שתף קטע נבחר

נתניהו: פתרון המפלס בים המלח - תוך 21 יום

ראש הממשלה, שר האוצר ובכירים נוספים הגיעו כדי לבחון מקרוב את בעיית המפלס העולה באגן הדרומי. נתניהו הדגיש שהמפעלים יאלצו לשאת ברוב הוצאות קציר המלח – בהסכמה או בכפייה. "באנו לכאן היום כדי להציל את ים המלח", אמר

האם אחרי שנים רבות תיפתר בעיית עליית מפלס ים המלח ? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הטיל על צוות בינמשרדי, בראשות ראש אגף התקציבים באוצר, להמליץ תוך 21 יום על פתרון לבעיית עליית המפלס בדרום ים המלח. "אני מקווה שתוך חודש נהיה אחרי הפתרון לבעיה שאזרחי ישראל והעולם מחכים לה כבר שנים", אמר נתניהו שביקר היום (ב') באזור ים המלח.

  

נתניהו ושטייניץ הבהירו את עמדתם, לפיה רוב המימון לפעולות במקום הנמוך בעולם צריכות להיות מוטלות על מפעלי ים המלח. ראש הממשלה הדגיש כי במידה שהפתרון לא יגובש בהסכמה עימם, הוא יבוצע בכפייה, בדרך משפטית. בימים אלה מצויים נציגי כי"ל במשא ומתן מתקדם מול נציגי האוצר בנושא זה, לאחר שהבהירו כי יהיו מוכנים לשאת בעלויות המימון – באופן חלקי.


הממשלה יורדת נמוך - ועושה למען ים המלח (צילום: משה מילנר, לע"מ)  

 

במהלך הביקור ביקש ראש הממשלה לעמוד מקרוב על בעיית המפלס העולה באגן הדרומי וסכנת ההצפה של אלפי בתי המלון באזור. נתניהו הגיע למקום כשהוא מלווה בשר האוצר, שר המשפטים יעקב נאמן, שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, והשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן.


"פתרון שמחכים לו שנים רבות". מתחם המלונות (צילום: lowshot)

  

"באנו לכאן היום כדי להציל את ים המלח. אנחנו מחויבים להציל אותו. כל ממשלות העבר דיברו, אבל הממשלה שלי עושה", אמר ראש הממשלה שהתייחס לחלופות השונות הקיימות לעצירת המפלס. "לנו ברור שפתרון קציר המלח הוא הפתרון המועדף על ידי המומחים השונים", אמר נתניהו. "אני מוכן לבדוק את פתרון קציר המלח ומקווה שנגיע להסכמה משותפת עם מפעלי ים המלח".

  

נתניהו הוסיף כי יוקמו עוד עיר או שתיים באזור הערבה והבטיח כי הרכבת שמתוכננת לאילת תגיע גם למפעלי ים המלח.

 

ראש המועצה האזורית תמר דב ליטבינוף אמר כי "מדובר בביקור בעל משמעויות היסטוריות. ההחלטות שיתקבלו בעקבות הביקור הזה ישפיעו על עתיד ים המלח והאזור, על המשך ההתיישבות הציונית כאן בדור הזה ובדורות הבאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ים המלח. הפתרון קרב
צילום: רויטרס/NASA
יבדוק את פתרון קציר המלח. נתניהו בסיור בים המלח
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים