שתף קטע נבחר

הבית התחתון בהולנד: שחיטה כשרה - אסורה

היהודים והמוסלמים בהולנד התאחדו באופן חריג נגד הצעת החוק, אך היא אושרה ברוב גדול בבית התחתון בפרלמנט. הרב הראשי: "זה היה החוק הראשון שחוקקו הגרמנים בהולנד"

האם הולנד תאסור בקרוב על שחיטה כשרה? הבית התחתון בפרלמנט ההולנדי אישר אמש (יום ג') הצעת חוק האוסרת לשחוט בעלי חיים בלי להמם אותם באמצעות מכת חשמל קודם לכן. באופן יוצא דופן, היהודים והמוסלמים במדינה יצאו יחד נגד ההצעה, שטרם אושרה על-ידי הבית העליון.

 

ההצעה שהוגשה על-ידי המפלגה לזכויות בעלי החיים, המפלגה הראשונה מסוגה שהצליחה להיכנס לפרלמנט אירופי, אושרה ברוב של 116 תומכים מול 30 מתנגדים. בהצעה תמכו מחוקקים מימין ומשמאל, בעוד שרק המפלגות הנוצריות הצביעו נגדה בטענה שהיא פוגעת בחופש הדת.

 

ארגונים דתיים בהולנד טענו כי יישום ההצעה ייאלץ יהודים ומוסלמים שומרי כשרות לייבא בשר מחו"ל, לעבור לדיאטה צמחונית, או לעזוב את המדינה. הקהילה המוסלמית בהולנד מונה מיליון איש, רובם יוצאי טורקיה ומרוקו, בעוד שהקהילה היהודית מונה כ-40 אלף בני אדם. בסך הכל חיים בהולנד 16 מיליון איש.


אטליז מוסלמי באמסטרדם. החלטה פוליטית או צער בעלי חיים? (צילום: AP)

 

"עצם העובדה שמתנהל דיון לגבי זה, מכאיבה מאוד לקהילה היהודית", אמר הרב הראשי של הולנד, בנימין ג'ייקובס. הוא גם ציין כי מי ששרד את מלחמת העולם השנייה, זוכר ש"החוק הראשון שחוקקו הגרמנים בהולנד היה האיסור על שחיטה כשרה".

 

בשבוע שעבר ביקר בהולנד הרב הראשי של בריטניה, ג'ונתן סאקס, במסגרת המאמצים למנוע את אישור הצעת החוק. הוא טען כי ב-10 אחוז מהמקרים, הניסיון להמם את החיות לפני השחיטה נכשל - ולבסוף נגרם להן יותר סבל מאשר בשחיטה הכשרה.

 

פיליפ כרמל, האחראי על היחסים הבינלאומיים בוועידת הרבנים האירופים, קרא לבית העליון בפרלמנט לדחות את הצעת החוק. "אנחנו מאמינים שהפרלמנט והעם ההולנדי, שיש להם היסטוריה של סובלנות, יפעלו בהיגיון ויעשו את ההחלטה הנכונה", אמר. גם הליגה נגד השמצה פרסמה הודעת גינוי להצעת החוק.

 

פתח לתקווה 

בקהילה המוסלמית בהולנד אמרו כי ייאלצו לייבא בשר ממדינות שכנות, או למצוא פתרונות אחרים כדי לא לפגוע באוכלוסייה המוסלמית האדוקה. "אין שום סיבה לאישור החוק הזה", אמר האימאם מחמוט ממסגד אל-תווחיד באמסטרדם, "מדובר בהחלטה פוליטית. למי יש את הסמכות לקבוע אם השיטה להריגת בעלי חיים היא טובה או לא?".

 

אבל לדברי מריאן ת'יים, מנהיגת מפלגת זכויות בעלי החיים, "דרך ההריגה הזאת גורמת כאב

לא הכרחי לבעלי חיים. עבורנו חופש הדת נגמר היכן שהסבל של בעלי החיים מתחיל". עם זאת, יש פרצה שאולי תאפשר למוסלמים וליהודים להמשיך במנהגיהם. בהצעת החוק נכתב כי יהיה ניתן להמשיך לקיים שחיטה מסורתית, אם יוכח שהיא אינה כואבת יותר משיטת ההימום.

 

בין 500 מיליון בעלי החיים שנשחטים מדי שנה עבור תעשיית המזון בהולנד, רק 1.2 מיליון נשחטים בהתאם להלכה היהודית או המוסלמית. בלוכסמבורג, נורבגיה, שבדיה, שווייץ וניו-זילנד כבר הוציאו מחוץ לחוק את השחיטה הכשרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין שום סיבה לאישור החוק"
צילום: AP
מומלצים