שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מדוזה כל שני מטרים: נחיל מדוזות בחופי הדרום
  השבת הראשונה של החופש עשויה להיות צורבת במיוחד: נחיל מדוזות גדול אותר בין אשקלון לפלמחים, החוטית הנודדת היא אחת משלושת המינים שנראו. נעקצתם? שטפו בחומץ או במי ים

  מתכוננים לבלות בים בשבת הראשונה של החופש הגדול? אולי כדאי לכם לוותר על כמה מהחופים היפים ביותר בדרום הארץ. נחיל מדוזות גדול אותר ברצועת החוף שבין אשקלון לפלמחים, ואחד המינים שנראו הוא גם החוטית הנודדת - הכל-כך מוכרת, ולא לטובה.


  מדוזה במימי נמל אשדוד (צילום: גליה פסטרנק, המשרד להגנת הסביבה)

   

  בשיחה עם ynet סיפר רונן אלקלעי, מאגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, כי "איתרנו בין אשקלון לפלמחים מדוזות בצפיפות גבוהה יחסית, בערך מדוזה בכל שני מטרים וכמו כן לפחות שלושה מיני מדוזות". אלקלעי ציין כי אחד המינים הוא החוטית הנודדת. "זוהי המדוזה המוכרת יחסית לציבור, שאחראית לרוב הכוויות בארץ", הזכיר. 

   

  אלקלעי העריך עוד כי מדובר על ריכוז מדוזות שמגיע בסמוך לחוף ולמתרחצים ונמשך לעומק הים - עד כשניים-שלושה קילומטרים מהחוף.

   

  רק לא מים מתוקים

  לדבריו, "המשרד להגנת הסביבה לא עוקב באופן שוטף אחר תנועת המדוזות, אך

   ידוע לנו כי בסוף השבוע שעבר היה נחיל מדוזות גדול שהחל להתקרב לחופי המועצה האזורית מטה אשר - בחופי נהריה ועכו. ההמלצה שלנו למתרחצים במקרה של עקיצת מדוזה היא לשטוף את האזור עם חומץ או מי ים, אבל בשום אופן לא עם מים מתוקים. למרבית החובשים בחופי הים המוכרזים יש חומץ מיוחד לזה".

   

  לאחרונה פורסם מחקר חדש על מדוזות, על פי "האח התאום והמרושע של ההתחממות הגלובלית" עלול לגרום לאסון אקולוגי. החוקרים התמקדו בהשפעת המדוזות על מעגל החיים ורשת המזון בים, ומצאו כי קצב הגידול שלהן - המוביל בהכרח לתמותה רבה יותר - עלול, בסופו של תהליך, לגרום לשחרור רב של דו-תחמוצת הפחמן לאטמוספירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מדוזה כל שני מטרים: נחיל מדוזות בחופי הדרום"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מדוזה לדוגמה
  צילום: דני גרשוני
  מדוזה באשדוד. יפה - וצורב
  צילום: גליה פסטרנק, המשרד להגנת הסביבה
  מוצר השנה
  מומלצים