שתף קטע נבחר

זועבי נגד הבריטים: מעצר ראאד סלאח - רדיפה

חברי כנסת ערבים האשימו את ישראל באחריות למעצר ראאד סלאח בבריטניה וקראו ללונדון לשחרר את השייח. זועבי: "במקום שהשלטונות בבריטניה יתמכו במאבק הצודק שלנו, הם תומכים במדיניות הישראלית של רדיפה פוליטית נגד הערבים"

זעם בקרב חברי הכנסת הערבים, בעקבות מעצרו של השייח ראאד סלאח בבריטניה. הם קראו הבוקר (יום ד') לשחרורו המיידי של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שנעצר בלונדון.

 

ח"כ חנין זועבי אמרה: "במקום שהשלטונות בבריטניה יתמכו במאבק הצודק שלנו למען הדמוקרטיה, לחופש ולפעילות פוליטית, הם תומכים ככל הנראה במדיניות הישראלית של רדיפה פוליטית נגד הערבים בארץ". היא אמר שאין בסיס משפטי למעצרו של סלאח והפנתה אצבע מאשימה לישראל. "הגורם המרכזי מאחורי המעצר הוא הלחץ הישראלי והלחץ של גורמים ציונים בתוך בריטניה", היא אמרה.


הרצה פעם אחת בבריטניה. סלאח (צילום ארכיון: ג'ורג' גינסברג)

 

היא קראה לשחרר את סלאח, העומד בפני גירוש מבריטניה: "אני מציעה לבריטים להיות יותר חכמים בהתנהלות שלהם, בכל מה שקשור לזכויות הפלסטינים בישראל. אנחנו, כהנהגה ערבית, חייבים לפעול בצורה יותר נמרצת במישור הבינלאומי, על מנת שהעולם יבין את המדיניות הגזענית והרדיפות הפוליטיות שמנהלת ממשלת ישראל נגדנו".

 

למרות שבריטניה אסרה על כניסתו, ה"דיילי מייל" דיווח כי ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית נחת בלונדון, הרצה בפני 500 מוסלמים - וכמעט נאם בפרלמנט הבריטי. בהמשך הוא נעצר. ייתכן שהוא נכנס למדינה עם שם "לא מדויק", כיוון שכניסתו למדינה נאסרה.

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר כי בכוונתו לפנות לשגרירות בריטניה בישראל, על-מנת שיפעלו לשחרורו של סלאח. "מדובר באישיות פוליטית ומעצרו מהווה פגיעה בציבור הערבי", הוא אמר. בנוסף גם הוא האשים את ישראל: "הרדיפה הישראלית הגיעה עד בריטניה". זחאלקה אמר, כי ועדת המעקב של ערביי ישראל תכנס ישיבה מיוחדת. "ככל הנראה שהבריטים נפלו בפח מדינת ישראל ועצרו את השייח ללא סיבה מוצדקת", הוא אמר ורמז כי ייתכנו פעולות מחאה.

 

כמו חברי הכנסת מבל"ד, גם ח"כ טאלב א-סאנע האשים את ישראל: "מי שעומד מאחורי המעצר הם גופים ישראלים, שמראים לנו שמדינת ישראל ממשיכה לפעול נגד השייח בבריטניה. אני קורא לשחרר אותו מיד ובלי תנאים, כי הוא מבצע עבודות בצורה

 חוקית נגד הכיבוש ולא עושה צעדים שמהווים סכנה". א-סאנע רמז לבקשה לעצור בכירים ישראלים בבריטניה, לאחר מבצע "עופרת יצוקה": "הוא גם לא מעורב בפשעי מלחמה".

 

גם אנשי התנועה האיסלאמית קראו לשחרורו של סלאח. סגן ראש הפלג הצפוני של התנועה, השייח' כמאל כטיב,, אמר כי מדובר בפעולה נגד התנועה: "מנסים להשפיל אותנו בכל מחיר". כמו חברי כנסת, גם הוא הפנה אצבע מאשימה לישראל: "ברור שממשלת ישראל נקטה צעדים, לפני יציאתו של השייח לבריטניה - כדי שיעצרו אותו. לא יזעזעו אותנו. נמשיך להוציא את כל פעילותינו לאור בלי פחדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלאח. נעצר בלונדון
צילום: אבי מועלם
זחאלקה וזועבי. קוראים לשחרורו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים