שתף קטע נבחר

מסעדה בחיפה תפצה חייל שלא הוכנס: "אפליה"

רביב רוט ביקש לסעוד עם חברתו במסעדת "אזאד", אך המארחת סירבה להכניס אותו משום שלבש מדים. בית המשפט קבע כי בעלי המסעדה, שנסגרה מאז, יפצו אותו ב-15 אלף שקלים: "הדרך שבה נקט הנתבע מגבירה רק את החיכוך"

מסעדה בחיפה, שסירבה לאפשר לאיש קבע לבוש במדים לסעוד במקום, תפצה אותו ב-15 אלף שקלים - כך קבע הבוקר (יום ה') בית משפט השלום בחיפה. "הדרך שבה נקט הנתבע מגבירה רק את החיכוך וגורמת לסיטואציה שבה תחת להביא לשוויון יוצרים אי שוויון", ציין השופט שמעון שר בהחלטתו.

 

רב-סמל רביב רוט הגיע למסעדת "אזאד" ברחוב הלל בחיפה במהלך פברואר 2010, אך המארחת לא איפשרה לו להיכנס למקום בגלל שלבש מדי צה"ל. התקרית, שנחשפה ב-mynet, עוררה סערה ציבורית, וזמן קצר אחריה התברר כי למסעדה אין רישיון עסק - והיא נסגרה.


מסעדת אזאד. פעלה בלי רישיון ונסגרה (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

רוט הגיש תביעה אזרחית נגד בעלי המסעדה ודרש פיצויים, בטענה שהפרו את חוק איסור האפליה במוצרים, שירותים וכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים. 

 

בפסק הדין של השופט שר נקבע כי אכן מדובר באפליה: "בסוגיה דנן הוכח גם הוכח שהמדיניות של המסעדה ובעליה, כי התובע לא הוכנס למסעדה יחד עם חברתו מפאת העובדה שלבש מדים, כאשר לא הייתה כל מדיניות גלויה אשר ניתן היה להבחין בה אם בשלט או בהודעה כלשהיא לכלל הציבור". לפיכך, "כל אירוע בו ניתן יחס שונה לשווים... הוא בגדר של אפליה אסורה".

 

השופט ציין עוד את הבעייתיות הערכית באפליה זו: "גם אם הדברים נאמרו בצורה מנומסת

וגם אם לכאורה היה מוכן לקבל אותו ללא מדים, דווקא התנהלות זו מצביעה שבאפליה זו של אי-הכנסת אדם למסעדה נבעה רק בגין היותו לובש מדי צבא".

 

"אני סבור כי יש לשדר לציבור, גם היהודי וגם הערבי, מוסלמי, נוצרי, יהודי, או כל דת אחרת, כי הסובלנות היא הפתרון ואין בכך אמירה פוליטית, והדרך שבה נקט הנתבע מגבירה רק את החיכוך וגורמת לסיטואציה שבה תחת להביא לשוויון יוצרים אי שוויון שבטוחני כי לא רצוי כלפי שני הצדדים", כתב שר.

 

"אני מקווה", סיכם השופט, "כי המסר אשר בית המשפט ביקש להעביר, יעבור לכלל הציבור הן הערבי והן היהודי מבחינת השוויון אשר בית המשפט מקדש". מלבד הפיצוי, ישלמו בעלי המסעדה גם הוצאות משפט בשיעור של 2,000 שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסעדת אזאד
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים