, לכבות את הטלפון שלכם זה גם רעיון לא רע בכלל.

 

חדש: אפליקציה שלא עושה כלום >> 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים