שתף קטע נבחר

"משפחת האומנה שלי הצילה את חיי"

"הגעתי אליהם ילד שמן מאוד ודחוי, בעל הפרעות קשות של קשב וריכוז. לא ידעתי קרוא וכתוב עד גיל 11, השתמשתי באלימות ובקללות כדי לקבל מעט תשומת לב". ביום שני יתקיים ה"גלאקטיצחוק" בהשתתפות אסי כהן, גורי אלפי, מאור כהן, שלומי שבן ואחרים, שכל הכנסותיו קודש לילדי "אור שלום"

בקלות רבה יכולתי להיות היום הומלס, עבריין או אדם אלים. אני ציון עזריאל, נשוי באושר לאשתי המדהימה שרי ובעזרת השם אהיה אבא טרי בעוד כמה ימים. לולא המשפחה האומנת שלי כל החיים שלי היו נראים אחרת.

 

נולדתי לפני 26 שנים לזוג הורים חירשים- אילמים. בגיל שנתיים אבא שלי עזב את הבית והתגרש מאימי שלא הצליחה לגדל אותי בכוחות עצמה. בגיל 4 וחצי עברתי למשפחתון בנתניה עם משפחה שגידלה 14 ילדים מבתים שונים. החוויה שלי משם משלבת זיכרונות יפים לצד זיכרונות לא כל כך נעימים. בסך הכול היה לי טוב ושהיתי שם כשלוש שנים, עד שהמקום נסגר בעקבות פרשת אונס וחזרתי לאמא שלי.

 

בגיל 7.5 בבית עם אמא לא היו חוקים או גבולות, הפסקתי ללמוד, הסתובבתי ברחובות, גנבתי כסף מהארנק של אמא לשחק רולטה בקיוסקים ואכלתי שאריות מזון שאנשים השאירו בשולחנות של מזנונים. ככה הגעתי לפנימיית רננים בכפר סבא, אבל לא היה לי שם טוב ואחרי חצי שנה ברחתי בחזרה לאימא. בגיל 8 וחצי ארגון "אור שלום" מצא עבורי משפחה אומנת, רותי ז"ל ויהודה, זוג הורים שלא יכלו להביא ילדים לעולם. הורים מדהימים שבעצם הצילו את חיי.

 

הגעתי אליהם ילד שמן מאוד ודחוי, בעל הפרעות קשות של קשב וריכוז עם כדורי ריטלין ופער עצום בלימודים בהשוואה לבני גילי. לא ידעתי קרוא וכתוב עד גיל 11, השתמשתי באלימות ובקללות כדי לקבל מעט תשומת לב. בהתחלה התקשיתי להסתגל למסגרת החדשה ופחדתי לבטוח בהם כדי לא להיפגע. אני זוכר שהעמדתי אותם בהרבה ניסיונות אבל במשך הזמן התרגלתי ונרגעתי, הפנמתי את החוקים והכללים של הבית והרגשתי לראשונה שלמישהו אכפת ממני. פתאום היתה לי מיטה חמה, היה מי שהתעניין בשלומי, הכינו לי ארוחות חמות, לקחו אותי לטיולים וקיבלתי חום, אהבה וחיבוק, דברים שלא הכרתי קודם לכן.

 

"קיבלתי מסגרת מסודרת ומשפחה שמעניקה חום ואהבה"

לאט לאט הבנתי שיש גם דרך אחרת. התחלתי לרכוש אמון באחרים, לסמוך עליהם ולהקשיב. נכנסתי לבית ספר מיוחד לילדים עם בעיות התנהגות, ולאחר כמה חודשיים התגליתי כילד מחונן ועברתי לביה"ס רגיל. הפסקתי עם הריטלין והתחלתי ללמוד. מרותי ויהודה, ההורים האומנים שלי, קיבלתי ערכים וחינוך, למדתי מה זה סדר ומשמעת, כבוד, חוקים ובעיקר קיבלתי מסגרת מסודרת ומשפחה שמעניקה חום ואהבה. בכל פעם שהיתה מתעוררת בעיה כלשהי, שרותי ויהודה לא ידעו לפתור, אני זוכר את הצוות של אור שלום מיד נכנס לפעולה. בסופו של יום סיימתי בגרות מלאה בממוצע 90 ו-35 יחידות בגרות.

 

התגייסתי ליחידה קרבית ושירתתי 3 שנים כלוחם בצבא. לאחר מכן המשכתי שנה וחצי ביחידה ללוחמה בסמים. היום אני מנהל תיק לקוחות בחברת תקשורת גדולה, מסודר עם משפחה קטנה משלי ולגמרי מאושר מהחיים. בזכות "אור שלום" והמשפחה האומנת זכיתי לממש את החלום וקיבלתי הזדמנות נוספת להשתלב בעולם הזה כאחד האדם. זכיתי להראות מי ומה אני רק בזכות מעט אהבה והקשבה. אף אחד מאיתנו לא בוחר למי להיוולד ויש בינינו כאלה שגורלם לא שפר עליהם ולא זכו לבית אוהב ומטפח. אם אותם ילדים יקבלו את היחס המגיע להם ואת הכבוד הראוי להם, הם יחזירו באהבה אין סופית ובנתינה.

 

היום אני יודע שמשפחת האומנה שלי הצילה את חיי. אני מפחד לדמיין איך היו נראים החיים שלי בלעדיהם. אני יודע שרק בזכותם החיים שלי עברו מהפך – מילד בעייתי שמסתבך כל היום בקטטות וריבים ומסתובב ברחובות הפכתי לתלמיד טוב, מוקף חברים ומה שקרוי ילד מוצלח.

 

"הם נלחמו עלי גם כשאני נלחמתי בהם"

בניתי לי עתיד טוב יותר עם משפחה משלי ואוטוטו אהפוך לאבא בעצמי. אני יודע שאהיה

אבא מדהים שייתן לילדים שלו את החיים. מבחינתי, רותי ז"ל ויהודה הם אבא ואמא שלי לכל דבר, הם נלחמו עלי גם כשאני נלחמתי בהם. הם היו שם בשבילי לכל אורך הדרך בלימודים, באסיפות הורים, בטקסים, בצבא וביום החשוב בחיי, בחתונה שלי, הם פשוט הצילו אותי ועל כך אני חב להם ולאור שלום תודה ענקית שאי אפשר לתאר במילים.

 

אמרו כבר לפניי ולא נותר לי אלא לחזק ולומר בעצמי שמשפחות האומנה הן חוד החנית של ההתנדבות בישראל.

למרבה הצער, יש בישראל לא מעט ילדים שממתינים למשפחות אומנה. כל ילד כזה הוא עולם ומלואו. גורלו תלוי במידה רבה במשפחה אחת שתיקח על עצמה את התפקיד האדיר הזה, להעניק לו חום ואהבה. אז אם גם אתם מעוניינים להיות בתפקיד של "רותי ויהודה", התקשרו ל"אור שלום" טל: 02-9936925.

 

הכותב הוא ציון עזריאל, בוגר אומנה בעמותת "אור שלום". 


עמותת "אור שלום" תציין ביום שני הקרוב (4/7) את יום ההתרמה השנתי במופע סטנד-אפ עם מיטב אמני ישראל.  ב"גלאקטיצחוק" ישתתפו בהתנדבות אסי כהן, גורי אלפי, מאור כהן, שלומי שבן, אסף הראל, ערן זרחוביץ, שרון טייכר, אבי נוסבאום וארז שלם. כל הכנסות האירוע קודש למען ילדי "אור שלום". לפרטים ורכישת כרטיסים אתר אור שלום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסי, גורי ואחרים למען ילדי האומנה
"בגיל 7.5 בבית עם אמא לא היו חוקים או גבולות, הפסקתי ללמוד, הסתובבתי ברחובות"
צילום: index open
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים