שתף קטע נבחר

ותודה לשוטריי שהביאוני עד הלום

יש להניח כי לא לכך כיוונה המשטרה, כאשר עצרה את אחד מבכירי רבני הציונות הדתית. אך כתוצאה נרשם איחוד מחודש בשורות הזרם המפולג הזה. הרב ליאור עצמו, מועמד מוביל במרוץ למנהיגות הרוחנית הסרוגה, יכול לשלוח זר למפכ"ל

כבר תקופה ארוכה מחפשת הציונות הדתית הנהגה רוחנית, ולשווא. היא מפולגת בין זרמים ותתי-זרמים – החל מהחרד"לים וכלה בדתיים-לייט – ובין רבנים מגוונים שונים. היום נפל דבר במיני-ישראל, כאשר הרשויות סייעו לציבור המסוכסך והמפולג הזה להתאחד, סוף-סוף, מאחורי רעיון ודמות. הרב דב ליאור יכול לשלוח זר פרחים למשטרת ישראל, שסייעה לו לצבור נקודות במרוץ לראשות הכיפה הסרוגה.

 

 

לאחר פטירתם של הרב מרדכי אליהו והרב אברהם שפירא, שני ענקי התורה של הציבור הדתי-לאומי,

לא נמצא מי שיתפוס את מקומם. רבנים רבים ניסו למשוך אליהם את הכיפות הסרוגות, וכתוצאה מהוואקום העצום שנוצר, התפתחו גם תופעות לוואי פוליטיות. הציבור הדתי-לאומי שהיה בעבר מאוחד בכל תחום כמעט, מצא עצמו בבלבול וריבוי מחלוקות.

 

מתלכדים סביב המשותף

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע-חברון וראש ישיבת ההסדר בעיר, נחשב כיום לאחד מבכירי רבני הציונות הדתית, ומזוהה עם הפלג החרדי-לאומי. גדולתו התורנית מסמנת אותו כאחד מהיורשים הפוטנציאליים לכתר "רב הציונות הדתית" (בצירוף הכרחי של רב מעדות המזרח ורב מגוון תורני-לאומי אחר).

 

גם אם אין מרוץ רשמי לתפקיד, כדי להגיע למעמד המנהיג הדתי-לאומי, עוסקים הרבנים המתחרים בכיבוש הלבבות באמצעות ביקורים בישיבות, מתן

שיעורי תורה המוניים, הוצאת פסקי הלכה ויציאה לשבתות מחוץ ליישוביהם. בין היתר, הם לא חוששים להביע את תמיכתם בתנועות פוליטיות, ונותנים חסות לנאמניהם המרכזיים.

 

אין ספק שהיום הזה – על משמעויותיו השונות להתנהלות המדינה מול הסמכויות הרבניות – ייחרת בדברי הימים של הציונות הדתית כאבן דרך בעצם התלכדותה סביב רעיון משותף, ולא פחות מכך - סביב אדם משותף.

 

מעצרו של רב בכיר באמצע הרחוב, הביא פוליטיקאים ואף רבנים רבים - בהם גם כאלה שקריית ארבע-חברון איננה גביע הקידוש שלהם כלל ועיקר - לגנות את המשטרה ולהתלכד במחאה משותפת.

 

כל האירוע כולו לא ארך יותר מכמה שעות, אך האפקט נמשך עוד הרבה מעבר. מאות רבות של צעירים

שיצאו לצמתים מרכזיים, שיבשו את התנועה, ולא חששו להיעצר ואף לספוג מהלומות מצד כוחות המשטרה.

 

הרב דב ליאור עוד יינשא בימים הקרובים על כפיהם של רבים בציונות הדתית, בהם כאלה שנפגעו מ"הפגיעה בכבוד התורה", אחרים שזועמים על פגיעה "ברב מכהן" ואף מי שרואים בכך פגיעה בציונות הדתית גרידא. שהרי אין לאף אחד ספק: את מה שעשתה המשטרה היום, היא לא הייתה מעזה לעשות לאף "גדול תורה" ליטאי או ש"סניק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דב ליאור
צילום: גיל יוחנן
הרב ליאור נישא על כפיים
צילום: נועם מושקוביץ
מחאה כלל מגזרית
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים