שתף קטע נבחר
צילום: index open

מיוחד ללילה הלבן: העיר הלבנה בתמונות

יופיה האדריכלי של ת"א, שמסתתר בדרך כלל מתחת לשכבות פיח ולכלוך, מתעורר לחיים בפרויקט צילומים מיוחד. רגע לפני שתשוטטו ברחבי העיר העברית הראשונה במסגרת אירועי הלילה הלבן - לפניכם הצצה לחזיתות הלבנות ושל מבני הבאוהאוס

ביולי 2003 הכריז אונסקו על "העיר הלבנה" של תל אביב כאתר מורשת תרבות עולמית. לרגל אירועי הלילה הלבן, שייתקיימו מחר (ה') ברחבי העיר לציון הכרזה זו, החלטנו לספק הצצה מקרוב לחזיתות הלבנות ולאלמנטים המיוחדים של מבני הבאוהאוס, על רקע השמים התכולים של העיר העברית הראשונה. 

 

פרויקט הצילום של יגאל גבזה, "פרגמנטים של סגנון", משקף את יופיה האדריכלי של תל אביב מבעד ל-12 שנות צילום, מחקר וכתיבה. יופי זה היה נסתר לדבריו של גבזה, אך נחשף בפניו בזכות התמונות. "שנים רבות היינו בטוחים שאנחנו חיים בעיר מכוערת ומלוכלכת, אך כבר בתצלומים הראשונים גילינו מה היה כאן בעבר וטמון מתחת לשכבות", הוא אומר.

 

צילום: יגאל גבזה

 

ברוח התקופה

גבזה, המתגורר בפריז, החל את הפרויקט שלו באחד מימי החורף התל-אביביים של שנות ה-90. ביצירותיו הוא בחר לייצג את הגוון הכחול-לבן, המסמל את הלאומיות הישראלית.

 

השימוש בצילום הצבעוני ולא בשחור-לבן האופייני למבנים בסגנון זה, חושף בתמונות את מבני הבאוהאוס בצורה ייחודית, ואפשר גם להנציח את המראה החורפי וליצור מגוון רחב יותר של משחקי אור וצל. כך נחשפים לעיני המתבונן אלמנטים אדריכליים דוגמת גרמי מדרגות, חלונות, תריסים ומעקות עם סימני קילוף צבע, ואפשר לחוש את הערך הרגשי והנוסטלגי שבהם.  

 

לדברי גבזה, "היה ניסיון להעביר משהו מהאוטופיה של השנים שבהן הוקמה העיר הלבנה". ואכן, סגנון התיעוד שלו מזכיר סגנון אוונגרד קדום לשנות ה-20, כמו גם את סגנון האדריכלות הארצישראלית משנות השלושים של המאה העשרים. כך למשל, במרכזה של אחת התמונות יש דקל ים תיכוני על הרקע הלבן של מבנה אדריכלי בסגנון שמקורו באירופה.

 

"בתחילה התמקדתי בפרגמנטים ולבסוף התחלתי להתרחק מהאובייקט המצולם ולעסוק בבניין בכללותו ובהתייחסות לרחוב כחלק מהעיר", מתאר גבזה את תהליך בחירת האובייקטים של הצילום. מטרתו הייתה לדבריו, "לתפוס את רוח הסגנון והתקופה", והוא עשה זאת תוך "התמקדות בחלק מהותי במבנה, שנושא בחובו את הקוד הגנטי של השלם", כלומר שיקוף של המבנה במלואו דרך התמקדות בפרט זעיר במבנה.

 

תערוכת התצלומים של גבזה נודדת בעולם מאז 2005. כעת בכוונתו לפצוח בפרויקט חדש, שיתעד פריטים קטנים השייכים אף הם לסגנון הבאוהאוס ושמעולם לא זכו לחשיפה כיצירות אומנותיות או בצילומים. 

 

לילה לבן: כל הסיורים, ההרצאות והסדנות

 


הכתבה באדיבות www.bvd.co.il - פורטל עיצוב הבית מבית המגזין "בניין ודיור"


פורסם לראשונה 29/06/2011 21:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים